Vyšetrujú Blattera, dôkazy poskytol Platini

Michel Platini a Sepp Blatter po voľbe prezidenta FIFA.
Zdroj: TASR/AP

Dôvodom sú podozrenia zo sprenevery a zneužitia právomocí. Minulý týždeň FIFA pozastavila činnosť generálnemu sekretárovi Valckemu.

Švajčiarska prokuratúra začala v rámci korupčného škandálu v Medzinárodnej futbalovej federácii (FIFA) vyšetrovať už aj odstupujúceho prezidenta organizácie Seppa Blattera. Podozrivý je zo sprenevery a zneužitia právomocí prezidenta organizácie, informovali svetové agentúry Reuters, AP a DPA. Za to mu hrozí trest až na päť rokov odňatia slobody.

Dôkazy poskytol vyšetrovateľom aj šéf Európskej futbalovej únie (UEFA) a kandidát na prezidenta FIFA Michel Platini, v kauze vystupuje ako svedok.

Švajčiarske úrady podozrievajú Blattera, že v roku 2005 podpísal kontrakt s Karibskou futbalovou úniou (CFU), ktorý bol nevýhodný pre FIFA. Generálny prokurátor ďalej uviedol, že Blatter konal proti záujmom FIFA aj v iných prípadoch. Predmetom záujmu je aj netransparentná platba z februára 2011 vo výške 2 milióny švajčiarskych frankov od Blattera pre Platiniho z fondu FIFA, údajne za poskytnuté služby v období od januára 1999 do júna 2002.

Zdroj: TASR/AP

Blattera vypočula polícia hneď po piatkovom zasadnutí exekutívy FIFA v Zürichu. V priebehu dňa zároveň príslušníci švajčiarskej federálnej kriminálnej polície prehľadali jeho kanceláriu aj ďalšie priestory v sídle FIFA. Pri tejto razii zabavili viacero dokumentov a dát z počítačov. Predstavitelia FIFA uviedli, že s políciou a prokuratúrou pri vyšetrovaní plne spolupracujú.

FIFA má na krku pribúdajúce obvinenia od 26. mája, keď švajčiarska polícia vykonala raziu v jednom z hotelov v Zürichu a zatkla siedmich čelných predstaviteľov strešnej organizácie svetového futbalu. Odvtedy švajčiarski a americkí vyšetrovatelia obvinili aj ďalšie osobnosti zapletené do korupcie. Navyše minulý týždeň FIFA pozastavila činnosť generálnemu sekretárovi Jeromemu Valckemu pre obvinenia z nelegálneho predaja lístkov na vlaňajší svetový šampionát v Brazílii i pre sériu ďalších podozrení.

Vzhľadom na korupčný škandál sa Blatter ešte v júni rozhodol odstúpiť z funkcie šéfa FIFA, nová voľba prezidenta sa tak uskutoční 26. februára budúceho roka v Zürichu.

Medzinárodná futbalová federácia zrušila po piatkovom zasadnutí exekutívy tlačovú konferenciu, na ktorej mal byť prítomný aj Blatter. Stalo sa tak iba päť minút pred jej plánovaným začiatkom. Novinári sa však napokon museli uspokojiť iba s tlačovým vyhlásením, informovala agentúra APA.

V reakcii na začatie vyšetrovania voči Blatterovi ruský minister športu Vitalij Mutko vyhlásil, že to neohrozí prípravy na MS 2018 v jeho krajine. Podľa Mutka sa takýto vývoj udalostí dal očakávať.

ZÜRICH/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme Futbal

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.