Slovanistickí ultras vyvesili transparent pripomínajúci Osvienčim

Transparent na zápase Slovan - Senec.
Zdroj: facebook.com/Ultras Slovan

Futbalový klub a ani vrcholní predstavitelia SFZ, ktorý mal ako na každom zápase delegáta, sa týmto transparentom zatiaľ nezaoberali.

Počas zápasu 2. futbalovej ligy juniorský tím Slovana so Sencom vyvesili fanúšikovia slovanistického Ultrasu transparent, na ktorom bol nápis 'Refugees welcome' ('Utečenci, vitajte'). V súčasnosti sa ním zaoberá disciplinárka komisia zväzu i prokuratúra, informuje dennikn.sk

Kresba na transparente pripomína príchod vlakov do vyhladzovacieho tábora Osvienčim II - Brezinka. V ňom i v susednom tábore Osvienčim I fašisti vyvraždili vyše milióna ľudí.

Spomínaný zápas sa hral v nedeľu 4. októbra.


Nápisom sa bude zaoberať SFZ, aj prokuratúra. Klub dáva ruky preč

Fubalový klub Slovan a ani vrcholní predstavitelia SFZ, ktorý mal ako na každom zápase delegáta, sa týmto transparentom zatiaľ nezaoberali.

DennikN požiadal o stanovisko aj klub. Jeho PR manažér Tomáš Straka im odpovedal, že je futbalovým klubom a odmieta sa stať súčasťou citlivej debaty o utečencoch. „V prípade, že fanúšikovia, ktorí transparent vytiahli a ich účelom bola propagácia bývalého tábora v Osvienčime tak ako píšete, jednoznačne s tým nesúhlasíme a odsudzujeme to. Či však obrázok naozaj symbolizoval vami spomínaný tábor či akúkoľvek vlakovú stanicu alebo inú budovu, nie je otázka na nás," reagoval Straka.

Posúdiť, či došlo k porušeniu zákona, alebo existuje podozrenie zo spáchania trestného činu, môžu podľa neho len orgány činné v trestnom konaní. „Podotýkam, že na zápase boli prítomní aj zástupcovia polície a delegát Slovenského futbalového zväzu, ktorí proti vyvesenému transparentu počas zápasu nevzniesli žiadne námietky," dodáva pre dennikn.sk.

Podľa hovorcu SFZ Juraja Čurného sa týmto, ale aj inými transparentmi fanúšikov bude zaoberať disciplinárna komisia. „SFZ odsudzuje akékoľvek prejavy rasizmu, xenofóbie a intolerancie," povedal.

BRATISLAVA/dennikn.sk, zg

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme Futbal

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.