Žreb baráže ME: Ukrajina dostala Slovinsko, Maďari zase Nórov

Žreb baráže ME 2016 vo Francúzsku.
Zdroj: TASR/AP

Prvé zápasy baráže sú na programe 12., 13. a 14. novembra, odvety 15., 16. a 17. novembra.

Futbalisti Ukrajiny sa v novembrovej baráži EURO 2016 vo Francúzsku stretnú so Slovinskom. Rozhodol o tom nedeľňajší žreb v ústredí Európskej futbalovej únie (UEFA) vo švajčiarskom Nyone. Ďalšími dvojicami sú Švédsko - Dánsko, Bosna a Hercegovina - Írsko a Nórsko - Maďarsko.

Po 13 mesiacoch a 260 zápasoch bojov o ME do baráže postúpilo osem národných tímov z tretích miest deviatich kvalifikačných skupín (Turci ako najlepší tretí išli priamo-pozn.).

Zloženie skupín EURO 2016 určí vyžrebujú 12. decembra

Pred žrebom ich UEFA podľa koeficientov v národnom renkingu krajín rozdelila na nasadených - Bosna a Hercegovina (z B-skupiny), Švédsko (G), Ukrajina (C), Maďarsko (F), resp. nenasadených - Dánsko (I), Írsko (D), Nórsko (H), Slovinsko (E). Bosna je jediný tím, ktorý z tejto osmičky ešte nehral na ME. Dáni, ktorí v roku 1992 na poslednú chvíľu nahradili Juhosláviu, šampionát vtedy šokujúco vyhrali.

Ukrajina obsadila v C-skupine tretie miesto za víťazmi a obhajcami zo Španielska, resp. druhým Slovenskom. Zverenci trénera Jána Kozáka tím Michajla Fomenka nečakane zdolali hneď na úvod v Kyjeve minulý rok v septembri (1:0). O rok v Žiline s ním potom získali nesmierne dôležitý bod po remíze 0:0. Ukrajinci už so Slovincami v baráži hrali, ale v boji o EURO 2000 s nimi neuspeli.

Ukrajina, Švédi, Bosna a Nóri začnú doma

Žreb tradične viedol generálny sekretár UEFA Gianni Infantino, ktorému pomáhal majster Európy z roku 1984 Dominique Rocheteau. Bosna neuspela v baráži o EURO 2012 s Portugalskom, prvýkrát si play off zahrajú Maďari. Tí už na ME hrali dvakrát, v roku 1964 získali bronz, v roku 1972 skončili štvrtí a odvtedy na šampionáte absentovali. S barážou majú najväčšie skúseností Íri, ktorí sa v nej predstavia už štvrtýkrát a v tej poslednej na EURO 2012 uspeli. Švédi, ktorí nechýbali na posledných štyroch ME, sú v baráži prvýkrát.

Na Ukrajine zavládla so žrebom spokojnosť. "Je to pre nás dobrý žreb, môžeme byť šťastní. Bude dôležité získať výhodu už v prvom domácom zápase pred odvetou v Slovinsku. Bude nesmierne dôležité, aby sme Slovincov nepodcenili, čo sa nám už v minulosti pravdepodobne stalo. Naši hráči musia k obom duelom pristúpiť s maximálnou zodpovednosťou," citoval oficiálny web UEFA asistenta trénera Olexandra Zavarova.

Technický riaditeľ nórskej federácie Nils Johan Semb tiež vyjadril veľký optimizmus: "Myslím si, že máme veľkú šancu postúpiť na finálový turnaj. Oba zápasy s Maďarskom budú síce vyrovnané, ale oni sú tím, ktorý sa dá v oboch dueloch prekonať. Môžeme do toho ísť s optimizmom."

Bosniansky obranca Ognjen Vranješ pre sportsport.ba uviedol: "Nemali sme šťastie? Nemyslím si to. Práve Íri z nenasadených tímov vyšli najhoršie, lebo dostali najsilnejšieho možného súpera. V predchádzajúcich dvoch kvalifikáciách sme ukázali, že môžeme zdolať každého. Nevidím preto dôvod, prečo by sme nemohli zdolať Írsko." Tréner Írska Martin O'Neill pre uefa.com reagoval na žreb slovami: "Ak je ti nejaká malá výhoda, tak tá, že odveta je v Dubline. V Bosne potrebujeme predviesť taký výkon, aby odveta mala význam. Máme šancu. Mali sme problémy s potrestanými hráčmi, uvidíme, či nám nezasiahnu do zostavy aj zranenia. Ale pôjdeme a dáme do toho všetko. S Nemeckom je sme remizovali vonku a doma vyhrali, to nám dodáva sebadôveru."

Hrať sa bude aj severské derby Švédsko - Dánsko. "Ak by sme si mohli pred žrebom niečo želať. Určite by sme si nevybrali Dánsko. Je to ten najťažší možný žreb," povedal kouč Tre kronor Erik Hamrén. "Proti Švédsku máme v poslednej dobe dobré štatistiky, na tom môžeme stavať. V osobe Simona Kjaera máme muža, ktorý dokáže zastaviť Zlatana Ibrahimoviča. Naposledy vymazal Cristiana Ronalda, prečo by nemohol aj Zlatana?" povedal obranca Dánov Erik Svjatčenko.

Rozhodovanie v baráž

Baráž sa hrá na dva zápasy systémom doma-vonku, v prípade rovnosti bodov sa uplatňuje pravidlo o zvýhodnení gólu na súperovom ihrisku. Ak sa ani potom nerozhodne, nasleduje v odvete predĺženie, resp. prípadný rozstrel zo značky 11 m.

Dvojice baráže o postup na UEFA EURO už sú známe- repríza barážového súboja (o postup na ME 2000) Ukrajina - Slovinsko- severské derby Švédsko - Dánsko

Posted by Slovenský futbalový zväz on 18. október 2015

Prvé zápasy baráže sú na programe 12., 13. a 14. novembra, odvety potom 15., 16. a 17. novembra.

V poradí 15. európsky šampionát sa uskutoční v termíne 10. júna - 10. júla 2016 vo Francúzsku, prvýkrát v histórii aj so slovenskými reprezentantmi. Premiérovo sa na ňom predstaví 24 účastníkov namiesto doterajších šestnástich.

Z celkového počtu 53 tímov, ktoré bojovali v kvalifikácii, si účasť na turnaji doposiaľ vybojovalo 19 tímov plus automaticky domáce Francúzsko, teda víťazi a druhé tímy skupín a Turci ako najlepší tretí tím.

Zloženie skupín EURO 2016 určí žreb, ktorý je na programe 12. decembra o 18.00 h v Kongresovom paláci Porte Maillot v Paríži. Zápasy EURO 2016 sa budú hrať v desiatich mestách (Paríž, Saint-Denis, Lille, Lens, Lyon, Saint Etienne, Bordeaux, Toulouse, Marseille, Nice).

program baráže EURO 2016 vo Francúzsku:      1. zápasy:
      štvrtok 12. novembra:
      Nórsko - Maďarsko (20.45 hod)
      piatok 13. novembra:
      Bosna a Hercegovina - Írsko (20.45)
      sobota 14. novembra:
      Ukrajina - Slovinsko (18.00)
      Švédsko - Dánsko (20.45)

      odvety:      nedeľa 15. novembra:
      Maďarsko - Nórsko (20.45)
      pondelok 16. novembra:
      Írsko - Bosna a Hercegovina (20.45)
      utorok 17. novembra:
      Slovinsko - Ukrajina (20.45)
      Dánsko - Švédsko (20.45)

NYON/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme Futbal

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.