Uvidíme pod kruhmi aj Rusov? Olympijský výbor hľadá riešenie, Ukrajina hrozí bojkotom

Uvidíme pod kruhmi aj Rusov? Olympijský výbor hľadá riešenie, Ukrajina hrozí bojkotom
Ukrajina hrozí bojkotom. Zdroj: Profimedia.sk

Ukrajina vo štvrtok pohrozila bojkotom budúcoročných olympijských hier v Paríži, ak na nich budú môcť štartovať športovci z Ruska a Bieloruska. Minister športu Vadym Gutcajt označil takýto návrh Medzinárodného olympijského výboru za neakceptovateľný.

MOV v stredu uviedol, že pokračuje v práci na návrhu, ktorý by umožnil ruským a bieloruským športovcom súťažiť pod neutrálnou vlajkou.

Raz tak, potom inak. Ukrajina nevylučuje bojkot

Kým po začiatku invázie odporučil všetkým športovým federáciám, aby športovcov z týchto krajín vylúčili zo svojich podujatí, teraz MOV vyzval, aby sa so všetkými zaobchádzalo rovnako bez ohľadu na to, aký pas vlastnia. "Vlády nesmú rozhodovať o tom, ktorí športovci sa môžu zúčastniť ktorej súťaže a ktorí nie," citovala z vyjadrenia MOV agentúra DPA.

"Pre našu krajinu je to neakceptovateľné. Naša pozícia zostáva nemenná. Kým pokračuje vojna na Ukrajine, ruskí a bieloruskí športovci by nemali byť na medzinárodných podujatiach. Ak nás nevypočujú, nevylučujem, že budeme bojkotovať a nezúčastníme sa na olympiáde," citovala Gutcajta agentúra AFP.

Briti a Dáni proti, Francúzi za

Britská vláda od začiatku invázie poskytuje Ukrajine vojenskú a humanitárnu podporu a tamojšia ministerka kultúry Michelle Donelanová má k najnovšiemu postoju MOV kritický názor: 

"Chcem, aby bolo jasné, že tento postoj MOV je veľmi vzdialený od reality vojny, ktorú pociťuje ukrajinský ľud a chcem pripomenúť slová prezidenta MOV Bacha spred necelého roka, keď ostro odsúdil Rusko za porušenie olympijského prímeria a vyzval ho, aby ´dalo šancu mieru´. Dôrazne odsúdime všetky podniknuté kroky, ktoré umožnia prezidentovi Putinovi legitimizovať jeho nezákonnú vojnu na Ukrajine."

Šéf Dánskeho olympijského výboru Hans Natorp rovnako zdôraznil, že je proti návratu Ruska do olympijskej rodiny. "Ruská agresia na Ukrajine sa stupňuje," napísal na Twitteri s tým, že za týchto okolností bude neprijateľné otvárať Rusku a Bielorusku dvere na medzinárodné športoviská. "Stojíme pevne na svojich pozíciách. Teraz nie je ten správny čas uvažovať o ich návrate."

Starostka Paríža Anne Hidalgová si naopak myslí, že ruskí športovci by mali dostať možnosť súťažiť na OH 2024 pod neutrálnou vlajkou. "Myslím si, že by sme ich o to nemali pripraviť," povedala Hidalgová pre televíziu France 2.

Prečítajte si tiež:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Olympijské hry

Dôležité udalosti