Otec Mareka Hamšíka o budovaní futbalovej akadémie: Robíme to pre deti, z prístupu aktivistov som zaskočený a nešťastný

Otec Mareka Hamšíka o budovaní futbalovej akadémie: Robíme to pre deti, z prístupu aktivistov som zaskočený a nešťastný
Richard Hamšík v Teleráne. Zdroj: TV Markíza

Aj keď sa v rozlúčkovom zápase proti Čile ukázalo, že Marek Hamšík má futbalovej reprezentácii stále čo ponúknuť, rekordér v počte gólov aj zápasov v najcennejšom drese hovorí, že túto kapitolu už uzavrel.

Úspešná kariéra žijúcej legendy slovenského futbalu sa pomaly chýli ku koncu, no už teraz je jasné, že sa na futbalovom dôchodku určite nebude nudiť.

S pomocou svojho otca a ďalších príbuzných počas uplynulých rokov rozbehol podnikateľské aktivity v rôznych oblastiach, pričom väčšinu z nich spája to, že sú viazané na Banskú Bystricu - mesto, v ktorom sa Marek, známy svojim lokálpatriotizmom, narodil.

Výkon nášho najúspešnejšieho futbalistu bol na vrchole jeho kariéry v talianskom veľkoklube SSC Neapol oceňovaný sumou tri a pol milióna eur ročne. Následným prestupom do Číny túto sumu ešte znásobil. Magazín Forbes odhaduje hodnotu jeho majetku na 80 miliónov eur.

O tom, ako Marek Hamšík investoval svoje peniaze a aké sú jeho plány po ukončení kariéry aj na klubovej úrovni, sme sa rozprávali s jeho otcom Richardom.

Váš syn na rozdiel od mnohých iných úspešných športovcov svoje peniaze rozumne investoval. Či už sú to pozemky, priemyselný areál alebo kaštieľ, ktorý prerábate na rezort. Myslel aj na deti - založil futbalovú akadémiu a prevádzkuje zábavný park. Pripravujete nejaké ďalšie podnikateľské aktivity alebo projekty?

Keď Marek začal zarábať väčšie peniaze, nastavili sme si plány, že keď sa objaví v Banskej Bystrici a v blízkom okolí nejaká zaujímavá príležitosť, tak mu to ponúknem a on rozhodne, či do toho ideme. Celé to bolo o tom, že ten biznis nemá zarobiť naraz rýchlo, ale skôr kládli dôraz na to, aby to bolo aj pre jeho deti a aby to malo stúpajúcu krivku. Boli to investície do budúcnosti. Tých aktivít, nehnuteľností a firiem je už dosť, treba sa o to starať, takže tak skoro do niečoho iného investovať neplánujeme.

Prečítajte si tiež:

Hovoríte, že podniky budujete pre rodinu a potomkov. Keby však prišla štedrá ponuka, zvažovali by ste predaj?

My sme si to s Marekom nastavili tak, že to, čo sa kúpi, by sa nemalo predávať. Nekúpim to za 100, aby som to predal za 200, lebo chceme na tom pracovať. Ale ako sa hovorí, nikdy nehovor nikdy, takže keby ten prípadný obchod mal hlavu aj pätu a bolo by to zaujímavé, tak by to Marek, samozrejme, zvážil.

Marekovu tvár môžeme vidieť na mnohých produktoch. Aké máte kritériá, keď sa rozhodujete, či prepožičiate meno Hamšík v rámci obchodnej spolupráce? Do čoho by ste určite nešli?

Keďže Marek je ešte stále aktívny hráč, tieto marketingové veci idú ešte stále cezo mňa. Ja mu to posuniem a on sa rozhodne, na čo dá svoju tvár, čomu prepožičia svoje meno. Samozrejme, boli aj také ponuky, ktoré sme museli odmietnuť. Stalo sa to však asi iba dvakrát. Marek však určite nechce spájať svoje meno so žiadnou politickou stranou. Do toho by nešiel. Musím však zdôrazniť, že vždy, keď uzavrel spoluprácu s nejakou firmou, všetky zarobené peniaze išli do futbalovej akadémie, ktorú budujeme v Banskej Bystrici. Tak aj zneli všetky zmluvy. Neboli uzatvárané na meno Marek Hamšík ale na Jupie alebo teraz Hamšík Academy.

