Švajčiarska polícia v kauze FIFA opäť zatýkala

Juan Angel Napout
Zdroj: TASR

Vo väzbe je údajne aj prezident Juhoamerickej futbalovej konfederácie Juan Angel Napout.

Švajčiarske justičné orgány v súvislosti s korupčným škandálom Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) zatkli vo štvrtkových ranných hodinách ďalšie osoby. Informáciu priniesol denník New York Times.

Zadržaní funkcionári, medzi ktorými sú aj prezident Juhoamerickej futbalovej konfederácie (CONMEBOL) Paraguajčan Juan Angel Napout a šéf zóny CONCACAF Alfredo Hawit z Hondurasu, sú obvinení z korupčného konania a prania špinavých peňazí. Mená ďalších obvinených by mali vyšetrovacie orgány zverejniť v priebehu dňa. FIFA v prvej reakcii uviedla, že bude naďalej s justičnými orgánmi spolupracovať.

Švajčiarska polícia vykonala raziu na podnet justičných orgánov USA približne o 6.00 SEČ v luxusnom hoteli vo švajčiarskom Zürichu, kde bývajú delegáti počas dvojdňového zasadnutia výkonného výboru FIFA. Na ňom mali rokovať o sérii reforiem, ktoré by pre FIFA mali znamenať nový začiatok po prevalení korupčnej aféry.

Vyšetrujú pranie špinavých peňazí

Americké orgány už vyšetrujú 14 bývalých funkcionárov FIFA a obchodníkov pre podozrenie z korupcie a prania špinavých peňazí. Švajčiarska prokuratúra okrem toho vyšetruje aj odstupujúceho prezidenta organizácie Seppa Blattera. Podozrivý je zo sprenevery a zneužitia právomocí prezidenta organizácie, za čo mu hrozí trest až na päť rokov odňatia slobody.

Švajčiarske úrady podozrievajú Blattera, že v roku 2005 podpísal kontrakt s Karibskou futbalovou úniou (CFU), ktorý bol nevýhodný pre FIFA. Generálny prokurátor ďalej uviedol, že Blatter konal proti záujmom FIFA aj v iných prípadoch. Predmetom vyšetrovania je aj netransparentná platba z februára 2011 vo výške 2 milióny švajčiarskych frankov od Blattera pre prezidenta Európskej futbalovej únie (UEFA) Michela Platiniho z fondu FIFA, údajne za poskytnuté služby v období od januára 1999 do júna 2002.

Vzhľadom na korupčný škandál sa Blatter ešte v júni rozhodol odstúpiť z funkcie šéfa FIFA, nová voľba prezidenta sa tak uskutoční 26. februára budúceho roka v Zürichu.

ŽENEVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme Futbal

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.