Saganov večný rival útočí na rekord Tour de France. Mesiac pred sezónou ale stále nemá zamestnávateľa

Saganov večný rival útočí na rekord Tour de France. Mesiac pred sezónou ale stále nemá zamestnávateľa
Mark Cavendish Zdroj: Profimedia.sk

V zaujímavom kariérnom bode sa nachádza večný rival Petra Sagana a mnohými slovenskými fanúšikmi nenávidený Brit Mark Cavendish. Šprintérska cyklistická legenda má pred sebou zrejme posledný rok svojej kariéry, v ktorom môže zlomiť historický rekord v počte víťazných etáp na Tour de France. Mesiac pred začiatkom novej sezóny však stále nemá zamestnávateľa na budúci rok.

Mark Cavendish kedysi býval suverénne najrýchlejším cyklistom pelotónu a možno aj najrýchlejším šprintérom všetkých čias. V rokoch 2008 až 2016 pravidelne vyhrával hneď niekoľko etáp na každej Tour de France, na ktorej štart sa postavil. V roku 2017 sa z Tour porúčal hneď v úvode, po kolízii s Petrom Saganom tvrdo spadol, zranil sa a po pretekoch Petra neprávom obvinil z úmyselného zavinenia, v dôsledku čoho bol slovenský fenomén vylúčený a široká slovenská verejnosť Marka znenávidela. Neskôr športový arbitrážny súd rozhodol o Žilinčanovej nevine.

Prečítajte si tiež:

​V ďalších rokoch si Cavendish prešiel peklom kvôli chronickej chorobe a do formy sa vrátil až v pokročilom veku v sezóne 2021, kedy s ním už nikto nerátal. Za minimálny plat jazdil v tíme Quick-Step a cieľom bolo akosi so cťou dokončiť kariéru, no Brit sa v belgickej zostave chytil. Séria udalostí ho priviedla až na Tour de France, kde ukázal famózny návrat po dlhých rokoch a vyhral štyri etapy, čím sa dostal na celkový počet 34. To znamenalo dorovnanie historického rekordu najlepšieho cyklistu všetkých čias Eddyho Merckxa.

V tomto roku by mal Cavendish dokonalú príležitosť rekord pokoriť, no generálny manažér tímu Quick-Step ho v lete do Francúzska nenominoval a uprednostnil pred ním mladý talent a budúcnosť tímu, holandského šprintéra Fabia Jakobsena. To samozrejme Cavendish neniesol ľahko, s tímom sa rozišiel v zlom a v budúcom roku ho s určitosťou uvidíme v inom drese. Ale akom?

Do konca roka zostáva iba mesiac a súpisky najlepších tímov s istotou štartu na Tour sa pomaly plnia. Mark bol dlho spájaný s francúzskym tímom B&B Hotels, ktorý bol až do tohto roku priemernou druholigovou stajňou, no s prísľubom nového sponzorstva supermarketom Carrefour sa predpokladalo navýšenie rozpočtu i ambícií. To však teraz padá.

Carrefour od dohody odstúpil a ako nedávno informoval portál Cyclingnews, manažér tímu B&B Hotels všetkým aktuálnym zamestnancom oznámil, že si môžu hľadať nové pôsobisko v iných tímoch. Aktívna legenda cestnej cyklistiky Mark Cavendish sa tak ocitá v nezávideniahodnej situácii. Na poslednú chvíľu sotva vyjedná výhodnú zmluvu a navyše už pre neho jednoducho nemusí vyjsť miesto v najlepších tímoch sveta, ktoré majú istotu štartu na Tour de France. Bol by to skutočne smolný spôsob, ako prísť o šancu na ustanovenie nového historického rekordu, ktorý by mohol obstáť dekády.

Prečítajte si tiež:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Cyklistika

Dôležité udalosti