Cígera potešila úroveň druhého kempu: "Ešte lepší ako vo Zvolene"

Zdeno Cíger s asistentmi a hráčmi počas tréningu reprezentácie.
Zdroj: TASR

Slovenskí extraligisti sa pripravujú na švajčiarsky turnaj Arosa Challenge.

Tréner slovenskej hokejovej reprezentácie Zdeno Cíger si pochvaľoval utorňajší tréningový kemp v Trenčíne ešte viac ako ten prvý zo Zvolena. Na zimnom štadióne Pavla Demitru sa zišiel opäť výber z najvyššej domácej súťaže a tréneri preberali s hráčmi najmä systém hry, ktorý analyzovali aj prostredníctvo videa.

Oproti minulotýždňovému kempu sa zmenila asi polovica kádra. Z pôvodnej nominácie ešte vypadla trojica Michal Juraško, Richard Rapáč a Tomáš Zigo, ktorých nahradili Adam Drgoň, Martin Beluš a Patrik Koyš.

"Som spokojný, akcia sa nám osvedčuje a túto hodnotím ešte lepšie ako prvú. Som rád, že to graduje a nestagnuje. Chalani aj dnes ukázali vynikajúce nasadenie a snahu. Pozreli sme si video, prešli sme si taktiku. Nevidel som žiadne negatívne postoje, všetci sa tešia. To je podstatné. Má to úroveň a má to význam. Už pri tej prvej akcii som to hodnotil pozitívne. Je to niečo navyše, taká pridaná hodnota. Verím, že to každému niečo dá," povedal po tréningu hlavný tréner.

Po videoanalýze išli hráči na ľad a po tréningu si vyskúšali aj modelovaný zápas. Tréneri vysvetlili hráčom systém, ktorý chcú vštepiť do hry národného mužstva.

"Nie každý klub hrá rovnaký systém. My už máme niečo nastavené, s dvomi hráčmi napádame, tretí musí byť stiahnutý viac vzadu. To im tlačíme. Sú to také detaily, aby neodhadzovali puky, verili si a dostávali sa do situácií jeden na jedného. Očakávame presné prihrávky a rýchle zakončenie," pokračoval Cíger.

Zdroj: TASR

"Niektorí hráči to nemajú zaužívané a trvá im dlhšie, kým sa prispôsobia. Ale napríklad Michal Hlinka, ktorý bol s nami na všetkých akciách, to plní úplne perfektne a dostáva sa z toho do šancí. Tak isto chalani, ktorí boli na Nemeckom pohári. Musia pochopiť, čo od nich žiadame," uviedol.

Realizačný tím sa vďaka prípravným kempom, ďalšie dva sú na programe v januári, zoznámi s viacerými adeptmi na reprezentačný dres. Môže si ich vyskúšať v rôznych modelových situáciách, preverí si ich schopnosti i vôľu pracovať a učiť sa nové veci. "Preto to robíme. Nestíhame chodiť po všetkých štadiónoch, nemôžem chodiť na tréningy tímov a pozorovať, ako sa tam hráči správajú. Na týchto dvoch akciách, keď hrali medzi sebou, sme zistili ich kvalitu a to, že sa s nimi dá pracovať," pokračoval Cíger.

Už v stredu by mal zverejniť nomináciu na budúcotýždňový turnaj Arosa Challenge vo Švajčiarsku. Do výberu by sa mohli dostať aj viacerí hráči z tréningových kempov, Cíger však tesne po ňom menovať nechcel: "Na to si ešte musíme sadnúť, no bolo tu veľa hráčov, s ktorými sa dá pracovať. Väčšinou sú mladší a môžeme s nimi počítať do budúcnosti. Bol som milo prekvapený."

Pre Cígera je to zároveň recept, ako by sa mohol vyrovnať s nelichotivou situáciou v hokejovom hnutí. Po posledných voľbách prezidenta Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) približne 50 skúsených hráčov vstúpilo do štrajku a národný tím tak musí hľadať náhradu. Obe strany si k sebe hľadajú cestu, no riešenie zatiaľ neprišlo. "Podľa toho, čo počúvam, sa z ich strany nič nezmenilo. Ja som len nadšený, že máme veľa chalanov, ktorí chcú reprezentovať, chodiť na takéto akcie, pracovať a ukázať sa."

Zmenou prešiel aj realizačný tím. Pavla Paukovčeka vystriedal v pozícii asistenta Jan Kobezda, ktorý pôsobí v Trenčíne ako generálny manažér aj ako jeden z hlavných trénerov extraligovej Dukly. Spoločne s Paukovčekom budú obaja asistovať trénerovi Petrovi Oremusovi na februárovom Turnaji štyroch krajín v Innsbrucku, kde sa predstaví Olympijský výber SR do 23 rokov. Súbežne odohrá reprezentačné "áčko" pod Cígerovým vedením turnaj Slovakia Cup v Žiline.

