Šport

V krasokorčuľovaní sa nám podarilo to, na čo sme roky čakali

Krasokorčuliarka Nicole Rajičová počas voľnej jazdy na Čínskom pohári.
Zdroj: TASR/AP

Rajičová je spokojná s debutom v GP ISU, Csölleya teší pokrok.

Slovenskí krasokorčuliari skončili účinkovanie v 21. ročníku prestížneho seriálu Grand Prix ISU s bilanciou - jedno štvrté a dve siedme miesta. Tanečný pár Federica Testa - Lukáš Csölley sa vďaka štvrtej priečke na Čínskom pohári posunul v aktuálnom svetovom rebríčku už na 15. miesto a Nicole Rajičová je po pekinskom zopakovaní siedmeho miesta z amerického Milwaukee dvadsiata. Vo svetovej rankingu na základe posledných troch sezón figuruje pred ňou z Európaniek len sedem Rusiek.

Hodnotenie výkonov v Grand Prix Slovákov, ktorí sú už v príprave na januárové majstrovstvá Európy v Bratislave, priniesla oficiálna stránka bratislavského šampionátu.

"Cieľom bolo znova skončiť v prvej osmičke, takže opätovné siedme miesto aj zisk ďalších 213 bodov do svetového rankingu, ktorý je dôležitý pre nasadzovanie na šampionátoch, ma teší," skonštatovala dvadsaťročná Slovenka, ktorá v seriáli GP tohto roku debutovala. V Pekingu zaostala len 2,06 bodov za celkovým osobným rekordom 167,32 spred dvoch týždňov.

https://www.youtube.com/watch?v=U0FvSd_Kvh0


Rajičová v krátkom programe skočila kombináciu trojitého a dvojitého tulupa, trojitého lutza i dvojitého axla a dostala najvyššie sezónne hodnotenie 54,76 bodov. Voľnú jazdu začala ešte lepšie ako na Americkej korčuli - dvakrát skvele skočila trojitého lutza, jedného v kombinácii s dvojitým rittbergrom, trojitého flipa aj trojkombináciu trojitého i dvojitého rittbergra a dvojitého tulupa. V druhej polovici jej však nevyšla ďalšia skoková kombinácia a neskôr namiesto trojitého tulupa vykrútila len dvojitého.

Štvrtá priečka tanečného páru Federica Testa - Lukáš Csölley na víkendovom Čínskom pohári v Pekingu je najlepším slovenským umiestením v histórii prestížneho seriálu, ktorý existuje od roku 1995.

Bratislavský rodák Lukáš Csölley po návrate do Milána, kde pár trénuje pod vedením Roberta Pelizzolu, netajil spokojnosť. Štartovať v Grand Prix sa dá len na pozvanie. "Čínu nám pridelili. Podľa pravidiel ISU sme vzhľadom na pätnáste miesto na svetovom šampionáte 2015 v Šanghaji mali právo na jeden štart v Grand Prix. Pozvanie na prípadné ďalšie preteky seriálu je závislé od voľných miest a rozhodnutia organizátora."

 

https://www.youtube.com/watch?v=LHhSxaoNTaI


"Už vo vlaňajšej premiére na Americkej korčuli v Chicagu, kde sme obsadili siedme miesto, sme zistili, že podujatia seriálu sú rýchle preteky. Štartuje na nich maximálne osem párov a nezdržujú ich ani losovania - na krátky tanec sa nastupuje v poradí na základe svetového rebríčka a na voľný zasa podľa umiestenia v krátkom tanci. Zároveň sú to veľmi dôležité a náročné súťaže. Sme radi, že máme možnosť bojovať s krasokorčuliarskou špičkou a štvrté miesto nás veľmi potešilo. Máme však pred sebou ešte veľa práce. V Pekingu sme získali nové informácie a podnety do nasledujúcej práce - aby sme doladili a doplnili to, čo nám ešte chýba, a aby nabudúce už bolo všetko v poriadku," opísal seriál slovenský reprezentant.

A zhodnotil aj vystúpenie."V oboch programoch sme sa dopustili drobných chýb. Ani v krátkom, ani vo voľnom tanci nebol náš výkon stopercentný. Každé zaváhanie stojí veľa bodov, preto sa ich treba vyvarovať. Pre nás je najdôležitejší poznatok, že sme spravili pokrok od prvých pretekov začiatkom októbra na Nepelovom memoriáli v Bratislave."

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.