Šport

Pistorius je vinný z vraždy

Oscar Pistorius
Zdroj: TASR/AP

Rozhodol o tom odvolací súd v Johanesburgu.

Najvyšší odvolací súd Juhoafrickej republiky prekvalifikoval trestný čin Oscara Pistoriusa na vraždu. Pôvodne ho sudkyňa odsúdila za neúmyselné zabitie, informuje Daily Mail i CNN.

Paralympionikovi hrozí zvýšenie trestu až na 15 rokov za mrežami, teraz si odpykáva v domácom väzení päťročný trest. Jeho obhajcovia ale trvajú na tom, že jeho čin bol posúdený správne a pôvodný trest by mal zostať v platnosti.

Ďalšie pojednávanie bude v novom roku. Na súde sa nezúčastnil, boli rodičia nebohej priateľky Reevy Steenkampovej. 

Je to ľudská tragédia Shakespearovských rozmerov

Podľa prokuratúry sudkyňa Thokozile Masipová vlani v októbri pochybila, keď Pistoriusa oslobodila spod obvinenia z vraždy Reevy Steenkampovej.

Päťčlenný odvolací senát vo štvrtok vyhovel jej žiadosti. Jeho obhajcovia trvali na tom, že jeho čin bol posúdený správne a pôvodný trest by mal zostať v platnosti.

V tragický valentínsky deň vo februári 2013 zastrelil "Blade Runner" Steenkampovú štyrmi ranami cez zamknuté dvere kúpeľne v jeho dome a spôsobil jej smrteľné zranenia. Obhajoval sa tým, že si ju pomýlil so zlodejom. V októbri športovca s amputovanými dolnými končatinami po necelom roku strávenom za mrežami prepustili do domáceho väzenia.

 "Je to ľudská tragédia Shakespearovských rozmerov," povedal sudca Eric Leach, keď začal čítať rozsudok. Masipová vlani uviedla, že štátnym prokurátorom sa nepodarilo preukázať úmysel alebo "Dolus eventualis", právny koncept, ktorý sa vzťahuje na osobu nesúcu zodpovednosť za predvídateľné dôsledky svojich činov. Podľa neho môže súd v JAR usvedčiť osobu z vraždy, pokiaľ predpokladala možnosť, že jej činy spôsobia smrť, no napriek tomu v nich pokračovala.

Zdroj: TASR/AP

"Za týchto okolností musel obvinený predpokladať, že ten, kto je za dverami toalety, môže zomrieť. Totožnosť obete nemá vplyv na jeho vinu," dodal Leach. Pistorius na pojednávaní chýbal, matka Steenkampovej June sedela v sieni.

Odvolací súd zároveň nariadil, že o konečnom treste pre Pistoriusa rozhodne Najvyšší súd v North Gauteng v januári.

Zdroj: Garreth Barclay

Pistoriusova rodina sa pred ďalšími krokmi poradí so svojimi právnikmi, ktorí preskúmajú verdikt odvolacieho súdu. "Preštudujú rozhodnutie a budeme sa riadiť ich odporúčaniami ohľadom našich možností. Momentálne nebudeme situáciu ďalej komentovať," agentúra Reuters sprostredkovala stanovisko hovorkyne rodiny Anneliese Burgessovej.

Otec zastrelenej modelky povedal, že po rozsudku cítil pocit úľavy. "Je to veľká úľava. Mám pocit, že je to spravodlivé rozhodnutie," povedal Barry Steenkamp v krátkom rozhovore pre miestnu televíziu ANN7 predtým, ako sa rozplakal.

JOHANESBURG/cnn.com, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.