Šport

Dominika Cibulková vo finále nestačila na Na Li

Tenisové finále Australian open
Zdroj: SITA

Číňanka na kurte dominovala.

Dominike Cibulkovej sa nepodarilo získať prvý grandslamový titul. Vo finále Australian Open nestačila na Číňanku Na Li, ktorej podľahla v dvoch setoch 7:6 a 6:0. 

I. set

Na Li sa podarilo hneď v prvom geme finálového stretnutia prelomiť podanie Cibulkovej. Dominika darovala prvý bod súperke dvojchybou. Číňanka svoj brejk aj potvrdila, Slovenke nevychádzal return. Dvadsiata nasadená Cibulková už svoje druhé podanie udržala a znížila na 1:2 z jej pohľadu, musela pri tom však odvrátiť ďalšie dva brejkbaly. Pri servise Na Li za stavu 3:2 z jej pohľadu, videli diváci nádhernú 22 úderovú výmenu, ktorú úspešne zakončila rodáčka z Bratislavy. Vykročila k ňou k svojmu prvému brejku v zápase a vyrovnala na 3:3. V nasledujúcej hre dominovala na svojom podaní a prvýkrát sa ujala vedenia. 

Zdroj: SITA

Po troch prehratých hrách za sebou sa tridsaťjedenročná Číňanka otriasla a vyrovnala. Dominiku zradil servis aj v deviatej hre, pri výhode spravila dvojchybu a súperke dala šancu na brejk. Napokon ho však nedovolila a „prasiatkom" sa dostala do výhody, ktorú aj potvrdila.

Po 50 minútach bol stav vyrovnaný - 5:5 a podávať išla Slovenka. Dlhú výmenu v úvode gemu získala na svoj stranu, no proti následnému Liinmu returnu nemala šancu. Ďalší fiftín získala Číňanka Dominikou dvojchybou a po peknej dlhej výmene musela Slovenka odvracať dva kritické brejkbaly, čo sa jej nepodarilo- 6:5 pre Linu. Cibulkovje sa však podarilo Číňanku rebrejknúť, a tak sa o prvom sete rozhodovalo až v tajbrejku.

Zdroj: SITA

Na Li premenila hneď prvý z troch setbalov a prvý set získala po 70 minútach.

Turnajová štvorka Na Li sa blysla viacerými peknými víťaznými údermi. Túto štatistiku jasne vyhrala, no podobne aj štatistiku nevynútených chýb.

II. set

Prvé dve loptičky setu síce získala Dominika, no gemy išli na konto Číňanky. Po 22 minútach viedla Na Li už 5:0. Perfektnými presnými údermi nedávala Cibulkovej šancu. Dominika behala, bojovala, no na skúsenejšiu súperku to bolo málo. Recept na ňu nenašla už dokonca setu, a tak svoj druhý grandslamový titul získala Li Na kanárikom v druhom sete. Dominika Cibulková sa stala historicky prvou Slovenkou, ktorá sa prebojovala do finálového zápasu jedného z turnajov veľkej štvorky.

Zdroj: SITA

"Gratulujem Na Li k triumfu, zaslúžila si stáť na tomto mieste ako šampiónka. Ja mám za sebou fantastické dva týždne, hoci sa teraz sotva bránim slzám. Ďakujem za podporu môjmu tímu - trénerovi, priateľovi, fyzioterapeutke, kondičnému doma. Takisto, samozrejme, na diaľku rodičom. Pozdravujem celé Slovensko. Pre našu krajinu to veľa znamená a som rada, že som ju tu takto reprezentovala. Vďaka patrí aj Chrissie Evertovej, ktorá odovzdáva trofeje - práve u nej som strávila decembrovú prípravu," povedala Cibulková na slávnostnom ceremoniáli a dodala. "Australian Open sa stali mojím najobľúbenejším turnajom." 

Zdroj: SITA

Na Li vyhlásila: "Veľká gratulácia Dominike k skvelým dvom týždňom. Vďaka patrí koučovi Carlosovi Rodríguezovi, ktorý neochvejne veril v moje schopnosti. V medzisezónnej príprave sme odviedli tvrdú robotu. Pochopiteľne, ďakujem aj môjmu manželovi, ktorý sa vzdal všetkého a cestuje so mnou, stará sa mi o rakety, nápoje... Je to milý chlapík." 

Dosiaľ jediným hráčom zo SR v singlovom finále na úrovni veľkej štvorky bol Miloslav Mečíř. Na US Open 1986 aj Australian Open 1989 zhodne nestačil na Čecha Ivana Lendla. 

Zdroj: SITA

Dvadsaťštyriročná Bratislavčanka Cibulková nasadená ako dvadsiata si odnáša 1300 bodov do počítačového poradia a prémiu 1,325 milióna AUD (843 143,49 eur). Šampiónke patrí Daphne Akhurst Trophy, 2000 bodov a 2,65 milióna AUD (1,69 milióna eur).

 


MELBOURNE/SITA, Michal Lukačovič

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.