Prvé stretnutie pod Cígerovým vedením, Jurčina je kapitán

Repretréner Zdeno Cíger, jeho asistent Miroslav Miklošovič a generálny manažér Róbert Švehla (vľavo).
Zdroj: TASR

Ani jeden reprezentačný štart nemajú brankári Samuel Baroš a Michal Dzubina.

Nový tréner slovenskej hokejovej reprezentácie Zdeno Cíger privítal na utorkovom zraze pred Nemeckým pohárom v Augsburgu (6.-8. novembra) 22 z 25 nominovaných hráčov, chýbalo iba trio Ján Brejčák (HC Davos), Michal Čajkovský (Sparta Praha) a Martin Bakoš (Bílí Tygři Liberec), ktorí majú klubové povinnosti v Lige majstrov. K národnému tímu sa pripoja hneď po odohratí zápasov, ich príchod do Bratislavy sa očakáva v noci na stredu.


Už po víkende musel tréner urobiť v kádri na NP tri vynútené zmeny. Z pôvodnej nominácie pre zranenia totiž vypadli Peter Čerešňák, Marcel Haščák a Radovan Puliš, ktorých nahradili obranca Milan Jurčina (Medveščak Záhreb) a útočníci Tomáš Hrnka (HC Košice) a Tomáš Zigo (HC '05 Banská Bystrica). V utorok už našťastie nepribudli ďalšie škrty v nominácii.

"Všetci hráči sú zdraví a v pohode. Potrebujem ich ešte vidieť na tréningu, lebo doteraz boli rozhádzaní vo svojich kluboch. Nepoznám ich ako fungujú a aké sú povahy. Toto zoznamovanie sa ešte len začína," uviedol na zraze reprezentačný šéftréner.

Nemecký pohár je tradične prvou reprezentačnou akciou v sezóne a teraz zároveň aj premiérovou pre nový realizačný tím. Cíger nemohol na turnaji počítať s viacerými hokejistami, ktorí bojkotujú národný tím a podpísali sa pod vyhlásenie, v ktorom žiadajú zmenu stanov zväzu a nové voľby prezidenta SZĽH podľa férových pravidiel. Zostavil tak mužstvo tvorené viacerými mladíkmi a medzinárodne málo skúsenými hráčmi. Až siedmi by si mali v Augsburgu odkrútiť premiéru v národnom tíme. Kanonier HC '05 iClinic Banská Bystrica Tomáš Zigo si vypýtal pozvánku výbornými výkonmi v najvyššej domácej súťaži.

"Samozrejme, že sa z pozvánky veľmi teším a na zraz prichádzam v dobrom vnútornom rozpoložení. Aj keď to bude pre mňa náročné presadiť sa na takomto fóre, práve pre takéto okamihy sa snažím tvrdo trénovať a byť lepší a lepší. Dúfam, že nesklamem trénera Cígera a podám v Nemecku v zápasoch čo najlepšie výkony," vyslovil svoje želanie Zigo.

Ani jeden reprezentačný štart nemajú brankári Samuel Baroš a Michal Dzubina. "Pri nominácii sme nemali veľmi na výber. Nominovaní chalani sa však vo svojich kluboch snažia, podávajú dobré výkony a ak budeme dobre namotivovaní a ukážu čo v nich je, tak budú v pohode," doplnil Cíger.

Kapitánom výberu bude obranca Milan Jurčina. Jeho asistentmi budú Vladimír Dravecký a Roman Kukumberg, ktorý je so 110 reprezentačnými štartmi najskúsenejším hráčom v tíme. "Milan je jedným z najskúsenejších hráčov, aj povahovo spĺňa kritériá na kapitána. Máme v mužstve veľa mladých chlapcov, snažili sme sa dodať mu aj nejakú skúsenosť," vysvetlil tréner.

Cíger ešte nemá v hlave presnú zostavu

Ten spoločne s generálnym manažérom Róbertom Švehlom musel zostaviť širší káder, keďže po druhom zápase na turnaji opustí mužstvo trojica Brejčák, Čajkovský, Bakoš, ktorí majú povinnosti v Lige majstrov. "Ich kluby na nás tlačili. Musia po druhom zápase odísť, preto beriem do Nemecka aj hráčov navyše. Celú dobu sa nám to komplikovalo, ale už sme to uzavreli," povedal Cíger. Ten už má aj predstavu, čo bude vyžadovať od svojich hráčov.

"Najmä disciplínu, aby sa nebáli ukázať, že chcú hrať a vedia hrať hokej. Určite nechcem, aby boli splašení, aby iba odhadzovali puky od seba. Samozrejme, bol by som rád, aby sme hrali tímovo, spoľahlivo a hlavne aby hráči ukázali srdiečko. Musia ukázať, že chcú hrať za Slovensko," vyslovil sa tréner. Na prvú akciu s národným mužstvom sa už Cíger veľmi teší: "Ak chcete robiť hokej dobre, musíte byť aj trochu v strese, lebo ak na to 'kašlete' alebo ste až príliš uvoľnení, tak to nefunguje. Určite si uvedomujem veľkú zodpovednosť, ktorá je spojená s touto prácou. Sám som v očakávaní toho, ako to dopadne."

Cíger ešte nemá v hlave presnú zostavu, tú určí až po spoločných tréningoch, rovnako ako meno brankára, ktorý sa postaví medzi žŕdky v úvodnom stretnutí na turnaji. Odchod mužstva do Augsburgu je naplánovaný na štvrtok ráno. Slováci sa na turnaji stretnú postupne s výbermi USA (v piatok 6. novembra o 16.00 h), domáceho Nemecka (sobota 7. novembra o 17.30) a Švajčiarska (nedeľa 8. novembra o 13.00).

Káder SR pred Nemeckým pohárom

Brankári
Samuel Baroš (HKM Zvolen), Michal Dzubina (MHC Martin)

Obrancovia
Ján Brejčák (HC Davos/Švajč.), Michal Čajkovský (Sparta Praha/ČR), Marek Ďaloga (Ak Bars Kazaň, Rus./KHL), Adam Jánošík (HC Piráti Chomutov/ČR), Milan Jurčina (Medveščak Záhreb, Chorv./KHL), Oldřich Kotvan (HC Zlín/ČR), Patrik Luža (Slovan Bratislava/KHL), Eduard Šedivý (HC Košice), Martin Štajnoch (HC Dynamo Pardubice/ČR)

Útočníci
Martin Bakoš (Bílí Tygři Liberec/ČR), Marek Bartánus, (HC Košice), Martin Réway (Sparta Praha/ČR), Vladimír Dravecký (HC Oceláři Třinec/ČR), Michal Hlinka (Dukla Trenčín), Tomáš Hrnka (HC Košice), Roman Kukumberg (HK Hradec Králové/ČR), Patrik Lušňák, Michel Miklík, Pavol Skalický, Andrej Šťastný (všetci Slovan Bratislava/KHL), Tomáš Marcinko (HC Pardubice/ČR), Miroslav Preisinger (HC Plzeň/ČR), Tomáš Zigo (HC '05 Banská Bystrica)

Program Nemeckého pohára 2015:

piatok 6. novembra
16.00 Slovensko - USA

19.30 Nemecko - Švajčiarsko
sobota 7. novembra
14.00 Švajčiarsko - USA
17.30 Slovensko - Nemecko
nedeľa 8. novembra
13.00 Slovensko - Švajčiarsk
o
16.30 Nemecko - USA

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme Hokej

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.