Cíger: Je mi zbytočný hráč, ktorému sa nechce a hodí to na bojkot

Zdeno Cíger.
Zdeno Cíger. Zdroj: TASR

Dosiahnuté druhé miesto je menším prekvapením, no pre kouča o to väčším potešením:

Hoci zakončili kalendárny rok 2015 prehrou, na tohtoročnom turnaji Arosa Challenge si hanbu neurobili. Slovenskí hokejisti nedosiahli v sobotu pod švajčiarskymi Alpami na hokejový vrchol, dokázali však, že s chuťou a odhodlaním môže na úspech pomýšľať aj menej skúsený tím. Kouč Zdeno Cíger bol s ich vystúpením v Arose spokojný.

My čakáme na hráčov, ktorí chcú hrať. Je mi tu zbytočný hokejista, ktorému sa ani nechce a hodí to na nejaký bojkot. Pritom chce byť napríklad niekde inde. Každý má za sebou náročné klubové povinnosti a dlhé sezóny, nech to teda skúsia tí, ktorí sa chcú presadiť a ešte sa niekde dostať,

Jeho zverenci postúpili prekvapivo do finále po presvedčivom triumfe 4:1 nad Bieloruskom. Aj proti domácim odštartovali v sobotu takticky dobre, no v ďalšom priebehu sa mali čo obracať, aby dokázali vzdorovať s chuťou hrajúcim Helvétom. Duel za stavu 2:2 doviedli napokon až do nájazdov, v ktorých rozhodol Marc Wieser. "Bol to veľmi ťažký zápas. Švajčiari hrali zodpovedne, boli silní, dobre korčuľovali. Z našej strany to bolo aj trošku taktické, jednu chvíľu sme začali prepadať v herných činnostiach. Stretnutie bolo vyrovnané, na ich stranu sa v závere priklonilo viac šťastia," konštatoval po stretnutí Cíger.

Druhý náročný duel za 24 hodín sa postaral o to, že mladému výberu postupne dochádzali sily. Oproti piatku pribudli aj defenzívne zaváhania, no mužstvo sa opäť mohlo spoľahnúť na debutanta Michala Valenta. "Bolo vidno, že niektorí hráči nestíhali, hlavne obrancovia. Z toho vyplynuli chyby, ktorých sme sa dopustili. Z brankárskej dvojice nevyhorel ani jeden, ani druhý. Mali to náročné, no hanbu neurobili. Väčšina chlapcov si svoje uhrala. Útočníci sa vedeli presadiť, obrancovia zasa vynikali nielen rýchlosťou, ale aj tvrdosťou. Bolo to dobré," zhodnotil Cíger.

Dosiahnuté druhé miesto je menším prekvapením, no pre kouča o to väčším potešením: "Som spokojný. Mal som tu mladých chlapcov, ktorí potrebujú hrať veľa zápasov. Tu sa prezentovali kvalitným výkonom, v dobrom nasadení a nikto sa na to nevykašľal. Bojovali až do konca, a to nás teší."

Štyridsaťšesťročný kormidelník šéfoval reprezentačnej striedačke v piatich zápasoch. S tímom zaznamenal dve víťazstvá, čím podčiarkol fakt, že ani menej skúsení hráči nemusia byť na medzinárodnej úrovni vopred odpísaní. Situáciu pri tvorbe kádra mu pritom výrazne skomplikoval bojkot zhruba 50-člennej skupiny hráčov, aj preto saCíger rozhodol raziť si vlastnú cestu. "My čakáme na hráčov, ktorí chcú hrať. Je mi tu zbytočný hokejista, ktorému sa ani nechce a hodí to na nejaký bojkot. Pritom chce byť napríklad niekde inde. Každý má za sebou náročné klubové povinnosti a dlhé sezóny, nech to teda skúsia tí, ktorí sa chcú presadiť a ešte sa niekde dostať," zdôraznil kouč.

Niekoľko hráčov si v uplynulom období odkrútilo reprezentačnú premiéru, no väčšina z nich si rozšírila obzor o potrebné skúsenosti. Po dvoch turnajoch majú väčší prehľad aj tréneri. "Zvolili sme takú taktiku, aby sme vyskúšali čo najviac hráčov. Možno to bolo trošku riskantné, pretože aj teraz sme mohli nominovať tých istých, ktorí boli s nami Nemecku. Takto máme ale širší káder, poodhalili sme jeho lepšie aj slabšie stránky. Myslím, že na najbližší domáci turnaj by sme mohli zložiť slušné mužstvo," avizoval Cíger.

AROSA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme Hokej

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.