Komisia navrhne rotáciu prezidentov FIFA

Hovorca FIFA Walter De Gregorio.
Zdroj: TASR/AP

Jeden prezident vykonávať funkciu maximálne po dobu 12 rokov.

Škandálmi poznačenej Medzinárodnej futbalovej federácii (FIFA) by v snahe o opätovné získanie reputácie mohlo pomôcť zavedenie nových reforiem do praxe. Šéf kontrolnej a auditnej komisie FIFA Domenico Scala navrhol, aby vo vnútri organizácie zaviedli rotáciu prezidentov podobným spôsobom, ako to funguje v Európskej únii s predsedníctvom členských krajín.

Šéf strešnej organizácie svetového futbalu nebude môcť mať viac ako 74 rokov

"Prečo sa zameriavame na voľbu jednej osoby, ktorá povedie FIFA osem či dvanásť rokov? Myslím, že štvorročná rotácia prezidentov by problém vyriešila. Každá zo šiestich konfederácií by navrhla svojho zástupcu," povedal Scala pre stredajšie vydanie denníka Financial Times.

V utorok prišla reformná komisia s návrhom, podľa ktorého bude môcť jeden prezident vykonávať funkciu maximálne po dobu 12 rokov. Komisia, ktorá vznikla ako reakcia na korupčnú aféru vo vnútri organizácie, sa tiež bude usilovať o zavedenie pravidla, aby šéf strešnej organizácie svetového futbalu nebol starší ako 74 rokov.

"V snahe znova vybudovať dôveru vo FIFA je potrebné vykonať niekoľko zásadných zmien. Inštitúcia potrebuje väčšiu transparentnosť. Myslíme si, že reformy týkajúce sa prezidenta by k tomu mohli prispieť," uvádza sa v stanovisku reformnej komisie.

ZÜRICH/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme Futbal

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.