Uvidíme Slafkovského na MS juniorov? Odpoveď nám dal tréner Feneš aj zámorskí novinári

Juraj Slafkovský sa teší. V NHL dal prvý gól.
Juraj Slafkovský sa teší. V NHL dal prvý gól. Zdroj: TASR/Paul Chiasson/The Canadian Press via AP

Slovenská hokejová verejnosť sa pomaly, ale isto, upiera k blížiacemu sa juniorskému svetovému šampionátu. Na ňom sa už tradične predstaví aj slovenská reprezentácia, ktorú pod vedením trénera Ivana Feneša čaká v Kanade účinkovanie v B-skupine. Slováci si postupne zmerajú sily s rovesníkmi z Fínska, USA, Lotyšska a zo Švajčiarska.

Natíska sa preto otázka záverečnej nominácie, ktorá bude hájiť slovenské farby v konkurencii najlepších juniorských výberov sveta.

„Nomináciu už máme hotovú, ale čakáme ešte na pár dôležitých mien, nakoľko potrebujeme finálne stanovisko ich klubov. Bezprostredne po tom ju budeme môcť zverejniť,“ povedal pre TVNOVINY.sk na úvod tréner tímu Ivan Feneš.

Verejnosť by sa podľa neho mohla menoslovu dočkať už čoskoro. „V najlepšom prípade ešte v stredu, maximálne však v horizonte pár dní,“ dodal.

Lodivod priblížil aj počet hráčov, ktorý predbežne pocestuje do zámoria. „V širšej nominácii do záverečného kempu budú traja brankári, desať obrancov a 15 útočníkov. Čaká nás asi zatiaľ najdlhšia príprava, ktorá je rozložená do 11 dní.“

Tesne pred začiatkom šampionátu však budú musieť prísť nepopulárne škrty. „Máme možnosť do turnaja zapísať troch brankárov a 20 korčuliarov, plus dvaja extra korčuliari. Tí môžu zasiahnuť do hry len v prípade, že sa niekto vážne zraní a nemôže na šampionáte pokračovať,“ vysvetlil kormidelník.

Prečítajte si tiež:

​Ako naznačil, už tradične pôjde skôr o mladší tím. „Najstarší ročník 2003 si to počas covidu veľmi vytrpel, viacerí chalani nemali možnosť veľa hrať. To si myslím malo veľký dopad na ich kariéru. Druhá vec je, že mladší hráči podávajú vo svojich tímoch veľmi dobré výkony a majú v nich dobré pozície.“

Medzi stále mladších hráčov s ročníkom narodenia 2004 patrí aj Juraj Slafkovský, ktorý však pôsobí v NHL. „Ohľadom Jura zatiaľ nemám stopercentné informácie, takže nechcem šíriť fámy. V prvom rade sa musíme tešiť z toho, že má dobré miesto v tíme NHL a po dlhých rokoch máme konečne hráča v profilige, ktorý ešte môže štartovať na ‚dvadsiatkach‘,“ povedal Feneš.

Tréner si veľmi dobre uvedomuje dôležitosť tohtoročnej draftovej jednotky. „Ak by mal takýto hráč možnosť účinkovať na majstrovstvách, určite by to spôsobilo nebývalý boom. Samozrejme, pre nás by to bola obrovská ofenzívna sila, nielen na ľade, ale aj charakterovo do kabíny. Ak by sa stal hokejový zázrak, bolo by to neskutočné,“ zaželal si niekdajší kouč reprezentačnej osemnástky.

Prečítajte si tiež:

​Na záver rozmenil na drobné program tímu pred juniorským šampionátom. „Dvanásteho decembra sa hráči z Európy stretnú vo Zvolene na krátkom minikempe, nakoľko deň predtým chalani ešte odohrajú posledné zápasy vo svojich kluboch. Pätnásteho by sme sa mali presunúť do Kanady, o deň neskôr by už mal začať spomenutý záverečný kemp aj s hráčmi zo zámoria, čiže všetkých 28 hráčov.“

Tesne pred turnajom Slovákov čakajú dve zápasové generálky. „Dvadsiateho prvého decembra nastúpime proti Kanade, 23. decembra si zmeriame sily s Rakúskom. Na Štedrý deň sa presúvame už do Monctonu, takže Vianoce prežijeme balením a sťahovaním sa do dejiska majstrovstiev,“ uzavrel Feneš.

Slafkovského šance

Situácia okolo Juraja Slafkovského je nateraz pomerne nejasná. Slovenská superstar síce pravidelne hrá za Montreal, avšak jeho výkony mnohí považujú za ešte nedostatočné na najlepšiu ligu sveta. Oslovili sme preto zámorských novinárov, ktorí podrobne sledujú dianie okolo Canadiens.

„Slafkovský momentálne hráva v priemere 10 minút vo štvrtej formácii. Tým, že Montreal najbližších šesť týždňov čakajú poväčšine zápasy vonku, neočakávam, že dostane väčší priestor,“ uviedol pre náš web Marco D’Amico z webu Montreal Hockey Now.

Z tohto dôvodu preto je zástancom názoru, že Montreal Juraja niekam uvoľní. „Mohla by to byť farma alebo aj juniorský šampionát, aby zatiaľ hral podstatne viac. Majstrovstvá sveta by boli skvelé pre jeho sebavedomie, lenže šanca, že by sa na nich mohol predstaviť, je asi len 40-percentná,“ skonštatoval.

Prečítajte si tiež:

​O čosi optimistickejšie hovorí Scott Matla z blogu Eyes on the Prize, ktorý rozdelil svoj postoj do troch bodov. „Pôsobenie na MSJ mu dáva obrovskú príležitosť hrať rolu, ktorá je veľmi odlišná od tej, akú aktuálne má v Montreale, kde len pomaly naberá ice-time. Na turnaji by bol ústrednou postavou slovenského tímu, zrejme aj s kamarátom Filipom Mešárom.“

Druhý dôležitý bod je podľa neho sebavedomie. „Toto by mu mohlo pomôcť vybudovať si ho. V NHL sa učí každým stretnutím a skúsenosťami, ktoré v nej doteraz nadobudol, by na šampionáte mohol priam dominovať.“

Ako priblížil v treťom bode, „Habs“ nie sú až tak odkázaní na to, aby ho stoj čo stoj držali v tíme. „Majú chalanov, ktorí vedia zastúpiť jeho miesto počas toho, ako by bol na šampionáte. Vedenie aj realizačný tím chcú byť v prípade jeho rozvoja veľmi trpezliví a uvoľnenie na turnaj je súčasť toho.“  

V závere naznačil svoj optimizmus. „Stále verím, že ak sa počas sezóny nestane v NHL superhviezdou, klub ho na tieto majstrovstvá pustí. Zatiaľ sa tak nestalo. Nevidím preto žiadny skutočný dôvod, prečo by malo vedenie namietať proti jeho účasti na MSJ,“ uzavrel Matla.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Hokej

Dôležité udalosti