Šport

Tu je prvý výsledok z olympiády, kde štartovali naši

Janka Gantnerová po tréningu v Soči
Zdroj: SITA

Žampa 46., Gantnerová lepšia

Američan Bode Miller bol vo štvrtok najrýchlejší v úvodnom tréningu zjazdárov v stredisku Roza Chutor na zimných olympijských hrách v Soči. Tridsaťšesťročný veterán Miller dosiahol čas 2:07,75 min a v cieli bol o tri stotinky sekundy rýchlejšie ako Švajčiar Patrick Kung, ktorý v tomto roku ovládol klasický zjazd vo Wengene. Tretí skončil Rakúšan Matthias Mayer s odstupom 17 stotín. Líder priebežného poradia Svetového pohára aj hodnotenia zjazdu Nór Aksel Lund Svindal bol ôsmy.

"V zákrutách som šiel naplno, hoci celkovo som na to až tak netlačil. Skoky sú veľké a trať má niekoľko náročných pasáží, ktoré môžu vyústiť do chýb. Celkovo na nej organizátori urobili niekoľko zmien oproti situácii spred niekoľkých rokov," uviedol víťaz prvého tréningu Bode Miller pre oficiálny informačný servis ZOH 2014.

Z trojice Slovákov podľa očakávania najlepší výkon podal najskúsenejší Adam Žampa, ktorý skončil na 46. mieste s odstupom 6,15 s za Millerom. Matejovi Falatovi patrila vo výsledkovej listine 58. a Martinovi Bendikovi 61. priečka. Úvodný tréning podľa oficiálnych výsledkov absolvovalo 61 pretekárov. Očakávaný olympijský zjazd mužov je na Červenej poľane na programe v nedeľu 9. februára, predtým by mali pretekári absolvovať ešte dve tréningové jednotky. 

"Tréning bol super. Trať je ľadová a technická a aj atmosférou sa mi to tu pozdáva. Platí, že absolvujem iba tréningy zjazdu, preteky v nedeľu vynechám. Celkovo trošku cítiť chaos a že všetko sa robí narýchlo, ale myslím si, že organizačne to nakoniec Rusi zvládnu,“ komentoval Adam Žampa.

Oficiálne výsledky prvého tréningu zjazdu mužov: 

1. Bode Miller (USA) 2:07,75 min,

2. Patrick Kung (Švaj.) +0,03,

3. Matthias Mayer (Rak.) +0,17,...

8. Aksel Lund Svindal (Nór.) +1,21,...

46. Adam Žampa +6,15,

58. Matej Falat +12,34,

61. Martin Bendik (všetci SR) +15,62.

Zdroj: SITA

Rakúšanka Anna Fenningerová bola najrýchlejšia v prvom tréningu zjazdu žien v stredisku Roza Chutor na zimných olympijských hrách v Soči. Druhá skončila s odstupom 21 stotín sekundy Švajčiarka Fränzi Aufdenblattenová a tretia Američanka Julia Mancusová, ktorá zaostala o 38 stotín. Z dvojice Sloveniek skončila Jana Gantnerová na 44. a Kristína Saalová na 45. mieste s vyše šesťapolsekundovým odstupom.

Tréning zjazdárok trval dlhšie, ako sa predpokladalo, lebo po odjazdení troch pretekárok ho organizátori prerušili. Dôvodom bola úprava terénu spojená s redukciou cieľového skoku. Talianka Daniela Merighettiová si sťažovala na bolesti v kolenách po doskoku a tiež na to, že počas skoku vo vzduchu strávila príliš dlhý čas. Merighettiová na opakovaný tréning už nenastúpila.

Zjazd žien sa na ZOH v Soči uskutoční v stredu 12. februára. Dovtedy pretekárky absolvujú ešte dve tréningové jazdy.

Oficiálne výsledky prvého tréningu zjazdu žien:

1. Anna Fenningerová (Rak.) 1:41,73 min,

2. Fränzi Aufdenblattenová (Švaj.) +0,21,

3. Julia Mancusová (USA) +0,38,...

44. Jana Gantnerová +6,56,

45. Kristína Saalová (obe SR) +6,78..


 

SOČI/SITA - aktualizované

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.