Dvadsať rokov od historického zlata. V sérii profilových rozhovorov sme vyspovedali desiatku osobností

Dvadsať rokov od historického zlata. V sérii profilových rozhovorov sme vyspovedali desiatku osobností
Séria profilových rozhovorov.

Slovenský hokej má za sebou nezabudnuteľný kalendárny rok 2022. Okrem historickej medaily spod piatich olympijských kruhov v Pekingu sme sa dočkali vôbec prvého hráča spod Tatier, ktorý sa stal celkovou jednotkou draftu, čo sa podarilo Jurovi Slafkovskému.

Medzitým sme si zaspomínali na rok 2002, v ktorom Slovensko vybojovalo prvý a nateraz jediný titul majstra sveta.

Göteborské zlato sme si pripomenuli aj na našom webe TVNOVINY.sk. V priebehu decembra sme priniesli sériu desiatich profilových rozhovorov s hráčmi, trénermi, funkcionármi a novinármi pod názvom 20 rokov slovenského hokeja: Od Göteborgu po draftovú jednotku.

Sériu sme začali niekdajším skvelým útočníkom Michalom Handzušom. Víťaz Stanleyho pohára z roku 2013 nám okrem iného porozprával aj o tom, v ktorom období si hokej v zámorí užíval najviac, či preňho znamená viac Stanley Cup alebo zlato z MS, ale aj aký najväčší problém máme pri výchove hokejovej mládeže. Celý rozhovor nájdete TU.

Druhým respondentom bol obranca Ladislav Čierny. Ten sa rozrozprával napríklad aj o tom, že prečo nikdy nehral v zámorí, ako sa zmenil jeho pohľad na hokej z pozície funkcionára a v čom sa dnes líši prístup k mladým hokejistom. Interview so súčasným generálnym manažérom Zvolena nájdete na tomto odkaze.

Nasledoval obsiahlejší rozhovor s dlhoročným funkcionárom Igorom Nemečkom. Ten bol najskôr generálny sekretár hokejového zväzu, potom aj jeho šéf. V súčasnosti pôsobí v Medzinárodnej hokejovej federácii IIHF. Záber tém bol teda široký. Priblížil, že čo sa mu podarilo počas funkcie šéfa zväzu, ako sa po čase pozerá na bojkot hráčov, ale aj kedy opäť budú na Slovensku na MS či aké zmeny môžu nastať v rámci IIHF. Viac sa dočítate TU.

Jedným zo strojcov zlatého úspechu bol aj Dušan Milo. Obranca s poriadne tvrdou strelou debutoval na majstrovstvách sveta až ako 29-ročný. Prezradil nám okrem iného aj to, či má do budúcnosti trénerské ambície, ako vnímal v Nitre progres Šimona Nemca a čo si myslí o možnosti návratu slovenského hokeja do svetovej špičky.

Pri bombách od modrej čiary zostávame, keďže piatym respondentom bol Richard Lintner. Zrejme viacerí nevedia, že trenčiansky odchovanec pôsobil celkovo v šiestich krajinách. V debate nám priblížil, akej alchýmii sa poctivo venoval, ako si spomína na Maria Lemieuxa, čo hovorí na postoj SZĽH k hráčom z KHL, ale aj že ako sa rokmi vyvíjala práca s mentálnymi koučmi. Celý rozhovor si môžete otvoriť TU.

Ani Jozefa Stümpela netreba nijako bližšie predstavovať. Jeden z najlepších centrov v histórii slovenského hokeja bol našim šiestym respondentom. Ako priznal, v budúcnosti by pri reprezentácii radšej videl slovenského trénera. Taktiež nám predostrel svoj názor o tom, či sa v roku 2002 mohla narodiť ďalšia zlatá generácia, aký má Slovensko "hokejový" problém vo väčších mestách a či si myslí, že chuť nosiť najcennejší dres od striebra z MS 2012 trošku upadla. Rozhovor s ním nájdete na tomto odkaze.

Medzi najvýraznejšie postavy MS 2002 patril Ján Lašák. Muž s maskou na hlave svojimi zákrokmi dostával nepriateľov do úzkych. Opísal nám pocity z pamätného zákroku zo semifinále proti Švédsku, čo po rokoch hovorí na faul od Kanaďana za bránkou na MS 2004, aký je jeho cieľ pri výchove mladých brankárov a aký je prínos Craiga Ramsayho. Celý rozhovor s legendárnym brankárom čítajte TU.

Aká by to bola séria o hokeji, ak by v nej chýbal ten najpovolanejší - prezident zväzu Miroslav Šatan, v tom čase kapitán a pravý líder tímu. V bohatom rozhovore sa dočítate napríklad aj to, či by sme neúčasť vo štvrťfinále mali považovať za neúspech, s čím sa veľa "expertov" sprvu nestotožňovalo, prečo chuť obliekať národný dres opadla a ako to zmeniť a kedy by mohlo Slovensko organizovať šampionát.

Stálicou športovej redakcie televízie Markíza je redaktor Martin Sivák, ktorý je súčasťou markizáckeho tímu viac ako 25 rokov. V rozhovore s ním sa dočítate aj to, prečo dokáže šport spájať národ, kedy sa začala formovať slávna hokejová generácia, čo znamenal pre prácu v televízii nástup sociálnych sietí a čo je najdôležitejšie pre udržanie kontaktov s hokejistami. Čítajte TU.

Našu desaťdielnu sériu sme zavŕšili trénerskou osobnosťou a dnes už legendou Jánom Filcom. Vysvetlil, prečo „nechal koňa bežať“, v akom stave sa nachádza slovenský hokej, čo sme sa naučili od Fínov, ale aj kde podľa neho robia chyby rodičia hokejistov. Na tomto odkaze nájdete celý rozhovor.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme 20 rokov slovenského hokeja

Dôležité udalosti