Ladislav Čierny: V hokeji sme nezaspali dobu, len sa k mladým hráčom správame inak (rozhovor)

Ladislav Čierny: V hokeji sme nezaspali dobu, len sa k mladým hráčom správame inak (rozhovor)
Ladislav Čierny. Zdroj: TVNOVINY.sk

Jedným zo strojcov zlatého úspechu slovenských hokejistov z roku 2002 v Göteborgu bol obranca Ladislav Čierny. Zadák, ktorý väčšinu svojej kariéry strávil v materskom klube HKM Zvolen bol účastníkom troch majstrovstiev sveta. Bol pri dvoch medailových úspechoch, keď okrem zlata spred 20 rokov má na svojom konte aj bronz, ktorý Slovensko získalo o rok neskôr.

Okrem Zvolena pôsobil Čierny aj v Slovane Bratislava, Českých Budějoviciach a takisto má za sebou aj pôsobenie v Rusku. Celú aktívnu kariéru strávil v Európe a v súčasnosti zastáva pozíciu generálneho manažéra HKM Zvolen.

V rozhovore sa dočítate:

  • ktorý moment z MS 2002 mu najviac utkvel v pamäti
  • prečo nikdy nehral v zámorí
  • ako sa zmenil jeho pohľad na hokej z pozície funkcionára
  • v čom sa dnes líši prístup k mladým hokejistom
  • čo ukázal posledný draft do NHL

Od zisku titulu majstrov sveta v roku 2002 uplynulo už 20 rokov. Ktorý moment z turnaja sa vám najviac zapísal do pamäti?

Najviac mi utkvel v pamäti môj jediný gól na tomto turnaji, ktorý som dal v zápase proti Ukrajine. Samozrejme, druhý moment, ktorý si dobre pamätám je gól Petra Bondru vo finále. To bol moment, kedy som vedel, že teraz sa nám to už musí podariť.

Po zisku zlata ste sa stali aj vy jedným z národných hrdinov. Prinieslo vám to do osobného života nejaké výhody, napríklad odpustenie pokuty či zľavy v obchodoch?

Nemyslím si, že by som mal vďaka tomuto úspechu nejaké výhody. Všetci sme tam ako mužstvo bojovali a urobili sme pre Slovensko niečo, čo nikto nečakal.

Zmenila sa nejako vaša kariéra po tomto legendárnom turnaji?

Určite, hneď po majstrovstvách sveta som dostal ponuku ísť hrať do Ruska, kde som pôsobil v Lade Togliatti a Severstali Čerepovec, takže po hokejovej stránke mi to veľmi pomohlo.

Ladislav Čierny majster sveta z roku 2002. Zdroj: TV Markíza

Boli ste súčasťou reprezentácie aj pri ďalšej medaile o rok neskôr. V čom boli tieto dva úspechy podobné a v čom sa líšili?

Mužstvo bolo skoro rovnaké. Prvé aj tretie miesto považujem za veľký úspech. V roku 2003 sme v súboji o bronz vyhrali nad Českom, takže je to pre nás veľmi dôležitá a cenná medaila.

Ponuku zo zámoria nikdy nedostal

Okrem Zvolena ste na klubovej úrovni pôsobili aj v Česku, v Slovane Bratislava a štyri sezóny ste strávili v Rusku. Vzhľadom na situáciu okolo Ruska a KHL, priali by ste teraz ponuku tam pôsobiť?

Nechcem nejako hodnotiť chalanov, ktorí sa rozhodli ísť do Ruska. Oni tam nejdú bojovať alebo preto, že by podporovali vojnu. Idú tam kvôli peniazom, ktoré si potrebujú zarobiť. Názory ľudí na to sú rôzne. Ja to vnímam tak, že tam idú kvôli peniazom a vôbec neriešia vojnu. Keby som dostal teraz ponuku ísť do KHL, tak pravdupovediac, neviem čo by som spravil, ale asi by som nad tým či tam ísť alebo nie, veľmi rozmýšľal.

Prečítajte si tiež:

Celú kariéru ste strávili v Európe. Neťahalo vás to niekedy skúsiť si aj zámorie?

Každý mal sen dostať sa do zámoria a hrávať NHL. Ja som tiež nebol výnimka, ale nikdy som ponuku pôsobiť v zámorí nedostal, takže to nakoniec tak vyšlo, že som celú kariéru odohral v Európe.

Hokej vníma inak ako počas kariéry

Pri hokeji ste ostali aj po ukončení aktívnej kariéry. V súčasnosti ste generálnym manažérom Zvolena. V čom je váš pohľad na hokej iný v pozícii funkcionára a hráča?

Pohľad na hokej sa mi určite zmenil. Inak som to vnímal na striedačke ako hráč a inak to vnímam teraz z tribúny. Teraz v hre vidím veľa pozitívnych vecí, ale aj tých negatívnych, vidím aj veľa chýb. Viem si povedať ako konkrétny hráč hral. Viem, či hráč urobil maximum, čo bolo v jeho silách. Na druhej strane, keď som bol na ľade, tak som hral naplno a vždy som robil, čo som vedel. Teraz sa už na hru pozerám inými očami ako počas aktívnej kariéry.

Ladislav Čierny na archívnej snímke z roku 2001. Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Často sa hovorí, že sme v hokeji zaspali dobu, ušiel nám vlak či ako už niet slabého súpera. S ktorými tvrdeniami sa stotožňujete, a ktoré považujete za nezmysel?

Nemyslím si, že sme v hokeji zaspali dobu, pretože teraz je iná doba. Dnes sa k mladým hokejistom správame inak, ako tomu bolo za našich čias. Dnes je všetko drahšie, čo často deti a ich rodičov od hokeja odradí. Venovať sa hokeju je dnes veľmi nákladné. Dnes máme mnoho trénerov mládeže, ktorí robia všetko preto, aby boli tí chlapci čo najlepší. Niekedy je ročník lepší, inokedy tam nie je taká kvalita. Myslím, že sa stále dobre pracuje s mládežou.

Slovensko však má za sebou najúspešnejší draft v histórii. Dá sa to chápať tak, že opäť nášmu hokeju svitá na lepšie časy?

Áno, ukazuje to, že práca s mládežou prináša svoje ovocie. Trvalo to možno trošku dlhšie, ale nič nejde rýchlo a hneď. Keď sa s mladými dobre a dlhodobo pracuje, tak to príde. Dôkazom toho bol aj posledný draft do NHL. Stále však treba napredovať a pracovať na zlepšeniach.

Nečakane vysoko sa na spomenutom drafte umiestnil Šimon Nemec, vychovaný slovenskou ligou, podobne ako Adam Sýkora či najnovšie Pavol Regenda. Posúva sa naša súťaž skutočne dopredu?

Myslím si, že slovenská extraliga sa každým rokom zlepšuje. Vidíme, že nám draftovali hráčov priamo z našej extraligy, čo sa ešte nikdy nestalo. Naša liga je na vyššej úrovni, ako si niektorí myslia a bude to len lepšie.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme 20 rokov slovenského hokeja

Dôležité udalosti