VIDEO: Nádherné góly a prekvapivé kľučky. Pozrite si dobové zábery, ktoré zachytávajú Pelého genialitu

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Legendárny Pelé je už vo futbalovom nebi. Nezabudnuteľný hráč, ktorý sa stal prvou skutočnou superstar najpopulárnejšieho športu planéty bol najvýraznejšou postavou futbalu v 60. rokoch minulého storočia.

Mnohými je považovaný za vôbec najlepšieho futbalistu všetkých čias. Asi nikto iný neprispel tak výrazne k popularite tohto športu, Pelé sa stal jeho ambasádorom a pútal obrovskú pozornosť všade, kam prišiel. Klaňajú sa mu futbalisti všetkých generácií.

​Asi najvýstižnejšie to napísal jeden z najlepších útočníkov súčasnosti, nórsky bombardér Erling Haaland, ktorý má v drese Manchestru City už v prvej sezóne nakročené k prekonaniu gólového rekordu Premier League: „Všetko, čo dnes vidíte robiť hráčov, Pelé robil už dávno pred tým“.

​Skvelý dribling, bezkonkurenčná kontrola nad loptou a bleskové zrýchlenie z neho robili nepolapiteľného útočníka.

Vedel zakončiť všetkými spôsobmi: bol nebezpečný hlavičkár, vyžíval sa v technických strelách, ale nemal problém nechytateľne zavesiť spoza šestnástky.

V závere kariéry sa v poli posunul viac dozadu a stal sa z neho tvorca hry.

Pelé ukončil futbalovú kariéru v roku 1977, no stále je držiteľom mnohých rekordov. Jednoznačne najpozoruhodnejšia je jeho bilancia z MS, na ktorých sa ako jediný hráč v histórii radoval z titulu trikrát.

Jeho 77 gólov za brazílsku reprezentáciu vyrovnal iba počas tohto mesiaca  na MS v Katare Neymar. Na klubovej úrovni je jeho meno navždy späté so zlatou érou slávneho brazílskeho klubu FC Santos, v ktorého drese dal rekordných 643 gólov v 659 zápasoch. 

Aj keď kvalita televíznych záberov z čias, keď Pelé ohuroval celý svet svojou genialitou nie je bohvieaká, v archívoch sa zachovalo dostatok materiálu, ktorý dokazuje jeho futbalové majstrovstvo.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme Futbal

Súvisiace témy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.