Lobotka ťahá Neapol tam, kam ho nedostal ani Hamšík. V týchto ukazovateľoch je najlepší v Taliansku

Lobotka ťahá Neapol tam, kam ho nedostal ani Hamšík. V týchto ukazovateľoch je najlepší v Taliansku
Zdroj: Profimedia.sk

Reprezentačný stredopoliar Stanislav Lobotka sa vypracoval na hviezdu talianskej Serie A. Po ťažkých začiatkoch pod Gennarom Gattusom sa stal neodmysliteľnou súčasťou Neapola pod vedením Luciana Spallettiho. Taliansky stratég vybudoval tím, ktorý môže po vyše troch dekádach vybojovať titul.

To, čo sa s Neapolom nepodarilo legendárnemu Marekovi Hamšikovi, môže v talianskom klube dosiahnuť ďalší Slovák. Jednou z najväčších opôr aktuálneho lídra talianskej Serie A je defenzívny stredopoliar Stanislav Lobotka. 

Aj s jeho veľkým prispením hrá Neapol momentálne najkrajší futbal v Taliansku a aj napriek tomu, že má za sebou iba polovicu sezóny, je veľmi reálne, že sa klub z mesta pod Vezuvom bude na konci radovať z titulu.

Ukončil by tak 32-ročné čakanie na túto prestížnu trofej, keď sa to naposledy podarilo ešte mužstvu zloženého okolo futbalového velikána Diega Maradonu.  

Dominancia s krásnou hrou

Neapolčania odohrali v aktuálnej sezóne dovedna 26 zápasov. Len tri razy odchádzali z trávnika s prehrou – po jednej majú v Serie A, Lige majstrov a domácom pohári, v ktorom skončili v osemfinále. Strelili 68 gólov (priemer 2,62 na zápas), inkasovali iba 22-krát.

Zverenci Luciana Spalettiho doslova deptajú súperov, ktorým - bez výnimiek - dokážu vnútiť svoj spôsob hry. Predvádzajú vírivý futbal s veľkou rotáciou hráčov, čo sa veľmi ťažko bráni. 

​Útok podporujú prakticky všetci hráči. Zároveň ide o fyzicky veľmi náročný spôsob hry. Útok totiž podporujú prakticky všetci hráči a kľučový pre jeho úspešnosť je tak okamžitý návrat do defenzívnych línií. Bez typologicky vhodných hráčov takáto hra nie je možná.

A práve Lobotka patrí medzi tých, ktorí do Spallettiho systému perfektne pasujú. Za všetko hovorí fakt, že taliansky stratég mal o služby slovenského reprezentanta záujem, ešte keď pôsobil na lavičke Interu Miláno.

Drina a vytrvalosť priniesli ovocie

Talent, pracovitosť a výborný tréner. Toto sú podľa Branislava Jašureka esencie, ktoré výrazne prispeli k tomu, že Lobotka hrá v životnej forme. Bývalý futbalista, v súčasnosti hráčsky agent agentúry Fair Sport mal výrazný podiel na tom, že slovenský reprezentant nakoniec do Neapola z Celty Vigo prestúpil.

Jašurek priznal, že išlo o najkomplikovanejšie vyjednávanie v jeho kariére agenta a zašiel za hranice, ktoré by inak nikdy neprekročil.

„Felipe Miňambrez (vtedajší športový riaditeľ Celty Vigo - pozn. red.) sa so mnou nechcel stretnúť, vyhýbal sa mi, tak som išiel k nemu domov. Približoval sa k tomu asi iba prestup Jakuba Kiwiora, ten bol ale jednoduchší v tom, že londýnsky Arsenal je najprofesionálnejší klub, s akým som kedy pracoval,“ uviedol Jašurek pre TVNOVINY.sk.

Prečítajte si tiež:

​Ľahké neboli ani Lobotkove začiatky v klube. Bolo obdobie, keď sa na jeho adresu najmä v slovenskom prostredí znášala kritika, riešilo sa, či by ho vôbec mal tréner Štefan Tarkovič zobrať na ME 2021. Vtedajší tréner Neapola Gennaro Gattuso mu neveril a veľa si pod ním nezahral. Podľa Jašureka to však Lobotku negatívne neovplyvnilo, vždy si veril.

