Platiniho trest platí do 5. januára, s rozhodnutím je spokojný

Prezident Európskej futbalovej únie UEFA Michel Platini
Prezident Európskej futbalovej únie UEFA Michel Platini Zdroj: TASR

FIFA by ho nemala predlžovať, podľa arbitrážneho súdu by predĺženie suspendácie bolo neoprávneným obmedzením prístupu k spravodlivosti.

Prezident Európskej futbalovej únie (UEFA) Michel Platini neuspel na Športovom arbitrážnom súde (CAS) v Lausanne s odvolaním voči 90-dňovej suspendácii, ktorú dostal od etickej komisie Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) pre podozrenie z korupcie. CAS potvrdil trest pre francúzskeho funkcionára, zároveň však odporučil FIFA, aby zákaz jeho pôsobenia vo futbale nepredlžovala.

Existujúci trest na 90 dní v tejto chvíli nespôsobuje Platinimu nenapraviteľnú škodu

Podľa arbitrážneho súdu by predĺženie suspendácie bolo neoprávneným obmedzením prístupu k spravodlivosti. CAS nechal v platnosti existujúci trest až do jeho vypršania (5. januára), keďže podľa neho nespôsobuje "nenapraviteľnú škodu". Podľa CAS do 5. januára musí byť jasno o vine či nevine Platiniho.

Pre existujúci zákaz tak nemôžu Platiniho schváliť ako kandidáta na prezidenta FIFA. Zároveň sa nebude môcť v sobotu zúčastniť v Paríži na žrebe majstrovstiev Európy 2016, ktoré sa aj za účasti slovenských futbalistov uskutočnia v jeho rodnom Francúzsku.

"CAS rozhodol, že existujúci trest na 90 dní v tejto chvíli nespôsobuje Michelovi Platinimu nenapraviteľnú škodu. Jeho akékoľvek predĺženie by však bolo prehnaným a neoprávneným zamedzením prístupu k spravodlivosti," uviedol arbitrážny súd vo svojom stanovisku.

Šéf UEFA mal v roku 2011 prijať od prezidenta FIFA Seppa Blattera dva milióny švajčiarskych frankov, údajne za prácu v úlohe jeho poradcu v rokoch 1999 až 2002.

Neexistuje o tom ale žiadny doklad a obaja funkcionári tvrdia, že medzi sebou mali ústnu dohodu. Aj Blatter dostal od etickej komisie trest na 90 dní, obom hrozí doživotný zákaz práce vo futbale. Definitívne rozhodnutie v ich kauze by mala etická komisia FIFA vydať do konca roka. Platini i Blatter majú pred ňu predstúpiť 17. a 18. decembra.

"Som sklamaný, je mi ľúto, že sa Michel nebude môcť zúčastniť na zajtrajšom žrebe EURO 2016. Veľmi si to zaslúžil. Bol by to pre neho pekný symbol, keby mohol byť prítomný na žrebe," povedal šéf FFF novinárom počas zasadnutia výkonného výboru UEFA v Paríži.

Šéf UEFA mal v roku 2011 prijať od prezidenta FIFA Seppa Blattera dva milióny švajčiarskych frankov, údajne za prácu v úlohe jeho poradcu v rokoch 1999 až 2002. Neexistuje o tom ale žiadny doklad a obaja funkcionári tvrdia, že medzi sebou mali ústnu dohodu. Aj Blatter dostal od etickej komisie trest na 90 dní, obom hrozí doživotný zákaz práce vo futbale. Definitívne rozhodnutie v ich kauze by mala etická komisia FIFA vydať do konca roka. Platini i Blatter majú pred ňu predstúpiť 17. a 18. decembra.

Bývalý francúzsky reprezentant je na čele UEFA od roku 2007, a kým nedostal dočasný trest, bol hlavný favorit na post prezidenta FIFA vo februárových voľbách.

LAUSANNE/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme Futbal

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.