Anglicko chcelo ukázať svoje hodnoty aj napriek hroziacej pokute. Dúhovú pásku však Kane nosiť nebude

Anglicko chcelo ukázať svoje hodnoty aj napriek hroziacej pokute. Dúhovú pásku však Kane nosiť nebude
Harry Kane Zdroj: Profimedia.sk

Anglicko je pripravené zaplatiť pokutu za to, že kapitán Albionu Harry Kane bude počas majstrovstiev sveta v Katare na rukáve nosiť dúhovú kapitánsku pásku. Anglická futbalová reprezentácia chcela týmto krokom podporiť projekt „One love“, ktorý je podporou LGBTI+ komunity. Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) však tento projekt zakázala.

Ako uvádza v stanovisku, takáto páska by len zbytočne spôsobila neželané napätie. Najvyšší orgán svetového futbalu zvyčajne zakazuje pridávanie neschválených sloganov do súprav jednotlivých tímov. Zároveň vyzvala mužstvá, aby „nerozdávali lekcie morálky.“

Anglicko chcelo ukázať svoje hodnoty

Riaditeľ anglickej Futbalovej asociácie (FA) Mark Bullingham uviedol, že sú pripravení zaplatiť pokutu a dodal, že FIFA dodnes neodpovedala na žiadosť o nosení takejto pásky napriek tomu, že túto požiadavku má už viac ako dva mesiace.

Prečítajte si tiež:

„Myslím si, že existuje možnosť, že dostaneme pokutu. Ak sa tak stane, sme pripravení ju zaplatiť. Je dôležité ukázať naše hodnoty a presne to aj budeme robiť,“ uviedol Bullingham pre Skynews.

Hroziace pokuty za nosenie dúhových pások nebude napokon jediným hroziacim trestom. V prípade, že by kapitán tímu nastúpil na zápas s týmto označením funkcie kapitána hrozili by mu aj športové sankcie a mohol by byť vylúčený.

V dôsledku tejto skutočnosti vydalo sedem futbalových zväzov spoločné vyhlásenie, v ktorom sa uvádza, že nemôžu svojich hráčov vystaviť do pozície, v ktorej by mohli čeliť športovým sankciám. "Sme veľmi sklamaní rozhodnutím FIFA, ktoré je podľa nás bezprecedentné," píše sa vo vyhlásení.

V reakcii FIFA urýchlila svoju vlastnú kampaň "No discrimination" (Bez diskriminácie). Kapitáni tak budú môcť nosiť pásku "No dicrimination". Rozhodnutie FIFA je kritizované a stretlo sa s nevôľou vo viacerých krajinách. Dúhovú pásku na rukáve tak napokon nebude mať kapitán žiadneho tímu.

FA ubezpečila, že fanúšikovia, ktorí patria do LGBTI+ komunity, budú v bezpečí a katarské úrady ich nebudú diskriminovať. „Je smutné, že sa veľa našich LGBTI+ fanúšikov rozhodlo neprísť do Kataru a viem, že nepríde ani mnoho našich členov Three Lions Pride. Je to frustrujúce, pretože nedostali včas potrebné informácie,“ povedal Bullingham.

Anglicko vstúpi do turnaja pondelkovým zápasom proti Iránu. Zverenci trénera Garetha Southgatea budú chcieť dokráčať čo najďalej. Anglicko patrí do širšieho okruhu favoritov turnaja.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme MS vo futbale 2022

Dôležité udalosti