Duel Belgicko-Španielsko zrušili. Zavážili obavy z terorizmu

Belgium_EU_UEFA359472191532.jpg
Zdroj: TASR

Zápas sa mal hrať v utorok o 20.45 h na Štadióne kráľa Baudouina v Bruseli.

Belgická futbalová asociácia zrušila prípravný zápas medzi domácou reprezentáciou a Španielskom, ktorý sa mal hrať v utorok o 20.45 h na Štadióne kráľa Baudouina v Bruseli. Dôvodom sú obavy o bezpečnosť hráčov a fanúšikov po piatkových teroristických útokoch v Paríži, pri ktorých zomrelo 129 ľudí. Podľa vyšetrovateľov pôvodcovia atentátov pochádzali práve z Bruselu.

Belgická asociácia zareagovala na krok vlády, ktorá v pondelok zvýšila stupeň ohrozenia na číslo tri (zo štyroch), čo znamená vážnu hrozbu. Po konzultáciách so španielskou stranou rozhodla, že sa zápas neuskutoční. "Vzhľadom na výnimočné okolnosti nemôžeme riskovať akékoľvek ohrozenie hráčov či fanúšikov," uviedla asociácia a dodala, že hlboko ľutuje neskoré rozhodnutie o zrušení duelu a chápe sklamanie mnohých fanúšikov. Na zápas malo prísť približne 50-tisíc divákov.

Španielski futbalisti odcestovali do Belgicka už v pondelok, krátko po oznámení o zrušení stretnutia leteli v utorok dopoludnia späť do Madridu. "Domnievame sa, že musel existovať silný dôvod, keď sa rozhodli zápas odvolať. Je to otázka bezpečnosti," uviedol tréner "La Furia Roja" Vicente del Bosque počas improvizovanej tlačovej konferencie v lietadle.

"Moji hráči chceli nastúpiť. V hoteli neboli žiadne problémy, ani sme nemali žiadne obavy. Po tom, čo sme sa dozvedeli, že sa zápas neuskutoční, sme sa rozhodli čo najskôr odísť. Belgická vláda nie je schopná garantovať bezpečnosť hráčov a divákov. Dúfajme, že nebudú žiadne ďalšie zápasy zrušené."

Kouč Španielov si nemyslí, že by po teroristických útokoch bolo správne odobrať Francúzom budúcoročný európsky šampionát. "Bol by som rád, keby sa majstrovstvá hrali vo Francúzsku. Zmena organizátora by znamenala, že dáme teroristom to, čo žiadali," citovala del Bosqueho agentúra dpa.

Teroristi zaútočili v piatok v Paríži okrem iného aj v tesnej blízkosti Stade de France, kde sa v tej chvíli hral prípravný zápas Francúzska s Nemeckom (2:0). Podľa doterajších zistení chceli s výbušným systémom pravdepodobne preniknúť aj do hľadiska, čo sa im nepodarilo a odpálili sa pri vchodoch do štadióna. Podľa vyšetrovateľov pochádzali niektorí z útočníkov práve z Belgicka a hlavou atentátov mal byť Salah Abdeslam, po ktorom v súčasnosti pátra celá Európa.

BRUSEL/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme Futbal

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.