Majster sveta Štrbák končí kariéru

Kapitáni Banskej Bystrice a Košíc pred prvým finálovým duelom.
Kapitáni Banskej Bystrice a Košíc pred prvým finálovým duelom. Zdroj: TASR

Rozhodol sa tak po prepustení z Košíc.

Slovenský hokejový obranca Martin Štrbák sa po prepustení z HC Košice rozhodol ukončiť profesionálnu kariéru. Prezradil to v rozhovore pre denník Šport, v ktorom sa taktiež posťažoval na spôsob svojho odchodu z tímu úradujúceho majstra.

Vedenie tímu pristúpilo k zmenám pre neuspokojivé výsledky v úvode prebiehajúcej sezóny. Definitíva prišla po piatkovej prehre na ľade Žiliny. V klub skončili tréneri Peter Oremus a Roman Šimíček ako i obrancovia Štrbák a Radek Philipp. Prezident košického klubu Juraj Mondík spolu s generálnym manažérom Jurajom Bakošom to obom oznámili hneď v šatni s tým, že povedali iba čísla ich dresov.

Nemám zatiaľ predstavu. Prvoradou pre mňa bude manželka Ľubka a synovia Martin s Maximom

"Žiaľ, áno. Neunúvali sa vysloviť ani moje meno, iba číslo. Nehovoriac o tom, že pán Mondík sa mi ani nepozrel do očí, nepodal ruku, alebo dokonca poďakoval. Cítil som sa možno najhoršie v mojom hokejovom živote, v ktorom som zažil všetky možné situácie. Ale takéto spôsoby nie. V hlave mi preblesli spomienky na bujaré oslavy posledných dvoch titulov, na ktorých sa v priestoroch tej istej kabíny vyžívali aj funkcionári. Bol som z toho prekvapený. Nie som však idealista. Vo všeobecnosti sa dalo čakať, že po sérii prehier prídu nepopulárne kroky. Ale na mňa to dopadlo sčista-jasna, nečakal som to," povedal Štrbák.

Štyridsaťročný obranca po prepustení z Košíc už neuvažuje o ďalšom pokračovaní v kariére. "Spomínaný spôsob, akým ma vedenie odstavilo, ma dosť znechutil. Radšej sa budem venovať rodine. Môj hokejový život sa asi skončí, ale nový sa pre mňa začína. Teším sa naň. Bude mi smutno, s hokejom som zažil veľa úžasných chvíľ, mám priateľov po celom svete. Teraz sa teším, že tých najlepších konečne s rodinou ponavštevujem. Možno mi to potrvá aj rok, ale nech. Na Slovensku ma to hokejovo nikam neťahá, do zahraničia by som už od rodiny za peniazmi nešiel. Tak ako ticho som do hokeja prišiel, potichu z neho odídem. Nikomu nič zazlievať nebudem, i keď to, čo sa stalo na konci, ma dosť ranilo," pokračoval pre denník Šport.

O budúcich plánoch zatiaľ príliš nerozmýšľal. "Nemám zatiaľ predstavu. Prvoradou pre mňa bude manželka Ľubka a dvaja synovia Martin s Maximom, ktorí už hrajú hokej. Budem relaxovať, užívať si každý deň. Počas aktívnej kariéry som sa venoval prioritne hokeju, nerobil som si popri ňom žiadne trénerské školenia."

Štrbák odštartoval kariéru v juniorských výberoch rodného Prešova, odkiaľ zamieril do Slovana Bratislava a cez českú extraligu do sveta. Po dvoch rokoch v Lokomotive Jarosľav a krátkej anabáze vo fínskom HPK zamieril do NHL. Tam ho ešte v roku 1993 draftovalo LA Kings z celkovo 224. miesta, no premiéru v zámorskej profilige si odkrútil až v sezóne 2003/04. Za "kráľov" a Pittsburgh Penguins odohral dokopy 49 zápasov, v ktorých nazbieral 16 bodov (5+11). Po návrate do Európy pôsobil v ruskej lige, Švédsku a KHL a posledné štyri sezóny strávil v Košiciach, s ktorými v ročníkoch 2013/14 a 2014/15 získal majstrovský titul.
Na konte má aj kompletnú medailovú zbierku z majstrovstiev sveta a dvakrát sa predstavil na ZOH, v národnom tíme odohral 162 zápasov a strelil 13 gólov.

KOŠICE/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme Hokej

Dôležité udalosti