Šport

Ďalší exot smeruje do Soči. Je to slalomár z raja na Zemi

Yohan_Goutt_Goncalves.jpg

Za Východný Timor bude jazdiť 19-ročný slalomár.

Slovo lyžovanie nie je v slovníku obyvateľov Východného Timoru, napriek tomu budú mať zimného olympionika v tomto športe. Do Soči sa chystá 19-ročný slalomár Yohan Goutt Goncalves, ktorý je po otcovi Francúz, ale po mame Timorčan. Ak chcel na zimné olympijské hry, musel najprv založiť na Východnom Timore lyžiarsku federáciu a to sa mu aj podarilo.


"Vo Východnom Timore nikdy nesnežilo a namiesto termínu lyžovanie tam hovoria niečo v zmysle korčuľovanie na lyžiach," smial sa Goncalves v rozhovore pre francúzsku televíziu. Lyžovať sa naučil ako 12-ročný vo Francúzsku v Savojských Alpách a možnosť štartovať na ZOH za Východný Timor, ktorý je ostrovným štátom v Pacifiku v juhovýchodnej Ázii, si vybavil len vlani v lete. 


Je pochopiteľné, že Goncalves sa na svoj olympijský štart pripravoval v Európe a ešte aj v Austrálii, kde má príbuzných. U protinožcov absolvoval aj preteky v slalome a obrovskom slalome, kde si vyjazdil potrebné body pre olympijskú účasť. Goncalves vytvoril v príprave skupinu s pretekármi z alpsky málo úspešných krajín a vzájomne sa podporovali. Aj finančne. "Máme tam aj dve Izraelčanky a jednu Rumunku. Všetci lyžujeme spolu," povedal Goncalves pre AP.

Východný Timor získal nezávislosť od Portugalska iba v roku 2002 a Goncalves je momentálne jeho hlavným športovým vyslancom vo svete. Po pretekoch sa často ukazuje s vlajkou v ruke a vďaka jeho profilu na facebooku spoznávajú túto ostrovnú krajinu tisícky ľudí, ktorí možno ani netušili, že existuje. "Ste veľkou inšpiráciou pre mladých, ale aj starých obyvateľov Východného Timoru. Želám vám, aby ste počas olympijských hier cítili tú elektrizujúcu atmosféru, keď budete reprezentovať našu krajinu," napísal Goncalvesovi jeden z fanúšikov na facebooku.

BRATISLAVA/SITA

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.