Šport

Peter Sagan sa stal majstrom sveta! Vychutnajte si jeho finiš

Majster sveta Peter Sagan.
Zdroj: TASR

Dvadsaťpäťročný jazdec sa presadil odvážnym únikom asi 2,5 km pred cieľom.

Slovák Peter Sagan dosiahol obrovský úspech, keď sa v nedeľu stal novým majstrom sveta v cestnej cyklistike - pretekoch s hromadným štartom mužov elite. Dvadsaťpäťročný jazdec sa presadil odvážnym únikom asi 2,5 km pred cieľom. Pre rodnú krajinu vybojoval historické zlato v najvyššej kategórii.

Zdroj: TASR

Sagan si tak vynahradil smolu, ktorú mal na veľkých klasikách v prvej časti sezóny. V nedeľu predviedol svoj výborný prehľad, výdrž, výbušnosť i odhodlanie a tak po pretekoch na MS prvýkrát v histórii zaznela slovenská hymna.

"Preteky boli veľmi zvláštne. Celý čas som len čakal a čakal. Mal som pri sebe brata Juraja a taktiež Michaela Kolářa, ktorí mi pomáhali. Vedel som, že v záverečnom kole musím zvládnuť kocky, udržať sa tam v dobrej pozícii a potom som zaútočil. Som rád, že to vyšlo," vyhlásil Sagan.

"Videl som veľa komentárov od ľudí, ktorí hovorili, že na takéto dlhé preteky nie som dosť dobrý. Ale teraz mám dúhový dres a budem ho nosiť celý rok," dodal.

Na druhej priečke skončil Austrálčan Michael Matthews a bronz pripadol Ramunasovi Navardauskasovi z Litvy.

Ďalší dvaja slovenskí reprezentanti Saganov brat Juraj a Michael Kolář (všetci traja z tímu Tinkoff-Saxo) do cieľa neprišli, no mrzieť ich to nemuselo. Svojimi výkonmi totiž výraznou mierou pomohli Petrovi Saganovi k vytúženému triumfu.

Zdroj: TASR


Organizátori pripravili pre pretekárov 16,2 km dlhý mestský okruh s tromi stúpaniami, dlažobnými kockami i technickými pasážami. Pelotón ho absolvoval dokopy pätnásťkrát, plus začiatočný úsek, ktorý ho na okruh priviedol. Celkovo teda museli pretekári zdolať 259,2 kilometrov.

Krátko po štarte sa od pelotónu oddelila osemčlenná skupina. Tá si po prvom okruhu vytvorila asi päťminútový náskok. Po piatich okruhoch v uliciach Richmondu sa strata hlavného balíka scvrkla na necelé štyri minúty.

Pelotón si situáciu kontroloval a po sto odjazdených kilometroch trochu zvýšil tempo. Náskok lídrov sa tak zmenšil len na minútu a postupne zanikol. Približne 80 km pred cieľom sa odtrhla štvorica Boivin, Pantano, Phinney a Sivcov.

Zdroj: TASR


Štyri kolá pred koncom si udržiavali náskok 45 sekúnd. Trio Slovákov sa držalo v prednej časti pelotónu. Kolář postupe odpadol a Juraj Sagan ostal pri bratovi až do predposledného kola, keď asi 35 km pred cieľom zaostal. Štyridsať km pred cieľom mala štvorica na čele už len 15-sekundový náskok a ten rýchlo klesal.

Potom to skúsila ešte jedna väčšia sedemčlenná skupina, ale aj tú si hlavný balík, na čele ktorého pracovali najmä Nemci a Holanďania. V úniku neuspeli ani domáci Farrar s aktívnym Sivcovom a tak všetko smerovalo k hromadnému finišu. V závere ťahali tempo Belgičania a ostatné tímy bojovali o najvýhodnejšie pozície. Sagan sa držal v prednej desiatke a strážil si miesto na špurt.
Asi 2,5 km pred cieľom vyrazili dopredu Sagan a Belgičan Greg Van Avermaet. Slovenský pretekár zariskoval, vyrazil do úniku a osamostatnil sa na čele.

Kilometer do cieľa si udržiaval mierny náskok. Pri záverečnom stúpaní bolo na jeho tvári badať veľké vyčerpanie a zozadu sa za ním rútil celý pelotónu, no Sagan našiel posledné zvyšky síl a cieľovú pásku preťal s niekoľkometrovým náskokom.

RICHMOND/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

Dôležité udalosti