Ex-tréneri sa zhodujú: "Úspechom bude postup zo skupiny"

Slovenský futbalový odborník Jozef Vengloš.
Zdroj: TASR

Vengloš, Jankech a Adamec odpovedali na tri rovnaké otázky.

Pred sobotňajším žrebom finálového turnaja EURO 2016 v Paríži uverejňuje TASR anketu s bývalými trénermi slovenských futbalových reprezentácií Jozefom Venglošom, Jozefom Jankechom, Jozefom Adamcom a Jozefom Barmošom. Všetci zhodne odpovedali na tri rovnaké otázky.

Akých súperov si prajete do základnej skupiny po bok Slovákov?

Jozef Vengloš: „Samozrejme, že najlepšie by bolo, ak by sme dostali takých súperov, cez ktorých by sme postúpili. Naše mužstvo je kvalitné, už má svoje skúsenosti i sebavedomie. Ja im dôverujem, prajem veľa úspechov a držím palce."

Jozef Jankech: „Z prvého koša by som si prial pre náš tím Belgicko, z druhého Rusko alebo Ukrajinu a zo štvrtého Albánsko alebo Severné Írsko. Myslím, že práve toto by bola pre nás výhodná skupina. Belgičania sú určite najprijateľnejší súper z prvého koša. S Rusmi a Ukrajincami sme dvakrát uspeli a mohlo by sa to podariť aj do tretice. No a Albánsko je v štvrtkom koši najslabšie."

Jozef Adamec: „Z prvého koša by som si najviac želal niekoho z trojice Anglicko, Portugalsko, Belgicko. Zaujímavý by bol zápas s domácim Francúzskom, ktoré bude v domácom prostredí pod veľkým tlakom a povinnosť by mu velila nad nami vyhrať. Najmä v prípade, že by išlo o otvárací zápas celého šampionátu. Z druhého koša by som bral Švajčiarov, už sme nad nimi prednedávnom v Trnave vyhrali a vieme, ako na nich. Vo štvrtom koši sú tímy, ktoré by nám mohli vyhovovať, na mysli mám predovšetkým Wales a Island."

Komu by sa zverenci trénera Jána Kozáka radšej mohli vyhnúť?

Jozef Vengloš: „To je ťažká a vysoko teoretická otázka, pretože na turnajoch takéhoto rangu je každý súper dobrý. Navyše vo Francúzsku budú štartovať nové ambiciózne tímy, ktoré sa budú chcieť ukázať v čo najlepšom svetle a potrápiť favoritov. Myslím si však, že my môžeme byť vyrovnaným a dôstojným súperom hociktorému mužstvu."

Jozef Jankech: „Nechcel by som domácich Francúzov a Španielov. V druhom koši sú nevyspytateľní Chorváti, tí hrajú buď veľmi dobre alebo horšie. Nepríjemní by boli určite aj Taliani či Rakúšania. Spôsob hry talianskeho mužstva nám nevyhovuje, veľmi dobre bránia a sú nebezpeční z rýchlych protiútokov."

Jozef Adamec: „Veľmi ťažko by sa nám hralo s Nemeckom a Španielskom. Síce sme Španielov dokázali v kvalifikácii doma zdolať, ale taký zázrak sa podarí raz za desať rokov. Z druhého koša by sme sa mohli vyhnúť Rusom, vo štvrtom sa mi javia ako nepríjemní súperi Albánci. Mám pocit, že tým sa podarí na šampionáte niekoho silného prekvapiť."

Čo bude úspechom debutujúcej slovenskej reprezentácie na EURO 2016?

Jozef Vengloš: „Každý zápas je iný, ťažký a náročný. Naši hráči majú svoju kvalitu a dokázali to už v kvalifikácii. Teraz majú pred sebou cieľ, ktorý verím, že sa im podarí dotiahnuť do úspešného záveru."

Jozef Jankech: „Isteže by bol úspechom postup zo skupiny a potom sa uvidí, čo ďalej. Veľa však bude závisieť od výsledkov sobotňajšieho žrebu."

Jozef Adamec: „Verím, že v našich silách je postúpiť do osemfinále. Mužstvo rastie, má výborného trénera a okrem prirodzených lídrov tiež hráčov, ktorí vedia urobiť špinavú robotu."

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme Futbal

Dôležité udalosti