Žigo Pálffy sa vracia na ľad, nastúpi proti Čechom

Jozef Stümpel, Žigmund Pálffy a Ľubomírom Višňovským, sa tešia z víťazstva v semifinálovom zápase MS v hokeji.
Slovenskí hokejisti Jozef Stümpel, Žigmund Pálffy a Ľubomírom Višňovským, sa tešia z víťazstva v semifinálovom zápase MS v hokeji nad Švédskom v Göteborgu. Slovensko zvíťazilo po samostatných nájazdoch 3:2 a postúpilo do finále. Zdroj: TASR

Víťaz česko-slovenského derby legiend sa kvalifikuje na záverečný turnaj Final Four do Moskvy.

Slovenský výber hokejových veteránov čaká v nedeľu 29. novembra o 16.30 h v Jihlave prestížny duel Svetovej ligy legiend (World Legends Hockey League - pozn.) proti domácemu Česku, ktorý bude zároveň nultým ročníkom Svetového pohára legiend.

Trénermi slovenského tímu budú Jozef Golonka a Dárius Rusnák, ktorí povedú mužstvo preplnené bývalými vynikajúcimi hráčmi. Solídne zaplnené by mali byť aj tribúny Horáckého Zimného štadióna, organizátori očakávajú návštevu okolo 3500 divákov.

Zostava Slovenska

Káder SR tvoria brankári Rastislav Rovnianek s Pavlom Hronským a hráči Ladislav Čierny, Róbert Pukalovič, Ľubomír Sekeráš, Bystrík Ščepko, Ján Varholík, Roman Veber, Ľubomír Pokovič, Zdeno Cíger, Ivo Ďurkovič (zároveň je lekár - pozn.), Michal Hreus, Branislav Jánoš, Richard Kapuš, Igor Liba, Vincent Lukáč, Žigmund Pálffy, Jozef Pethö, Dušan Pohorelec, Marián Uharček a Ján Zlocha.

Tréner slovenského tímu Dárius Rusnák priznal, že nominácia sa rodila ťažko: "V našej databáze sme si vyhľadali všetkých hráčov, ktorí by eventuálne pripadali do úvahy a zároveň spĺňali vekovú podmienku, aby mali nad 45 rokov. Veľa z tých, ktorých sme oslovili, však už ani netrénuje, preto bol výber veľmi limitovaný. Navyše nám ruská strana neakceptovala osem hráčov, pretože tí neodohrali ani jedno podujatie pod záštitou IIHF, takže sme museli improvizovať. Vieme, že nás čaká náročný súper. Česi majú v nominácii bývalých vynikajúcich hokejistov. Ja však verím, že naši chlapci zo seba vydajú všetko a zvládnu to."

Zdroj: TASR

Zostava Česka

Český tím povedie tréner Jan Havel, ktorý nominoval brankárov Marcela Kučeru s Dušanom Salfickým a z hráčov Milana Chalupu, Františka Kaberleho, Martina Maškarinca, Jaroslava Nedvěda, Josefa Řezníčka, Bedřicha Ščerbana, Jiřího Vykoukala, Otakara Janeckého, Petra Kořínka, Tomáša Kucharčíka, Davida Moravca, Pavla Pateru, Jana Peterka, Petra Rosola, Radka Ťoupala, Viktora Ujčíka, Oldřicha Válka a Richarda Žemličku.

"Rusi prikladajú tomuto turnaju veľký význam, aj preto sa vyskytli nejaké problémy s nomináciou nielen na našej strane, ale aj u Čechov. Slovenský zväz ľadového hokeja podporil našu účasť na podujatí finančne aj osobnou pomocou. Tešíme sa do Jihlavy, najmä na to, že sa stretneme s hráčmi, s ktorými sme sa nevideli hádam desať alebo pätnásť rokov," povedal na stredajšej tlačovej konferencii generálny manažér slovenského tímu Róbert Pukalovič, ktorý sa v nedeľu predstaví na ľade aj ako obranca. Zápas sa hrá na 3x15 minút.

Víťaz česko-slovenského derby sa kvalifikuje na záverečný turnaj Final Four do Moskvy, ktorý sa uskutoční koncom januára 2016. Jeho istými účastníkmi už sú Fíni a domáci Rusi, ktorí vyradili Švédsko, resp. Nemecko. Kvarteto účastníkov Final Four doplní jeden zo zdolaných tímov. Tréneri môžu do mužstva zaradiť spolu osemnásť korčuliarov a dvoch brankárov, ktorí musia byť narodení v roku 1971 alebo skôr. Kvarteto hráčov môže byť aj mladšie, no musia mať aspoň 40 rokov a preukázateľne nehrať hokej na súťažnej úrovni.

Nápad vytvoriť medzinárodnú veteránsku ligu sa zrodil pred tromi rokmi počas 40. výročia série pamätných zápasov sovietskych hokejistov s Kanadou. Myšlienku, ktorej nositeľom je bývalý dlhoročný kapitán "zbornej" Vjačeslav Fetisov, podporili počas MS 2014 v Prahe a Ostrave prezident Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF) René Fasel ako aj vedúci predstavitelia národných hokejových zväzov. Na konci premiérového ročníka sa rozhodne, či bude turnaj pokračovať aj v ďalších rokoch.


BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme Hokej

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.