Dopingovo pozitívna Šarapovová si od 12. marca na dvorci ani neťukne

Ruská tenistka Maria Šarapovová, päťnásobná grandslamová víťazka a bývalá svetová jednotka na tlačovej konferencii v Los Angeles
Zdroj: TASR

Za previnenie voči dopingovým pravidlám jej hrozí dištanc na až tri roky. S tenisom skončiť nechce a verí, že sa na kurty znovu vráti.

Pokračovanie úspešnej kariéry ruskej tenistky Marie Šarapovovej je ohrozené. Päťnásobná grandslamová víťazka na mimoriadnej tlačovej konferencii v Los Angeles oznámila, že na januárovom grandslame Australian Open mala pozitívny dopingový test na meldonium.

Medzinárodná tenisová federácia (ITF) v stanovisku uviedla, že Ruska bude mať od 12. marca zastavenú činnosť. Za previnenie voči dopingovým pravidlám jej hrozí dištanc na jeden až tri roky.

Ruská tenistka Maria Šarapovová v pondelok na mimoriadnej tlačovej konferencii v Los Angeles oznámila, že na úvodnom grandslamovom turnaji roka Australian Open mala pozitívny dopingový test na meldonium. Informáciu priniesli viaceré svetové agentúry.

Šarapovová uviedla, že meldonium užívala uplynulých desať rokov, ale od 1. januára 2016 sa látka dostala na zoznam zakázaných. Svetová antidopingová agentúra (WADA) poslala 22. decembra Šarapovovej informáciu o zmenách, ale 28-ročná tenistka priznala, že si aktualizovaný zoznam nepreštudovala.


"Dostala som list od Medzinárodnej tenisovej federácie (ITF), že som neprešla dopingovou skúškou na Australian Open. Spravila som obrovskú chybu a prijímam za to plnú zodpovednosť. Neviem, aké to bude mať následky, je to pre mňa všetko nové, ale budem spolupracovať s ITF," povedala médiám Šarapovová, ktorá začala meldonium užívať v roku 2006, keď mala zdravotné problémy. Často bola chorá a trápil ju nedostatok horčíku.

"Nepozrela som sa na ten zoznam aktualizovaných zakázaných látok. Sklamala som fanúšikov a šport, ktorý hrám od štyroch rokov a mám ho tak rada. Musím za to prijať následky," dodala Šarapovová, ktorú sprevádzali aj rodičia Jurij a Jelena.

Päťnásobná grandslamová víťazka a bývalá svetová jednotka vyhlásila, že takýmto spôsobom s tenisom skončiť nechce a verí, že sa na kurty znovu vráti.

Prezident Svetovej antidopingovej agentúry (WADA) Craig Reedie uviedol, že meldonium môže byť zdraviu nebezpečné. "Je to liek, ktorý sa predáva najmä vo východnej Európe. Vo vyšších a nekontrolovateľných dávkach môže byť nebezpečný. Aj preto sme ho zaradili na zoznam zakázaných látok. Informovali sme o tom všetkých, aj Šarapovovú," vravel Reedie.

Za nonsens označil celú situáciu šéf ruského tenisu Šamil Tarpiščev. "Myslím, že celé je to nezmysel. Športovci užívajú predsa len to, čo im dajú lekári a fyzioterapeuti. Myslím, že na olympiáde aj tak bude hrať," vyjadril sa Tarpiščev.

Od začiatku roka, keď WADA zaradila látku na zoznam zakázaných substancií, mali pozitívne testy na meldonium viacerí športovci. Okrem Šarapovovej to boli aj ukrajinskí biatlonisti Artem Tyščenko s Oľgou Abramovovou, ruský cyklista Eduard Vorganov a jeho krajanka, bývalá majsterka Európy v krasokorčuľovaní Jekaterina Bobrovová. Tá v januári v Bratislave získala bronzovú medailu v súťaži tanečných párov.

LOS ANGELES/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Tenis

Dôležité udalosti