Prešov má hostiť ME do 21 rokov, no stále nemá štadión. Laco Borbély hovorí o katarskom riešení

Prešov má hostiť ME do 21 rokov, no stále nemá štadión. Laco Borbély hovorí o katarskom riešení
Vizualizácia Prešovskej arény. Zdroj: reprofoto: tvnoviny.sk

Na Šariši sa tešia na veľký futbalový sviatok. Stále sa však nemá kde hrať. Aj odborníci vidia Prešov ako najväčší otáznik. Predseda predstavenstva prešovského Tatrana však naznačil optimistický scenár.

Slovenský futbal dostal do rúk šancu, aká sa neodmieta. Práve pod Tatrami sa o dva roky bude konať kontinentálny šampionát hráčov do 21 rokov.

Ten bude rozdelený do ôsmich miest - Bratislava, Trnava, Dunajská Streda, Nitra, Trenčín, Žilina, Košice a Prešov.

Práve nad poslednou zmienenou lokalitou v súčasnosti visí najväčší otáznik. Štadión v Prešove totiž ešte nie je ani len vo výstavbe.

Prečítajte si tiež:

​„Štadión v Prešove by mal byť dokončený do konca roku 2024. V dohľadnej dobe by mali začať s výstavbou. Dúfame preto, že to bude v poriadku,“ uviedol prezident Slovenského futbalového zväzu Ján Kováčik.

Katarské riešenie

Na krok SFZ prideliť organizáciu tam, kde zatiaľ nič nestojí, sa pozerá cez prsty futbalový odborník Ladislav Borbély.

„Toto rozhodnutie sa hodnotí pomerne ťažko. Prideliť organizáciu miestu, kde ešte nestojí ani len ihrisko, nieto štadión, je čudné,“ povedal pre TVNOVINY.sk.

Dodal, že je stále dostatok času na vybudovanie, ale už teraz vidí schodnejšiu cestu.

„Košická aréna je pred úplným dokončením, tak pokojne by sa to v rámci východu mohlo konať len tam, bez zbytočných stresov. Prečo chceme niečo organizovať tam, kde možno nebude štadión? Je to také katarské riešenie,“ dodal odborník.

Prečítajte si tiež:

​Narážal na situáciu z Kataru, ktorému odklepli organizáciu MS 2022 bez toho, aby mal v čase schválenia vybudované štadióny.

Skúsený tréner našiel na tejto správe aj pozitívum. „Samotný fakt, že na Slovensku bude takýto šampionát, je vynikajúca správa. Treba s touto ponúknutou príležitosťou narábať tak, aby sme ponúkli pravé futbalové a žičlivé prostredie.“

Optimistický je vo vyjadreniach aj jeho trénerský kolega Vladimír Goffa. „Ak často a neraz aj oprávnene kritizujeme zväz za jeho rozhodnutia, tak toto si skutočne môžu dať za klobúk,“ skonštatoval pre náš web.

Ako priblížil, pozerá sa na to najmä zo športovej stránky. „Budeme mať možnosť privítať a hostiť európsku mládežnícku špičku s mnohými budúcimi top hviezdami. Už to je samo osebe pozoruhodné,“ vyhlásil.

Začiatok zhruba o mesiac

V súčasnej situácii, v akej sa štadión v Prešove nachádza, je málo pravdepodobné, že by o organizáciu šampionátu „u seba“ malo záujem samotné mesto.

„S najväčšou pravdepodobnosťou ide o rozhodnutie SFZ,“ ozrejmil pre TVNOVINY.sk predseda predstavenstva Tatrana Prešov Ľuboš Micheľ.

Prečítajte si tiež:

​Voľba na „koňare“ podľa neho padla z viacerých dôvodov. „Plánuje sa výstavba najmenej štvortisícového štadióna, akých na Slovensku veľa nemáme. Zrejme však zavážila aj veľkosť mesta, možnosti ubytovania či dostupnosť letiska,“ nazdáva sa.

V prípade prešovského štadióna ukončili výberové konanie a tiež už aj vybrali víťaza.

„Všetky strany sú pred podpisom zmluvy. Podľa mojich informácií je vôľa pustiť sa do tohto projektu ako zo strany akcionárov, čo je mesto Prešov, tak aj Prešovského samosprávneho kraja,“ uviedol.

Micheľ vyzval kompetentných, aby neotáľali s prácami. „Plánovaná doba výstavby je 18 mesiacov, čo sa dá v pohode stihnúť, ale vždy môžu nastať nepredvídateľné situácie.“

Na záver nám načrtol predpokladaný nástup bagrov. „Do práce by sa mohli pustiť už zhruba o mesiac-mesiac a pol, čo je asi polovica marca,“ uzavrel.

Pozrite si reportáž z novembra 2022 o prešovskom štadióne:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Futbal

Dôležité udalosti