Odchádza rekordér a obrovská ikona. Marek Hamšík sa môže pochváliť obdivuhodnou kariérou

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Blíži sa koniec jednej éry slovenského reprezentačného futbalu. Reč je, samozrejme, o dlhoročnom kapitánovi nášho národného tímu Marekovi Hamšíkovi. Stredopoliar, ktorý zanechal najvýraznejšiu stopu v talianskom Neapole, bol neoddeliteľnou súčasťou národného tímu od roku 2007, kedy absolvoval rodák z Banskej Bystrice svoj debut v najcennejšom drese proti Poľsku.

Svoju profesionálnu kariéru odštartoval na Slovensku v drese Slovana Bratislava, s ktorým podpísal zmluvu v roku 2002. Jeho prestupu do najslávnejšieho slovenského klubu predchádzalo vyplatenie prestupovej čiastky pre jeho mládežnícky klub Jupie Podlavice vo výške 125-tisíc korún.

Mala o neho záujem Sparta

Málokto vie, že Hamšík mal namierené do Sparty Praha, ale aj napriek záujmu českého klubu sa prestup nakoniec nezrealizoval, pretože Marekovým rodičom sa nepodarilo nájsť v Prahe prácu. Sám sa od nich vzdialiť ešte nechcel, a tak ho získal Slovan.

Vo farbách „belasých“ odohral len šesť zápasov, v ktorých strelil jeden gól. Viac toho už v hlavnom meste Slovenska nestihol, pretože svojimi výkonmi zaujal trénera talianskej Brescie a nasledoval prestup na Apeninský polostrov.

Prvý gól v Taliansku dal Milanu

V roku 2004, keď mal ešte len 17 rokov, prestúpil do Talianska, kde začal písať svoj neuveriteľný príbeh v klubovej kariére. V drese Brescie debutoval o rok neskôr v zápase proti Chievo Verona. Prvý gól zaznamenal v Talianskom pohári v roku 2006 proti favoritovi AC Miláno.

V roku 2007 sa Hamšík posunul opäť o level vyššie, keď ho za 5,5 milióna eur kúpil Neapol. Hneď vo svojom prvom zápase dokázal svoje schopnosti. Bolo to v Talianskom pohári proti Cesene a slovenský virtuóz s loptou v ňom zaznamenal gól a na ďalší prihrával.

Vo svojej prvej sezóne v drese SSC zaznamenal v 40 vystúpeniach 10 gólov a okamžite sa stal jedným z hlavných stavebných kameňov Partenopei. Jeho prínos pre Neapol sa každým rokom stupňoval.

Prečítajte si tiež:

V Neapole je legendou

Pod Vezuvom Slovák pôsobil nepretržite 12 sezón a vo väčšine z nich nastrieľal dvojciferný počet gólov. V drese aktuálneho lídra talianskej Serie A Hamšík vyhral v sezónach 2011/2012 a 2013/2014 Taliansky pohár. Raz sa tešil aj z prvenstva v Talianskom superpohári.

Svojimi výkonmi sa zaradil medzi legendy slávneho klubu a stal sa miláčikom tamojšieho publika. V krajine na Apeninskom polostrove Slováka poznajú aj pod prezývkou „Marekiaro“.

Futbal je v Neapole mimoriadne populárny a obyvatelia mesta ním neustále žijú. Nečudo, že sa Hamšík zapísal do histórie tohto mesta. Všetci v Neapole si ho vážia a je pre nich akýmsi pokračovateľom po Diegovi Maradonovi, ktorý v klube zažil svoje slávne roky.

Obraz s Hamšíkovou podobizňou

V roku 2017 sa dokonca Hamšík v Neapole dočkal obrovskej pocty, keď umelec Jorit namaľoval obraz s podobizňou slovenského stredopoliara, ktorú vystavili v uliciach mesta. Podobnú má v tomto meste aj Maradona.

Od ročníka 2019/2020 pôsobil banskobystrický rodák v Číne, kde strávil necelé dve sezóny v klube Dalian Yifang. Následne sa nakrátko presunul do švédskeho klubu IFK Göteborg.

Prečítajte si tiež:

V Turecku ligový titul, v reprezentácii rekordér

V súčasnosti pôsobí v tureckej najvyššej súťaži v Trabzonspore, kde patrí k najdôležitejším hráčom tímu. V minulom ročníku pomohol klubu k zisku majstrovského titulu.

Vráťme sa teraz k reprezentačnej kariére, ktorú má Hamšík naozaj bohatú. Svoj prvý reprezentačný gól zaznamenal v roku 2007 do siete San Marína. Bol pravidelným reprezentantom Slovenska a stabilnou súčasťou základnej zostavy nášho národného tímu.

Dlho bol kapitánom reprezentácie a s páskou na rukáve by mal aj uzavrieť svoju reprezentačnú kapitolu v domácom zápase proti Čile v nedeľu 20.11.

Marek Hamšík bol pre Slovensko vždy nosným stavebným pilierom našej hry. O jeho schopnosti a videnie hry sa opierali všetci tréneri, ktorí boli pri reprezentácii. V drese s dvojkrížom na hrudi sa predstavil na troch vrcholných podujatiach. Prvé boli majstrovstvá sveta v Juhoafrickej republike v roku 2010. Následne sa predstavil aj na Eure 2016 vo Francúzsku.

Svoj posledný veľký turnaj absolvoval v Rusku, keď sa naša reprezentácia predstavila na Eure 2020, ktoré sa pre koronavírus hralo s ročným oneskorením.

V drese národného tímu odohral rekordných 135 zápasov. S 26 gólmi je najlepším strelcom v histórii slovenskej reprezentácie. Ako kapitán viedol Slovensko v 60 zápasoch.

Nedeľné stretnutie proti Čile bude pre Hamšíka rozlúčkou s národným tímom, a zároveň to bude jeho jediný zápas v reprezentácii pod trénerom Calzonom. Práve Hamšík sa výrazne pričinil o príchod talianskeho odborníka na lavičku Slovenska.

 V hornej časti článku si pozrite reportáž zo Športových novín pred Hamšíkovou rozlúčkou s reprezentáciou.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Futbal

Dôležité udalosti