Šport

Kuzminovej prvý štart v sezóne a hneď úspech

Anastasii Kuzminová na pretekoch v  Östersunde
Zdroj: SITA

Rýchlejšia bola už len bola Češka Soukalová.

Vytrvalostné preteky žien 1. kola SP na 15 km dopriali vo švédskom Östersunde slovenskej biatlonistke Anastasii Kuzminovej. Obsadila 2. miesto, od víťaznej Češky Gabriely Soukalovej ju delilo 1,2 sekundy. Tretia priečka patrila Francúzke Marie Laure Brunetovej so stratou 16,2 sekundy.

Zdroj: SITA
Po tom, čo v stredu preteky zrušili, keď silný vietor znemožnil regulárnosť, sa počasie umúdrilo, s teplotou mierne nad nulou, fúkalo prijateľne a nesnežilo.

Medzi 98 ženami štartovala aj pätica Sloveniek, pre ktoré by bol vydarený vstup do olympijskej sezóny príjemným rozbehom.

Aastasia Kuzminová (strelecká bilancia 0-2-0-0) opäť vynikala v bežeckej rýchlosti, úvodnú ležku zvládla bezchybne, ďalšiu streľbu stojmo nevybielila druhý a štvrtý terč, no nádej na prenikavý prienik nestratila, pretože na strelnici sa kopilo dosť chýb.

Ďalšiu streľbu ležmo zvládla opäť stopercentne, v priebežnom poradí poskočila medzi najlepšie a vznikla šanca aj na umiestenie úplne na špici. 

Tréner je spokojný

Záverečná streľba v jej podaní vyznela brilantne a bolo jasné, že pre slovenský biatlon zapíše v tejto sezóne prenikavý výsledok, nakoniec v podobe druhého miesta.

Zdroj: SITA
Vo vytrvalostných pretekoch je to jej kariérne maximum, dovedna sa na medailových stupňoch objavila v individuálnych pretekoch už 17. raz (4-8-5).

Zdroj: SITA
Tréner Juraj Sanitra, ktorý má na starosti u Anastasii streľbu, bol maximálne spokojný. "V tých ťažkých podmienkach a v neustále sa meniacom vetre Nasťa podala výborný koncentrovaný výkon a nebyť zaváhania na jednej streľbe v stoji, kde ju zastihol silný vietor, tak by sa žiadalo hodnotiť jej výkon ako perfektný. Nasťa len potvrdila to, čo v príprave v kanadskom Canmore nedávno ukazovala, že si v streľbe už veľmi verí. Naznačila, že v takýchto výsledkoch môže pokračovať, takže máme sa na čo tešiť. Po bežeckej stránke to bol výkon štandardný, ešte to nie je top forma, no príde aj tá."

Ostatné výsledky

Jana Gereková si taktiež zabehla vcelku vydarené preteky, no so streľbou 1-3-0-0 bolo zrejmé, že v prvej polohe stojmo si pripísala priveľa, až tri trestné minúty.

Najviac šancí sa pripisovalo Nórke Bergerovej, obhajkyni vlaňajšieho triumfu v SP, celkovom, v disiciplíne a navyše aj víťazke práve v Östersunde rok predtým. V prvej streľbe ležmo jej zostal 'visieť' druhý terč, trestné minúty pridávala aj v ďalších položkách (1-1-2-1) a vo výsledkoch sa prepadla až do tretej desiatky.

Za víťazstvom smerovala Bieloruska Domračevová, na tretej streľbe však nazbierala dve trestné minúty, prvý a tretí terč netrafila, korigovala potom mieridlá a ešte čo-to zachránila.

V záverečnej stojke pridala chyby na treťom a piatom terči, čo ju pripravila o stupeň víťazov. Aj Slovinka Gregorinová zaberala naplno, na jej škodu netrafila v záverečnej streľbe tri terče a v poradí sa zosunula. Obrovský súboj nakoniec vybojovala Kuzminová na diaľku len s Češkou Soukalovou, ktorá si taktiež zapísala dve trestné minúty (0-1-1-), na medzičasoch síce spočiatku na slovenskú biatlonistku strácala, po záverečnej 4. streľbe 9,6 sekundy, no vo finiši zdolala Kuzminovú o 1,2 s.

ÖSTERSUND/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.