Spoveď Svatošovej manželky šesť rokov po jeho smrti: Ľudia musia poznať celú pravdu

Marek Svatoš z Floridy Panthers čaká počas prvého dňa tréningového kempu 13. januára 2013 v americkom Coral Springs.
Zdroj: TASR/AP

Správa o smrti slovenského hokejistu nečakane obletela svet pre šiestimi rokmi. Ešte šokujúcejšia bola jej oficiálna príčina. Marek Svatoš sa vo veku 34 rokov predávkoval liekmi vo svojom dome v Colorade. Manželka Diana jeho mozog poskytla na ďalší výskum a o výsledky sa teraz rozhodla podeliť aj s verejnosťou.

Diana v rozhovore s kanadským novinárom Rickom Westheadom pre TSN prezradila, že Svatoš trpel chronickou traumatickou encefalopatiou (CTE) druhého stupňa. Najvyšší je štvrtý stupeň.

Toto degeneratívne ochorenie mozgu sa dá zistiť až po smrti a spôsobujú ho napríklad opakované úrazy či údery do hlavy. Práve preto sú objektami skúmania najčastejšie športovci. Symptómami môže toto ochorenie pripomínať demenciu či Alzheimerovu chorobu. S chorobou sa často spájajú aj zmeny nálad či impulzívne výbuchy.

Svatošovej manželke túto diagnózu potvrdila Bostonská univerzita. Marekov mozog im poskytla na štúdiu krátko po jeho smrti. „Napriek tomu, že druhý stupeň sa považuje za miernu formu CTE, často ho sprevádzajú náhle zmeny nálad či čiastočná strata pamäti,“ vysvetlila pre TSN neuropatologička z Bostonskej univerzity Ann Mckeeová s tým, že Svatoš trpel depresiou a stratou pamäti od svojich 25 rokov a tieto symptómy sa postupne zhoršovali.

Prečítajte si tiež:

​Marek zomrel 4. novembra 2016 vo veku 34 rokov vo svojom dome v americkom štáte Colorado. V pitevnej správe sa po jeho smrti uvádzalo, že mal v tele kodeín, morfium a lieky na úzkosť. Oficiálnou príčinou úmrtia bolo podľa The Denver Post neúmyselné predávkovanie.

Lieky, zranenia a závislosť

Až diagnóza CTE pomohla Diane viac pochopiť Marekovo správanie. Často podľa nej zabúdal a ľahko ho niečo podráždilo.

„Nehovorím o tom, že zabudol vyniesť smeti. Hovorím o tom, že päť sekúnd po našom rozhovore sa vrátil a spýtal sa, o čom sme sa rozprávali. A toto sa stalo trikrát za sebou, bolo to extrémne,“ približuje Diana.

V tom istom čase si Marek Svatoš vytvoril závislosť na oxykodóne. Túto látku proti bolesti mu dávali tímoví i nezávislí lekári, nakoľko Svatoš počas kariéry bojoval s častými zraneniami a prešiel si minimálne šiestimi otrasmi mozgu.

„​Vytvoril si na tom závislosť. Mal otrasy mozgu a zároveň bolesti po zraneniach. Všetko sa to spojilo do hrozivej smršte,“ konštatuje Diana.

Pár mesiacov pred smrťou sa manželke priznal, že na utlmenie bolesti bral aj heroín a pokúsil sa o samovraždu. Na liečení bol trikrát.

Za jeho rozhodnutia mohlo CTE

„Bol dobrý človek. Za mnohé jeho rozhodnutia mohlo CTE. Nezvolil si sám toto urobiť sebe či svojej rodine a verejnosť by sa to mala dozvedieť. Ľudia musia poznať celú pravdu. Jedným z hlavných dôvodov, prečo som sa o tom rozhodla prehovoriť je, aby som pomohla ďalším rodinám NHL hráčov,“ priznáva smútiaca manželka.

Liga by podľa nej mala robiť viac pre hráčov a ich rodiny po skončení kariéry. Ako príklad uvádza, že vedenie súťaže by sa malo viac zaujímať o osudy hráčov, ktorí podstúpili liečenie od závislosti. „Títo muži trénujú celý život, aby sa stali profesionálnymi hokejistami a keď sa ich kariéra skončí, oni aj ich rodiny začnú mať problémy. Priznať si, ako veľký je toto problém, by bol dobrý prvý krok zo strany NHL,“ apeluje Svatošová.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Hokej

Dôležité udalosti