Marek Hamšík s otcom Richardom ako hostia v Teleráne. Zdroj: TV Markíza

Ako pokračuje výstavba futbalovej akadémie? Keď ste ju začali budovať, hovorili ste, že časť obyvateľov mestskej časti Rudlová je proti vám a ani mesto nebolo veľmi ústretové. Ako sa to nakoniec vyriešilo?

Keď Marek prebral klub Jupie Banská Bystrica, zo začiatku sme fungovali v podnájme. Či už to boli pozemky v Podlaviciach alebo v mestskej časti Rudlová. Marek si však povedal, že nesmie zabudnúť na to, odkiaľ vyšiel a rozhodoval sa investovať peniaze do infraštruktúry akadémie. V Banskej Bystrici sme sa preto snažili nájsť pozemky, ale keďže v územnom pláne nebolo veľa plôch, ktoré boli vyhradené pre športoviská, zo začiatku sme mali nezhody s mestom. To sa však po dvoch rokoch nejako vykryštalizovalo. Vyrozprávali sme si to a potom samotné mesto prišlo za Marekom s ponukou, že je ochotné predať mestské pozemky na to, aby sme mohli akadémiu postaviť. Potom do toho však vstúpili aktivisti z občianskeho združenia Rudlová, ktorí dosť nevyberavým spôsobom zasahujú do výstavby, a myslím si, že neoprávnene, lebo všetko, čo robíme, je v súlade s legislatívou a transparentné. Oni v tom napriek tomu hľadajú nejaké nekalé veci, z čoho som dosť zaskočený a nešťastný. To športovisko tam pritom bolo v podstate odjakživa. Keby tam Marek chcel postaviť domy a chcel na tom zbohatnúť, tak by výhrady zo strany aktivistov boli pochopiteľné. To, čo tam robíme, je pritom pre banskobystrické deti a aj napriek tomu s tým majú problém a zdržujú stavebný proces.

Deti z Futbalovej akadémie Mareka Hamšíka na tribúne počas jeho rozlúčkového zápasu s reprezentáciou. Zdroj: TV Markíza

Spolupracuje vaša futbalová akadémia nejakým spôsobom so SSC Neapol, v ktorom si váš syn urobil meno a je legendou klubu?

Odzačiatku sme komunikovali s Neapolom v snahe nadviazať spoluprácu medzi akadémiami, ale nateraz je to skôr v takom útlme. Neapol síce má mládežnícku akadémiu, ale jeho prioritou je najmä Á-čko. Sú na tom finančne tak dobre, že si môžu dovoliť kupovať hotových hráčov, a nevyťahujú ich z akadémie. Takže je to v podstate presný protiklad k tomu, akým smerom sa Marekova akadémia uberá. Momentálne sme v kontakte s Atalantou Bergamo, ktorá má práve takúto filozofiu – na rozdiel od Neapola tiež stavia na akadémii. Zatiaľ to nie je nič konkrétne. Komunikujeme spolu, uvidíme, ako to dopadne.

Pred pár rokmi ste kúpili kaštieľ vo Vlkanovej s cieľom prerobiť ho na malý rezort. V akej fáze sa nachádza tento projekt?

Spravili sme novú strechu, vo vnútri sú porobené najdôležitejšie veci, ale Marek si teraz dal ako prioritu najmä dokončiť futbalovú akadémiu, čo si žiada nemalé financie. Kaštieľ sme tak v podstate odsunuli na vedľajšiu koľaj, naším záujmom nie je to nejak narýchlo dokončiť, veď nič sa tomu nestane. Sústredíme sa na vybudovanie akadémie. Uvidí sa, čo sa bude diať v lete, či Marek ukončí futbalovú kariéru, alebo bude pokračovať. Pripravujeme sa preto aj na tú prvú možnosť a keď sa vráti do Banskej Bystrice, tak by bolo dobré, aby už akadémia bola dokončená a mohla slúžiť deťom a hráčom. Akadémii sa chce on osobne venovať najviac.

Marek Hamšík s otcom Richardom boli nedávno hosťami v Teleráne. Ako prežívali rozlúčkový zápas s reprezentáciou sa dozviete v priloženom videu:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Futbal

Dôležité udalosti