Šport

Pistorius si odpykáva trest doma, čaká ho ďalší súd

Oscar Pistorius
Zdroj: TASR/AP

Účastník OH 2012 v Londýne sa v uplynulých dňoch musel podrobiť psychoterapii.

Zdravotne hendikepovaného atléta Oscara Pistoriusa v noci z pondelka na utorok prepustili do domáceho väzenia. Momentálne je pod dohľadom v dome svojho strýka Arnolda v bohatej štvrti na predmestí Pretórie.

Pistorius si odpykáva päťročný nepodmienečný trest za neúmyselné zabitie svojej priateľky Reevy Steenkampovej vo februári 2013. Odsúdili ho vlani v októbri, za mrežami väznice v hlavnom meste strávil necelý rok.

Podľa juhoafrickej legislatívy môžu odsúdeného s trestom na päť a menej rokov podmienečne prepustiť po odpykaní si šestiny trestu, v prípade Pistoriusa teda po desiatich mesiacoch.

Oscar je tu, je doma so svojou rodinou

"Oscara Pistoriusa sme dnes večer umiestnili pod nápravný dohľad," potvrdil v textovej správe pre agentúru AP hovorca justičného úradu Manelisi Wolela. Pôvodne mali Pistoriusa z väzenia pustiť až v utorok v priebehu dňa, v snahe predísť veľkému náporu médií pred bránami zariadenia tak ale urobili nečakane už v noci. "Bolo to v najlepšom záujme všetkých zúčastnených strán," vysvetlil Wolela.

Rodina Pistoriusa v oficiálnom stanovisku vyjadrila potešenie z jeho prepustenia. "Sme šťastní," zaznelo v reakcii s prísľubom, že atlét bude striktne dodržiavať podmienky domáceho väzenia. "Oscar je tu, je doma so svojou rodinou. Chceme ale zdôrazniť, že si naďalej odpykáva trest," uviedla hovorkyňa rodiny Anneliese Burgessová na brífingu pred domom Pistoriusovho strýka.

"To, či zostane vo väzení alebo nie, nezmení nič na tom, že Reeva sa už aj tak nevráti," povedala právnička rodiny Steenkampovcov Tania Koenová pre rozhlasovú stanicu Talk Radio 702. "Preto rodine ani nezáleží na tom, či ho pustili von o niekoľko hodín skôr alebo neskôr."

Zdroj: TASR/AP

Šesťnásobný paralympijský šampión v tragický valentínsky deň na svoju priateľku vystrelil štyri rany cez zamknuté dvere kúpeľne a spôsobil jej smrteľné zranenia. Vo svojej výpovedi tvrdil, že si ju pomýlil so zlodejom.

Štátnym zástupcom sa nepodarilo dokázať, že Pistorius strieľal s cieľom svoju obeť zabiť. Prokuratúra sa ale odvolala a pred najvyšším súdom bude chcieť v novembri Pistoriusovi dokázať úmysel vraždiť. V takom prípade by dostal trest minimálne 15 rokov väzenia. Pojednávanie by sa malo začať 3. novembra, prokuratúra chce dosiahnuť preklasifikovanie činu. Senát piatich sudcov buď odvolanie štátneho zástupcu zamietne, alebo nariadi nový proces, alebo sám uzná Pistoriusa vinným z úmyselnej vraždy.

Účastník OH 2012 v Londýne sa v uplynulých dňoch musel podrobiť psychoterapii. Tú nariadila 28-ročnému športovcovi odvolacia komisia, ktorá rozhodovala o jeho prepustení do domáceho väzenia. Pistorius má rovnako zákaz prísť počas výkonu domáceho väzenia do styku so zbraňami.


JOHANNESBURG/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

Dôležité udalosti