Veľká strata pred MS juniorov. Slovenský výber s určitosťou neposilní jeden z kľúčových útočníkov

Veľká strata pred MS juniorov. Slovenský výber s určitosťou neposilní jeden z kľúčových útočníkov
Jakub Demek na MS juniorov 2022. Zdroj: Profimedia.sk

Zraky slovenských hokejových priaznivcov sa počas vianočných sviatkov už tradične upierajú k majstrovstvám sveta do 20 rokov.

Juniorský turnaj je na programe od 26. decembra do 5. januára 2023 v kanadských mestách Halifax a Moncton.

V akcii opäť uvidíme aj slovenských reprezentantov, ktorí si v Monctone v rámci B-skupiny postupne zmerajú sily s rovesníkmi z Fínska, USA, Lotyšska a zo Švajčiarska.

Už teraz je však jasné, že hlavný kouč Ivan Feneš musí oželieť prítomnosť jedného z najstarších a najdôležitejších hráčov.

Definitívne nie

Devätnásťročný útočník Jakub Demek sa totiž nestihne dať zdravotne dokopy. Rodák z Košíc, po ktorom v NHL drafte 2021 siahol vo 4. kole Vegas, si privodil zranenie na letnom preloženom MSJ juniorov, čo vyústilo až do operácie.

„Stále som vo fáze rehabilitácie. Snažím sa dať dokopy čím skôr, ale nedá sa to urýchliť. Začal som individuálne po tímovom tréningu trénovať na ľade, vykonávam aj cviky na to rameno. Robím všetko tak, ako mi povedia doktori,“ zdôveril sa Demek pre TVNOVINY.sk.

Ako spresnil, dni po operácii boli veľmi náročné. „Prvé štyri týždne to bolo niečo hrozné. Ruka strašne bolela, nemohol som ani spať, len ležať v jednej polohe. Postupne som ju však začal rozhýbavať a, chvalabohu, aj bolesť sa zmiernila,“ dodal rodák z obce Beniakovce pri Košiciach.

Prečítajte si tiež:

​Hoci by rád chcel reprezentovať, MSJ 2023 musí vynechať. „Nechcem nič uponáhľať, aby sa to nezhoršilo. Na 99,5 percenta sa preto turnaja nezúčastním,“ uviedol.

Demek priznal, že rozhodujúce slovo mali práve „rytieri“ z Vegas. „Vedenie klubu mi účasť na šampionáte vyslovene zakázal, nakoľko nechce, aby som si na jednom turnaji obnovil zranenie a bol opäť mimo na niekoľko mesiacov, nebodaj ešte dlhšie.“

Zlom by podľa neho nastal len v jedinom prípade. „To by som prirovnal až k zázraku, a síce, že by som v dohľadnej dobe ráno zobudil bez akejkoľvek bolesti.“

Demeka ohľadom jeho možnej účasti na turnaji už kontaktovali aj predstavitelia Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH). „Informovali sa o mojom zdravotnom stave. Žiaľ, nemal som pre nich pozitívnu správu,“ podotkol Demek.

Nečakaný trejd

Ten sa pred pár týždňami dočkal v rámci kanadskej juniorskej Western Hockey League (WHL) výmeny, keďže Edmonton Oil Kings ho trejdovali do Kamloops Blazers.

„Bolo to zo dňa na deň, bol som z toho trochu smutný. V Edmontone som prežil krásnu predošlú sezónu, ktorú sme dotiahli až k majstrovskému titulu,“ hovorí pravý krídelník.

„Králi“ z Edmontonu však do ročníka 2022/2023 vstúpili veľmi zle a patria k najhorším tímom súťaže. Momentálne to preto vyzerá tak, že na účasť v play off môžu zabudnúť.

Naopak, Kamloops by vo vyraďovacej fáze chýbať nemali, keďže sa aktuálne držia v hornej časti tabuľky.

„Teším sa, že opäť budem môcť hrať hokej do mája. V prvom rade však musím zostať zdravý. Až potom môžeš ukázať svoju najlepšiu hru a následne bojovať o NHL,“ zaželal si na záver Demek.

Pozrite si tiež reportáž o najúspešnejšom drafte NHL z pohľadu Slovenska.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme Hokej

Súvisiace témy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.