Viaceré reprezentácie na MS nenastúpili s dúhovou páskou. Legenda Manchestru United nešetrila kritikou

Viaceré reprezentácie na MS nenastúpili s dúhovou páskou. Legenda Manchestru United nešetrila kritikou
Roy Keane. Zdroj: Profimedia.sk

Anglicko, Wales a aj niektoré ďalšie európske krajiny chceli počas turnaja podporiť LGBTI+ komunitu tým, že kapitáni tímov budú v zápasoch nosiť dúhovú kapitánsku pásku. Predstavitelia futbalových asociácií jednotlivých zväzov boli pripravení zaplatiť pokutu za nepovolenú výstroj, ktorá im hrozila.

Potom však Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) prišla s nariadením, že v prípade, že kapitán nastúpi s dúhovou páskou, bude potrestaný žltou kartou. To zapríčinilo, že krajiny od svojho zámeru upustili.

„Boli sme pripravení zaplatiť pokutu za nepovolenú výstroj, ale nemôžeme hráčov dostať do situácie, kedy budú potrestaní v hre,“ uviedli vo vyhlásení. Sankcie zahŕňajú žltú kartu pre každého hráča, ktorý by mal takúto pásku na rukáve.

Prečítajte si tiež:

Roy Keane kritizoval ústup Anglicka a Walesu

Bývalý futbalista Roy Keane sa kriticky vyjadril na adresu kapitánov Anglicka a Walesu, keď nesúhlasí s tým, že nepokračovali vo svojej avizovanej podpore LGBTI+ komunity. Katar je krajinou, kde sú vzťahy medzi osobami rovnakého pohlavia trestné.

Legendárny Ír známy najmä z pôsobenia v Manchesteri United pre televíziu ITV povedal, že krajiny urobili veľkú chybu, keď ustúpili. „Myslím si, že hráči to mohli spraviť v prvom zápase – prijať trest, nech by bol akýkoľvek,“ povedal Keane. Chápe, že by to bol risk, ale podľa neho by to bolo skvelé gesto.

„Mali to urobiť v prvom zápase. Dostali by žltú kartu a v ďalšom zápase by už tú pásku nenosili, pretože nechcú byť suspendovaní. Podľa mňa bola veľká chyba, že od svojho zámeru ustúpili. Mali pri tom ostať a urobiť to. Nezáleží na tlaku zvonku od asociácií. Verte tomu, a ak tomu veríte tak si za tým choďte,“ povedal Keane.

Kane bol z rozhodnutia sklamaný

Kapitán Anglicka Harry Kane po zápase s Iránom povedal, že z rozhodnutia bol veľmi sklamaný. „Včera som povedal, že tú pásku chcem nosiť, ale toto rozhodnutie dnes už nebolo v mojich rukách,“ uviedol Kane.

Do zápasu nastúpil aspoň s páskou „No discrimination“ (bez diskriminácie), ktorú FIFA schválila.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme MS vo futbale 2022

Dôležité udalosti