Blatter zostáva. Platini však tvrdí, že vyšetrovanie môže poškodiť jeho povesť

Prezident UEFA Michel Platini na archívnej snímke.
Zdroj: TASR/AP

Odstupujúci prezident FIFA je podozrivý zo sprenevery a zneužitia svojich právomocí.

Šéf svetového futbalu Sepp Blatter na pondelňajšom stretnutí s predstaviteľmi FIFA uviedol, že nikdy neurobil niečo nelegálne. Vzhľadom na to sa rozhodol zotrvať vo svojej funkcii až do budúcoročných prezidentských volieb, ktoré sú na programe 26. februára. Blatter sa po troch dňoch od začiatku vyšetrovania zo strany švajčiarskej prokuratúry vrátil do svojho úradu.

Odstupujúci prezident organizácie je podozrivý zo sprenevery a zneužitia svojich právomocí. Za to mu hrozí trest až na päť rokov odňatia slobody. V hre je aj verdikt Etickej komisie FIFA, ktorá môže každú chvíľu Blattera suspendovať. V pondelok však Blatter predstúpil pred FIFA a uviedol, že nikdy sa neprevinil niečím nelegálnym.

"Prezident Blatter sa rozprával s členmi FIFA a informoval ich, že spolupracuje s vyšetrovateľmi. Zdôraznil, že nikdy neurobil nič nelegálne alebo nevhodné a rozhodol sa zotrvať vo funkcii prezidenta až do februárovej voľby," píše sa v stanovisku podľa agentúry AP, ktoré sprostrekoval Blatterov právny zástupca Richard Cullen.

Zdroj: TASR/AP

Dôkazy o nelegálnych platbách súčasného prezidenta mal vyšetrovateľom poskytnúť šéf Európskej futbalovej únie (UEFA) Michel Platini.

"Pán prezident Blatter v piatok švajčiarskym vyšetrovateľom povedal, že pán Platini mal dobrý vzťah s FIFA a bol poradcom prezidenta od začiatku roku 1998. Štátnym orgánom preto vysvetlil, že zrealizované platby boli len vhodnou kompenzáciou pre neho za vykonávanie tejto práce a boli riadne zaúčtované v rámci FIFA," dodal Cullen.

Na celú situáciu zareagoval v otvorenom liste aj prezident UEFA Platini, ktorý je najvážnejším kandidátom vo februárovej voľbe na uvoľnený post šéfa FIFA po Blatterovi. V ňom uviedol, že vyšetrovanie celej kauzy o nelegálnej platbe vo výške 2 miliónov švajčiarskych frankov "môže poškodiť jeho imidž aj povesť".

Podľa oficiálneho stanoviska sa spomínaná platba vzťahovala len na Platiniho prácu vo FIFA na plný úväzok. Neuviedol však, prečo bola vykonaná až v roku 2011, keď išlo o prácu vykonanú do roku 2002.

ZÜRICH/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Futbal

Dôležité udalosti