Šport

Slovenský reprezentant Erik Varga obhájil titul svetového šampióna v trape

20150912_MSstrelba_0048A284257.jpg
Zdroj: TASR

Varga vykročil za obhajobou majstrovského triumfu úspešne už v piatkových troch kvalifikačných sledoch.

V sobotňajšom finále zdolal na MS brokárov v Lonate domáceho Taliana Giovanniho Pelliela 2:1 až v následnom rozstrele, keďže súboj sa po základnej položke skončil nerozhodne 12:12. Skúsený trapista sa stal prvým dvojnásobným slovenským majstrom sveta spomedzi všetkých strelcov.

"Pocity sú neopísateľné. S touto strelnicou bojujem asi osem rokov, pre mňa je technicky veľmi náročná. Strelil som tu osobný rekord 120 a ten mi pomohol k tomu, aby som sa dostal do finále. Tam som si povedal, že ideme od nuly, pridáme k tomu ďalších sto percent. Rozhodcovia na mňa tlačili, išli po mne, ale vypomstilo sa im to. Ďakujem za šťastie, ktoré prišlo. Musíme sa poďakovať aj svojmu otcovi, realizačnému tímu, manželke a môjmu synovi, ktorý ma rozplakal. Bez nich by sa to nepodarilo. Stojí za tým veľká robota, strieľam 25 rokov a vždy sa snažím zo seba vydať maximum. Som neskutočne šťastný," povedal Varga, ktorý ihneď po pretekoch absolvovať dopingovú kontrolu.

Varga vykročil za obhajobou majstrovského triumfu úspešne už v piatkových troch kvalifikačných sledoch. Netrafil len desiaty terč v prvom a následne záverečný sedemdesiaty piaty v treťom kole. S priebežným nástrelom 73 mu po úvodnej časti patrila tretia priečka. Tú však po štvrtej sérii výstrelov v sobotu stratil, keď minul celkovo dvakrát. Chyboval aj pri prvom pokuse v piatej položke, no zvyšok kvalifikácie už zvládol bez chyby. V závere mal pri dôležitých dvoch dvojvýstreloch aj potrebné šťastie, s výkonom 24 nazbieral dovedna 120 bodov a priamo postúpil do boja o medaily.

V semifinále prvé tri terče zvládol, a hoci minul štvrtý a následne aj ôsmy, nedarilo sa ani jeho súperom. Do konca základnej položky slovenský šampión nerozprášil ešte jedného holuba, v závere mu však pomohlo zaváhanie Belgičana Motteta a spoločne s ním a Španielom Fernandezom išli do rozstrelu. V ňom Varga prvého holuba trafil, jeho súperi nie a slovenský reprezentant sa tešil z postupu do finále.

V ňom narazil na domáceho Pelliela. Hoci v druhom slede výstrelov zaváhal, Talian psychickú výhodu nevyužil a minul tretí terč. Zverenec trénera Branislava Slamku však zaváhal v piatej položke, následne aj deviatej a dodal svojmu súperovi impulz. Ten ale tlak zo strany domáceho publika nezvládol, z posledných troch výstrelov dva nedal a finálový duel dospel do rozstrelu. V ňom Varga zdolal svojho súpera 2:1.

Člen ŠCP Bratislava rozšíril v sobotu svoju bohatú medailovú zbierku. Z MS je to pre druhé zlato v mužskej kategórii, najjagavejší kov vybojoval aj v roku 1994 ešte ako junior. Z európskych šampionátov si odniesol v roku 2011 opäť zlato a na 1. európskych hrách v Baku získal striebro. Pred dvomi rokmi sa v Abú Zabí stal víťazom finále Svetového pohára, okrem toho triumfoval na bežných pretekoch SP dvakrát.

Dobre rozbehnuté preteky mal od štartu kvalifikácie aj ďalší Slovák Roman Čavara. V úvodných dvoch položkách rozprášil rovnako ako Varga 49 holubov (24-25), no v nasledujúcich dvoch trafil dvakrát 22 terčov, v piatej dokonca len 21 v celkovom poradí sa výrazne prepadol na 59. priečku.

Lonatská strelnica nepriniesla štastie ani Mariánovi Kovačócymu. Majster sveta z Mariboru 2009 mal po štyroch kolách na konte len 90 presných výstrelov, keďže trikrát zastrieľal na 22 a raz na 24. S prebiehajúcim ročníkom sa rozlúčil čistým štítom v piatej položke a s celkovým výkonom 115 obsadil 39. priečku.

trap mužov - kvalifikácia:

o zlato: 1. Erik VARGA (SR) 12 (2), 2. Giovanni Pellielo (Tal.) 12 (1)
o bronz: 3. Maxime Mottet (Bel.) 13, 4. Alberto Fernandez (Šp.) 11
semifinále: 1. Pellielo 13, 2. VARGA 12 (1), 3. Mottet 12 (0), 4. Fernandez 12 (0), 5. Stefano Selva (San Maríno) 11, 6. Khaled Almudhaf (Kuv.) 10

kvalifikácia: 1. Fernandez 123, 2. Selva 121, 3. Almudhaf 121, 4. Pellielo, 5. VARGA 120, 6. Mottet 120 ... 39. Marián KOVAČÓCY (SR) 115, 59. Roman ČAVARA (SR) 114
družstvá: 1. Rusko (Alexej Alipov, Maksim Smykov, Denis Zotov) 356, 2. Taliansko 354, 3. San Maríno 352 ... 7. SLOVENSKO 349

LONATO/ TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.