Šport

Formulový svet spomína na Julesa Bianchiho (†25)

Spomienka v Suzuke na Julesa Bianchiho.
Zdroj: TASR/AP

Presne pred rokom utrpel pri havárii na Veľkej cene Japonska zranenia hlavy, po ktorých upadol do kómy.

Takmer rok po smrteľnej nehode svojho syna ešte Philippe Bianchi nedokáže sledovať preteky formuly 1. Tento víkend sa pôjde Veľká cena Japonska a práve počas nej vlani jeho syn Jules utrpel zranenia, ktorým v júli tohto roka podľahol.

"Možno o pár mesiacov, o pár rokov, znovu budem môcť sledovať Veľkú cenu, neviem. Ale teraz je to príliš ťažké," povedal Philippe Bianchi v rozhovore pre BBC.

Dvadsaťpäťročný Bianchi podľahol v júli zraneniam hlavy, ktoré utrpel pri havárii na minuloročnej Veľkej cene Japonska. V kóme sa nachádzal od 5. októbra 2014, keď jeho monopost vo vysokej rýchlosti vrazil do pojazdného žeriavu, ktorý v tej chvíli odstraňoval z trate iné vozidlo.

https://www.youtube.com/watch?v=pmTIKYKM5-0


V novembri ho z Japonska previezli do nemocnice v Nice na juhu Francúzska, kde bol na jednotke intenzívnej starostlivosti. Sám niekoľko mesiacov dýchal, orgány nepotrebovali žiadne podporné prístroje, ale vedomie už nenadobudol. Jeho štartové číslo 17 navždy vyradili z prestížneho seriálu.

Bianchi je prvým pilotom F1, ktorý zahynul na následky zranení po havárií v pretekoch od smrti Brazílčana Ayrtona Sennu na Veľkej cene San Marina v roku 1994.

Pri garáži stajne Marussia v Suzuke tento štvrtok začali pribúdať kvety a spomienkové predmety, ďalšie ľudia kladú na mieste, kde sa tragédia odohrala. Transparenty na tribúnach a popri trati pripomínajú, že Bianchi je stále v srdciach fanúšikov i spolujazdcov. "Tento víkend bude pre náš tím náročný, ale musíme sa cez to preniesť ako najlepšie vieme," povedal pilot Marussie Will Stevens.

SUZUKA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.