Zápas roka sa blíži, všetci si veria. Víťazstvom prepíšu históriu

Radosť našich reprezentantov po výhre nad Macedónskom v Žiline.
Zdroj: TASR

Mužstvo Jána Kozáka má všetky tromfy vo svojich rukách, ani prípadné zakopnutie v blížiacom sa stretnutí by ich neodstavilo z postupovej hry.

Víťazstvom prepíšu históriu. Slovenskí futbalisti stoja na prahu ich premiérového postupu na finálový turnaj EURO 2016, ktorý sa stane realitou v prípade, že v dnes zdolajú v Žiline Bielorusko.

Mužstvo Jána Kozáka má všetky tromfy vo svojich rukách, ani prípadné zakopnutie v blížiacom sa stretnutí by ich neodstavilo z postupovej hry. Všetci hráči sú mu k dispozícii a zdravotne sú v poriadku.

"Bolo by dobré vyhrať, už len kvôli tomu, že počas celej kvalifikácie bola na tomto štadióne fantastická atmosféra. Všetky kvalifikačné zápasy boli vypredané a okrem Španielska sa diváci neprišli pozerať na súpera, ale na nás. Za túto priazeň by sme sa im radi odvďačili víťazstvom," povedal tréner Kozák.

Zdroj: TASR

Na dosah má životný trénerský úspech, ale nervozitu nepociťuje: "Nie som nervózny, teším sa na zápas a vypredaný štadión, pretože futbal sa hrá pre ľudí. Ani chlapcov sa nesnažím dávať pod tlak alebo stres. Sú to skúsení hráči, hrajú v silných kluboch, kde zažívajú tlak každý týždeň."

Matematika postupu ak nebudeme bodovať

Slovensko je momentálne v tabuľke C-skupiny na 2. mieste, na úradujúcich majstrov kontinentu Španielov stráca dva body.

Pred treťou Ukrajinou, s ktorou má po výhre 1:0 v Kyjeve a domácej remíze 0:0 v Žiline lepšie vzájomné zápasy, vedie o tri body. Tím okolo kapitána Martina Škrtela teoreticky postúpi aj v prípade, že už nezaboduje, to by ale museli Španieli v poslednom súboji 12. októbra vyhrať v Kyjeve, prípadne by Ukrajina predtým musela podľahnúť Macedónsku.

Dnes nastúpi #repre v bielych dresoch (brankár pre dobrý kontrast v čiernom :) )

Posted by Slovenský futbalový zväz on 9. október 2015

Slováci môžu pretaviť na postup šiestu kvalifikáciu na ME, keď neuspeli v predchádzajúcich piatich pokusoch. Nepodarilo sa im to v kvalifikáciách EURO 1996 v Anglicku, EURO 2000 v Belgicku a Holandsku, EURO 2004 v Portugalsku, EURO 2008 v Rakúsku a Švajčiarsku ani EURO 2012 v Poľsku a na Ukrajine.

Zdroj: TASR/AP

"Z dvoch predchádzajúcich zápasov sme získali iba bod, ale bol veľmi dôležitý, pretože sme v situácii, keď nám na postup stačí z dvoch zápasov jedno víťazstvo. Urobíme všetko preto, aby sme cieľ, ktorý sme si dali, splnili už v prvom zápase. Do Luxemburska by sme radi išli už v pozícii tímu, ktorý si vybojoval postup na ME," povedal Kozák.

Bielorusko má Kozák dokonale preštudované. "Rovnako ako my používa len určitý počet hráčov, pretože nemá taká širokú základňu. Má však veľmi zaujímavé mužstvo, ktorého gro tvoria hráči BATE Borisov. Tých dopĺňajú legionári z ruskej a portugalskej ligy. Už v prvom zápase s nami hrali Bielorusi vyrovnanú partiu a príchodom nového trénera mužstvo výsledkovo aj herne išlo hore. My však máme svoju silu a kvalita je na našej strane," podotkol Kozák.

Čo povedali o zápase chalani

Juraj Kucka : "Máme to v našich nohách, musíme do najbližšieho zápasu dať všetko. Máme to dobre rozohrané. Aj Španieli ešte môžu zaváhať a možno skončíme v tabuľke prví, ale v prvom rade sa pozeráme len na najbližší zápas s Bieloruskom. Už v piatok chceme na tomto štadióne sláviť postup."

Ján Ďurica : „Pokúsime sa dať definitívnu bodku za doposiaľ úspešným vystúpením v kvalifikácii, v ktorej sme to dobrou hrou dotiahli tam, kde sa teraz nachádzame. Prilákali sme ľudí na tribúny, Slovensko vďaka nám žije futbalom. Jednoznačne chceme už v piatok spraviť posledný krok. Proti Bielorusku to bude len o nás."

Róbert Mak : "Cítim sa super, nastupujem v pozícii v útoku, ktorá mi sedí najviac. Mám voľnosť, pohybujem sa hocikde a tréner mi dôveruje. To je pre mňa najdôležitejšie. Je pravda, že sa mi teraz posledné zápasy veľmi darí, snažím sa strieľať góly a pomôcť mužstvu. Cítim sa príjemne."

Na videu si pozrie aj reakciu Wiessa ml., Ďuriša i Gyömbéra.

Zdroj: TASR

Viac ako najväčšie hviezdy slovenského tímu Chackeviča zaujíma jeho ekipa. "Budeme sa snažiť Hamšíka eliminovať, poznáme jeho silné stránky. Ale slovenský tím nie je len o ňom. Mňa však v prvom rade zaujíma, v akom svetle sa proti Slovensku predvedieme my," dodal kouč bieloruského tímu, ktorý povedie v piatok v Žiline v šiestom medzištátnom zápase. Jeho bilancia na lavičke je mierne pasívna, od decembrového nástupu dvakrát vyhral a zaknihoval tri prehry.

Predpokladaná zostava SR:

Kozáčik - Hubočan, Škrtel, Ďurica, Švento - Pečovský, Kucka - Mak, Hamšík, Weiss - Ďuriš


ME vo Francúzsku

V poradí 15. európsky šampionát sa uskutoční v termíne 10. júna - 10. júla 2016 vo Francúzsku, premiérovo sa na ňom predstaví 24 účastníkov namiesto doterajších šestnástich.

Istú účasť má Francúzsko ako organizátor a v kvalifikácii si ju doteraz vybojovali, Island, Česko, Anglicko, Rakúsko, Severné Írsko, Portugalsko.

ŽILINA/TASR, zg

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme Futbal

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.