Šport

Mertiňák tretím Slovákom s Cenou za oddanosť od ITF

Michal Mertiňák
Zdroj: SITA

Splnil kritéria na udelenie Ceny za oddanosť reprezentácii v Davisovom pohári družstiev mužov.

Michal Mertiňák sa stal po Dominikovi Hrbatom a Karolovi Kučerovi tretím slovenským tenistom, ktorý splnil kritéria na udelenie Ceny za oddanosť reprezentácii v Davisovom pohári družstiev mužov od organizujúcej Medzinárodnej tenisovej federácie (ITF).

Niekdajší 12. muž svetového rebríčka ATP vo štvorhre nastúpil v sobotu po boku Andreja Martina proti Andisovi Juškovi a Janisovi Podžusovi na deblovú časť bratislavského zápasu SR - Lotyšsko v 1. kole I. skupiny euroafrickej zóny Davis Cupu - majstrovstiev sveta BNP Paribas. 

Zdroj: SITA

Tridsaťštyriročný rodák z Považskej Bystrice Mertiňák debutoval v najcennejšom drese v sezóne 2003 a v tejto chvíli má na konte štart v 20 stretnutiach svojej krajiny. Momentálne 86. hráč deblového renkingu má bilanciu 16:12, z toho vo štvorhre 10:7. Ak Slováci zužitkujú náskok 2:0, ktorí majú po piatkových dvojhrách v NTC, Mertiňák by mohol slávnostne dostať Commitment Award už počas domáceho duelu s Rakúšanmi 4. - 6. apríla vo finálovom 2. kole I. skupiny euroafrickej zóny.

Držiteľ 13 deblových titulov z hlavného profesionálneho okruhu a semifinalista štvorhry na koncoročnom šampionáte ATP World Tour Finals 2009 Mertiňák bol v roku 2005 členom tímu, ktorý sa prebojoval do finále "šalátovej misy". V Bratislave za stavu 2:2 nestačil na Chorváta Maria Ančiča.

Hrbatý a Kučera si prevzali Cenu za oddanosť vlani v septembri v Bratislave počas duelu Slovákov so Švédmi (3:2) vo finálovom 2. kole play-off o zotrvanie v I. skupine euroafrickej zóny.

ITF zaviedla ocenenie za oddanosť predvlani pri príležitosti osláv svojej storočnice. Pôvodne splnilo stanovené kritériá 299 hráčov, postupne k nim pribúdajú ďalší. Kritériom na udelenie spomenutej ceny je minimálne 20 absolvovaných stretnutí svojej krajiny pri formáte doma či vonku, resp. aspoň 50 duelov pri zohľadnení iného modelu (turnaje regionálnych skupín).
BRATISLAVA/ SITA

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.