Sústredenie si pochvaľovali aj hráči. Prínosné bolo napríklad pre brankára HKM Zvolen Samuela Baroša. "Je to o niečo pestrejšie ako v klube, takže som rád. Som už na druhom kempe, teraz sme robili veci, ktoré sme vtedy nestihli, mali sme viac času. Je to super a šanca pre mladších chalanov, ako som aj ja. Nemáme veľké skúsenosti s reprezentáciou a tu sa môžeme ukázať," uviedol. "My brankári sme mali spoločnú rozcvičku a povedali sme si nejaké veci s trénerom brankárov. Vravel, že za jeden tréning nemôže zmeniť náš štýl, ale poradil. Napríklad mne hovoril, na čom by som mal viac popracovať. My v klube nemáme trénera brankárov, takže som rád, že tu mi niekto povedal, čo a ako. Tie cvičenia budem teraz robiť aj v klube."

Zaujímavosťou bol tréning so svetlými pukmi. "Zažil som to prvýkrát. Ťažšie sa to chytá, pretože tam nie je taký kontrast, ale bolo to zaujímavé," dodal.

Aj pre útočníka Michala Hlinku to bol už druhý takýto kemp, tentokrát v domácom prostredí. "Bolo to dobré, s novými spoluhráčmi sme si sadli, tréning mal grády, takže akciu hodnotím pozitívne. Tak isto ako pred týždňom vo Zvolene, ale teraz som to mal doma a nemusel som nikam cestovať. Spoznáme sa, pozrieme si video, ideme trošku do systému a tréner nám povie, čo od nás chce," uviedol.

Krídelník Žiliny Václav Stupka berie kemp ako veľkú šancu dostať sa do národného tímu: "Tréneri si pozreli ako hráme jeden na jedného, nejaké kombinácie. Malo to úroveň. Robím všetko pre to, aby si ma všimli a aby som sa dostal na nejaký turnaj."

Nominácia SR na tréningový kemp v Trenčíne:

brankári: Samuel Baroš (HKM Zvolen, 2/0), Patrik Rybár (ŠHK 37 Piešťany, 0/0), Tomáš Tomek (MSHK Žilina, 0/0)
obrancovia: Patrik Bačik (MHC Martin, 0/0), Tomáš Brňák (ŠHK 37 Piešťany, 0/0), Martin Gründling (HC'05 iClinic Banská Bystrica, 1/0), Matúš Holenda (Dukla Trenčín, 3/0), Lukáš Matejka (MHC Martin, 0/0), Denis Rehák (Dukla Trenčín, 0/0), Mislav Rosandić (HC'05 iClinic Banská Bystrica, 3/0), Adam Drgoň (Dukla Trenčín, 0/0)
útočníci: Michal Hlinka (Dukla Trenčín, 3/0), Marcel Holovič (ŠHK 37 Piešťany, 0/0), Rastislav Konečný (MSHK Žilina, 0/0), Patrik Lamper (HC'05 iClinic Banská Bystrica, 0/0), Juraj Majdan (HC'05 iClinic Banská Bystrica, 6/0), Lukáš Paukovček (HK Poprad, 0/0), Radovan Puliš (HKM Zvolen, 1/0), Branislav Rapáč (HK Poprad, 0/0), Martin Belluš (ŠHK 37 Piešťany, 0/0), Václav Stupka (MSHK Žilina, 0/0), Andreas Štrauch (HK Poprad, 0/0), Patrik Koyš (Dukla Trenčín, 0/0).
realizačný tím: Zdeno Cíger (tréner), Miroslav Miklošovič (asistent trénera), Ján Kobezda (asistent trénera), Peter Kosa (tréner brankárov).

Pre Brňáka sa kemp skončil nešťastne

Utorňajší druhý prípravný kemp slovenskej hokejovej reprezentácie mal smolný koniec pre Tomáša Brňáka. Dvadsaťosemročnému obrancovi v jeho závere pri strele od modrej vyskočilo ľavé rameno a teraz ho čaká približne mesačná pauza.

"V podstate bol už koniec tréningu, dostal som puk na modrú čiaru, išiel som vystreliť z prvej a bohužiaľ mi vyskočilo rameno. Nemohol som sa ani pohnúť, je to smola. Nemôžem sa vyhovárať, že som nebol rozcvičený, pretože to bolo na konci tréningu a ten mal čo-to do seba," povedal.

Zdroj: TASR

Po zadáka Piešťan prišla priamo na Zimný štadión Pavla Demitru sanitka a tá ho odviezla do nemocnice. Tam mu oznámili nemilú správu, Brňák si nezahrá približne mesiac.

"Chvalabohu mi to skočilo hneď naspäť ešte v šatni, takže mi to nemuseli naprávať v nemocnici, neviem si predstaviť tú bolesť. Už v šatni ma to veľmi bolelo. Povedali mi, že to bude minimálne mesiac voľno. Ja dúfam, že sa to skráti. Uvidíme, ako to pôjde," dodal.

TRENČÍN/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme Hokej

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.