Šport

Slalom-SP: Vlhovej kariérny úspech, Zuzulová spadla

Petra Vlhová počas slalomu v americkom Aspene.
Petra Vlhová počas slalomu v americkom Aspene. Zdroj: TASR

Petra Vlhová predviedla dve dravé jazdy a po dvoch jedenástych miestach slávila svoj najväčší úspech kariéry medzi dospelou elitou.

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová zabodovala v nedeľu v slalome Svetového pohára prvýkrát v najlepšej desiatke. V americkom Aspene obsadila 7. miesto so stratou 3,98 s na víťaznú suverénnu Američanku Mikaelu Shiffrinovú. Domáca pretekárka vyhrala oba víkendové slalomy a aj ten druhý s priepastným rozdielom 2,65 na Švédku Fridu Hansdotterovú, tretia Češka Šárka Strachová zaostala 2,90. Veronika Velez-Zuzulová nedokončila 1. kolo.

Vlhová predviedla senzačnú prvú jazdu. So štartovým číslom 25 sa usadila na štvrtej priečke po 1. kole so stratou 2,39 na vedúcu domácu pretekárku Mikealu Shiffrinovú. Odstup od pódiových pozícií mala len 4 desatiny. Veronike Velez-Zuzulovej sa naopak nepodarilo zopakovať úspech zo sobotňajšieho prvého slalomu sezóny, vypadla po 19 sekundách jazdy 1. kola. Prvé bránky po štarte išla v dobrom rytme, ale v plochom nájazde vošla príliš priamo do vertikálnej kombinácie tyčí. Keďže nasledoval strmý zlom a pod ním silne zatvorená bránka, dostala sa príliš pod optimálny oblúk, v snahe vybalansovať chybu sa dostala silno na vnútornú lyžu a spadla.

Keď sa v slalome riskuje, takéto veci sa stávajú

"Som sklamaná, že som nezišla dole, ale bojovala som, pustila som sa do toho s odvahou a hore som mala najrýchlejší medzičas. To je pre mňa pozitívne a po týchto dvoch súťažiach viem, kde som. Keď sa v slalome riskuje, takéto veci sa stávajú. Chyba bola v tom, že do trojbrány som išla rýchlo a hoci som to narovnala, trochu som zostala v záklone a už sa to nedalo vrátiť späť," referovala TASR 31-ročná slovenská reprezentantka.

Shiffrinová ako z inej planéty

Velez-Zuzulová štartovala ako prvá a ďalšie pretekárky si na tento kritický úsek dali pozor. Opäť však všetky nielen na zlome ale vôbec na všetkých medzičasoch dištancovala Shiffrinová, súťaž opäť uchopila ako z inej planéty. Svoju jazdu vytempovala do neskutočných rozmerov. Kým v sobotu druhá po 1. kole (aj v celých pretekoch) Velez-Zuzulová zaostala 1,36 s, o 24 hodín neskôr Šárka Strachová až 1,69. Pritom Češka má tento svah za svoj, lebo na ňom slávila svoje jediné dve víťazstvá v pretekoch SP. Za ňou v poradí nasledovala Švédka Frida Hansdotterová už so stratou bez stotinky dvoch sekúnd.

Z elitnej pätnástky okrem Zuzulovej dokončili 1. kolo všetky pretekárky, ale polovica so stratou nad tri sekundy. Tento trend viac-menej pokračoval, až sa zo štartovej búdky spustila s číslom 25 Petra Vlhová a explozívnou jazdou rozbila bank najlepšej desiatky 1. kola. Aj keď pred nájazdom kritickej prelomovej vlásočnice trochu zaváhala, dokázala chybičku na plošine rýchlo skorigovať a rytmus nestratila. Ak sa neráta exkluzívny výkon Shiffrinovej, 20-ročná Slovenka mala najrýchlejšiu spodnú tretinu svahu. Po jej jazde sa už žiadna iná pretekárka nepriblížila k prvej desiatke.

V druhom kole mala Vlhová zopár neistôt v hornej časti a v tej dolnej už nešla s hraničným rizikom. Aj tak však predviedla dve dravé jazdy a po dvoch jedenástych miestach slávila svoj najväčší úspech kariéry medzi dospelou elitou.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.