Od detstva prevyšoval svojich rovesníkov. Teraz sa predstaví v Katare ako jeden z najmladších hráčov

Od detstva prevyšoval svojich rovesníkov. Teraz sa predstaví v Katare ako jeden z najmladších hráčov
Futbalista Borussie Dortmund Youssoufa Moukoko (vľavo) a jeho spoluhráč Giovanni Reyna sa tešia po strelení gólu. Zdroj: TASR/DPA

V deň začiatku majstrovstiev sveta v Katare dovŕši 18 rokov. Narodil sa v Kamerune, ale teraz má byť útočným tromfom jedného z favoritov šampionátu Nemecka.

Youssoufa Moukoko ukazoval svoje mimoriadne futbalové nadanie od skorého detstva. Už ako šesťnásťročný prekonal niektoré rekordy Bundesligy a Nemecko v ňom má naozaj mimoriadne sľubného útočníka.

Narodil sa 20. novembra 2004 v Yaounde, v hlavnom meste Kamerunu, kde vyrastal do desiatich rokov. Od detstva miloval futbal. Už vtedy jeho mama, starí rodičia a brat (Borel) sledovali ako z neho vyrastá futbalový génius. Živili nádej, že Youssoufu čaká veľká futbalová kariéra.

Jeho otec žil v Nemecku, odkiaľ posielal rodine peniaze, vďaka čomu mladý futbalový talent vyrastal v strednej triede ako väčšina detí v hlavnom meste. Hoci sa Moukoko narodil v Kamerune má nemecké občianstvo. Zaujímavé je, že otec Joseph jeho narodenie zaregistroval na nemeckom veľvyslanectve v Kamerune.

Neverili správnosti jeho veku

Keď mal 11 rokov odišiel do Nemecka, kde sa začala jeho futbalová kariéra v tíme FC St. Pauli. Hneď po príchode do klubu sa stal ťahúňom tímu do 15 rokov, keď  ako jedenásťročný strelil 21 gólov v 12 zápasoch.

Nasledoval prestup talentovaného hráča do Borussie Dortmund, kde takisto dominoval v kategórii do 15 rokov. Dôsledkom jeho skvelých výkonov a strieľaniu gólov sa dostal do kategórie do 17 rokov, a to skôr ako sa stal tínedžerom.

Moukokova dominancia medzi staršími chlapcami mnohých prinútila pochybovať o tom či má naozaj len 12 rokov. V reakcii na tieto dohady zverejnil jeho otec Joseph vyhlásenie. „Vek môjho syna je správny. Hneď po narodení som ho zaregistroval na nemeckom konzuláte v Yaoundé. Máme nemecký rodný list," napísal.

Prečítajte si tiež:

Prešiel mládežníckymi kategóriami Dortmundu

Pred sezónou 2019/2020 sa Moukoko presunul zo 17-stky do kategórie do 19 rokov a netušil, že onedlho už bude v prvom tíme slávneho nemeckého klubu. Hneď v prvej sezóne v juniorskom tíme Dortmundu zaznamenal v 20 vystúpeniach neuveriteľných 34 presných zásahov.

Kým Moukoka povýšili do prvého tímu, stihol vo všetkých mládežníckych kategóriách nastrieľať 127 gólov v 84 zápasoch. K tomu pridal aj 26 asistenccií. Do prvého tímu sa dostal v januári 2020, teda 11 mesiacov pred jeho šestnástymi narodeninami.

Najmladší debutant v Bundeslige aj Lige majstrov

Pred debutom v A tíme ešte stihol odohrať štyri zápasy v katégorii do 19 rokov a pripísal si v nich 13 gólov. Ďalšie rekordy v podaní kamerunského rodáka boli len otázkou času. Po tom, čo DFL znížila vek, od ktorého môže hráč debutovať v Bundeslige bez špeciálnej výnimky, na 16 rokov.

 Deň po oslave šestnástych narodenín sa stal najmladším debutantom v lige, keď nahradil Erlinga Haalanda v zápase Dortmundu s Herthou Berlín (5:2). O necelý mesiac neskôr sa v zápase  proti Unionu Berlín zapísal do histórie Bundesligy. Vo veku 16 rokov a 28 dní sa stal najmladším strelcom nemeckej najvyššej súťaže. Bol takmer o rok mladší ako dovtedajší držiteľ tohto rekordu Florian Wirtz.

Okrem toho sa Moukoko stal najmladším debutantom v Lige majstrov, keď nastúpil do zápasu proti Zenitu Petrohrad vo veku 16 rokov a 19 dní.

Pomohol mu prestup Haalanda

Prvú sezónu medzi seniormi ukončil Moukoko s tromi gólmi v 14 vystúpeniach. V nasledujúcom ročníku jeho progres a výkonnosť ovplyvnili zranenia a v 16 zápasoch najvyššej nemeckej súťaže dosiahol dva góly a dve asistencie.

V aktuálne prebiehajúcom ročníku už ale ofenzívny drahokam Dortmundu nastupuje pravidelne. K vyššej minutáži mu pomohol aj letný odchod Erlinga Haalanda do Manchestru City. V 14 zápasoch tejto sezóny Bundesligy zaznamenal 6 gólov a 4 asistencie, čím si vyslúžil aj pozvánku na majstrovstvá sveta v Katare.

Moukoko reprezentoval Nemecko aj v mládežníckych kategóriách. V reprezentácii do 16 rokov pôsobil už ako dvanásťročný. Neskôr hrával aj za výbery U20 a U21. V nemeckej „dvadsaťjednotke“ zaznamenal šesť gólov v piatich vystúpeniach.

Svoj debut v seniorskej reprezentácii zažil v prípravnom zápase pred šampionátom v Katare, keď nastúpil proti Ománu. Stal sa najmladším debutantom v reprezentácii štvornásobných majstrov sveta od roku 1954.

Prečítajte si tiež:

Pripomína Messiho

Moukoko patrí k nižším hráčom, keď meria len 179 centimetrov. Svoj nižší zrast však nahrádza šikovnosťou a prehľadom v hre. Využíva nízke ťažisko, výbornú kontrolu lopty a v zakončení dokáže byť chladnokrvný. Je ťažke niekoho prirovnať k Lionelovi Messimu, avšak Moukoko tohto futbalového génia v niektorých ohľadoch pripomína.

Youssoufa nie je jediným futbalistom v rodine. Jeho starší brat Borel je pravým obrancom, ktorý aktuálne pôsobí v kosovskom tíme Ferizaj.  „Ak má talent v rodine, mal by z neho byť zaujímavý futbalista,“ povedal o ňom pre RevierSport jeho bývalý tréner Ralf vom Dorp.

Hrať proti Youssufovi pri dospievaní, nemohlo byť pre Borela vôbec jednoduché. „Youssufa je zázrak, za aký ho všetci považujú,“ vysvetlil starší zo súrodencov.

Haaland mu zložil poklonu

Ku talentu, ktorým mladý útočník disponuje sa vyjadril pre bundesliga.com aj Hansi Flick, ktorý uviedol. „Youssufa sa vyvíja veľmi dobre. Je rýchly, živý a dobre zakončuje.“

Erling Haaland na adresu mladíka poznamenal: „Moukoko je oveľa lepší ako som bol ja v jeho veku. Nikdy som nevidel tak dobrého hráča v pätnástich. Jeho výhodou je, že hral už v 15 rokoch za Dortmund. Ja som v jeho veku ešte hrával za svoje rodné mesto Bryne.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme MS vo futbale 2022

Dôležité udalosti