„On tú kritiku znáša s nadhľadom, rovnako ako teraz chvíľky slávy. Vôbec sa nezmenil a aj preto ho mám tak rád. Trošku zamrzí, keď čítate niečo od novinárov, ktorí sa tvária veľmi odborne a pritom píšu úplne nezmysli. V jednom denníku som si prečítal, že konečne sme našli náhradu za Lobotku (v reprezentácii - pozn. red.). Mal vtedy 26 rokov, už bol hráčom Neapola a oni napíšu, že sme zaňho našli náhradu. Vtedy sme sa museli smiať,“ spomína Jašurek.

Slovenská reprezentácia hrá od nástupu Francesca Calzonu v rozostavení 4 - 3 - 3, teda rovnako, ako Neapol pod vedením Spallettiho, s ktorým Calzona spolupracoval. Pre Lobotku je určite dobré, že nemusí v prechode medzi klubom a reprezentáciou výrazne meniť svoj štýl hry a návyky. Aj to spolu s vydarenou predsezónnou prípravou prispelo k tomu, že momentálne hrá v skvelej forme.

Najpresnejšie prihrávky v talianskej lige

Viaceré portály, ktoré sa venujú talianskej Serii A, Lobotku po prvej polovici sezóny zaradili do ideálnej jedenástky súťaže.

Aj keď nedáva góly a nemá na konte veľa asistencií (1 +1), čo sa ani od defenzívneho záložníka nečaká, a nepatrí medzi hráčov, ktorí by oslňovali technickými kúskami, jeho prínos pre tím je obrovský.

„Spaletti si na ňom najviac cení to, ako mužstvu pomáha prekonávať prvú líniu pressingu súpera, vynikajúco cíti ihrisko a ovláda priestor. Jeho práca s loptou na tejto pozícii je vo svete absolútne výnimočná,“ hovorí Jašurek.

Spaletti zveril Slovákovi rolu umne a rýchlo spájať ofenzívnu časť mužstva s defenzívnou líniou. „Nikto v Serii A nedokáže tak dobre podržať loptu a dirigovať hru z hĺbky poľa ako Lobotka,“ pridáva sa k slovám chvály na adresu Slováka portál football transfers.com

Toto tvrdenie je podporené aj štatistikami. V úspešnosti prihrávok (94,4 %) je Lobotka najlepší spomedzi všetkých hráčov Serie A.  A nejde o žiadne „alibistické“ pasy do strán alebo dozadu. Lobotka po získaní lopty okamžite trieli dopredu a progresívnou prihrávkou hľadá voľného spoluhráča.

Aj preto je v tejto sezóne štvrtým najvyťažovanejším futbalistom Neapola.

De Laurentiis ho len tak ľahko nepustí

Aktuálny kontrakt Stana Lobotku uplynie v júni 2025, no jeho dôležitosť pre Neapol je čoraz väčšia. Taliansky klub si uvedomuje, že už prerástol súčasné platové podmienky v aktuálnom kontrakte. To, že sú veľmi blízko k dohode, potvrdil aj Jašurek. 

Lobotka, donedávna ešte celkom nenápadný hráč, vzbudzuje svojimi výkonmi veľkú pozornosť. Zrejme je iba otázkou času, kedy sa ozve nejaký finančne ešte silnejší veľkoklub, ako je Neapol. No bude to mať ťažké, majiteľ klubu - mediálny magnát Aurelio De Laurentiis je známy tým, že iba veľmi ťažko púšťa hráčov, ktorí sú pre klub dôležití.

„Neapol s ním chce predĺžiť zmluvu a postaviť to mužstvo okolo neho. Momentálne chcú udržať celý tím pokope. Tá ponuka by musela byť výnimočná aj pre nás aj pre klub. Povedzme, že keby zaňho niekto ponúkol to, čo Neapol dostal za Jorginha (50 miliónov libier), je možné, že by to vedenie klubu oslovilo,“ pripustil hráčsky agent.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Futbal

Dôležité udalosti