V Belgicku chce zostať, aj keby Beveren nepostúpil. Hrnčár vysvetlil, prečo sa nechce vrátiť do Slovana

V Belgicku chce zostať, aj keby Beveren nepostúpil. Hrnčár vysvetlil, prečo sa nechce vrátiť do Slovana
David Hrnčár sa raduje po premiérovom góle v drese Beverenu. Zdroj: Facebook/SK Beveren

Kmeňový hráč Slovana David Hrnčár sa môže už v nasledujúcej sezóne pridať k trom ďalším Slovákom, ktorí aktuálne pôsobia v najvyššej belgickej súťaži. Premiérového gólu v drese druholigového Beverenu sa dočkal hneď v druhom zápase a zatiaľ všetko nasvedčuje tomu, že v klube zostane aj po skončení hosťovania.

Slovan Bratislava počas zimnej prestávky opustilo hneď niekoľko hráčov. Medzi nimi aj David Hrnčár, ktorý posilnil klub druhej najvyššej belgickej ligy SK Beveren.

Odišiel na hosťovanie do konca aktuálneho ročníka, no v tíme bojujúcom o postup do najvyššej súťaže sa pomaly udomácňuje a na Tehelné pole sa vrátiť nechce.

Tréner Wim De Decker si Hrnčára vyhliadol už počas svojej predošlej zastávky v belgickom klube KMSK Deinze, ktorý rovnako ako Beveren pôsobí v druhej lige.

Prečítajte si tiež:

„Tréner ma sledoval počas celého roka, ten záujem bol naozaj veľký. Keďže mám 25 rokov, chcel som si už vyskúšať aj zahraničný futbal. V slovenskej lige som odohral už dosť zápasov, mám kopu skúseností. Aj preto som sa chcel v kariére posunúť ďalej. Takáto šanca sa môže naskytnúť raz za život, preto urobím všetko pre to, aby som ju využil,“ uviedla pre TVNOVINY.sk čerstvá posila tradičného belgického klubu.

Hrnčára sme zastihli krátko po tréningu, ktorého náplň, ako hovorí, sa od tej v materskom klube veľmi nelíši.

„Asi 95 percent tréningu je s loptou, to isté bolo aj na Slovane, takže tam nie je žiadny rozdiel. Zázemie je skvelé, máme tu osem tréningových ihrísk,“ uviedol Hrnčár, ktorý si už zahral aj na hlavnej hracej ploche, kde sa pri debute radoval z víťazstva 2:0 nad Beerschotom.

Strelecký účet si otvoril už v druhom zápase

O tom, že mu tréner verí, svedčí fakt, že debut absolvoval už po pár tréningoch. Ani na premiérový gól v drese Beverenu nemusel dlho čakať, prišiel už v nasledujúcom zápase na ihrisku slávneho belgického klubu Standard Liège, ktorý v druhej lige zastupuje jeho výber do 23 rokov.

„Som rád, že sa mi podarilo skórovať hneď v druhom zápase. Škoda, že ten gól nebol víťazný, mali sme šance aj na výhru. Nakoniec sme však boli radi aj za bod. Sme na druhej priečke a stále môžeme vyhrať základnú časť,“ verí Hrnčár.

Prvý gól v drese nového klubu však zatiaľ veľmi neoslavoval.

„Neviem, aké tu majú v tejto súvislosti tradície. Zatiaľ mi nikto nič nehovoril, že by som mal niečo platiť do tímovej kasy, takže radšej s tým preto veľmi nemachrujem (smiech).“ 

Aj keď odohral ešte iba dva zápasy, už si trúfol zhodnotiť úroveň tamojšej ligy. Druhá belgická liga podľa neho má, čo sa týka tempa, nasadenia a agresivity vyššiu úroveň ako Fortuna liga.

„Je to iný level. A to platí aj pre divácky záujem. Taká je pravda, bohužiaľ. Tímy druhej belgickej ligy by sa vo Fortuna lige určite nestratili,“ myslí si Hrnčár.

„Počas zápasov je úžasná atmosféra, na tých domácich je takmer vždy vypredané,“ dodal.

V klube chce zostať bez ohľadu na prípadný postup medzi elitu

David Hrnčár sa môže v Belgicku stretávať s trojicou Slovákov, ktorá pôsobí v prvej lige. Za Genk hráva Patrik Hrošovský, rovnako v zime prišiel do Kortrijku Martin Regáli a dres Westerla si oblieka momentálne zranený Ján Bernát, ktorý na túto adresu zamieril v lete 2021.

„Už minulý rok, keď o mňa bol záujem v Belgicku, som sa na tamojšie podmienky pýtal Janyho Bernáta, s ktorým sa poznám už dlhšie. Ten mi povedal, nech neváham a nech určite prídem, že je to kvalitná súťaž a bude sa mi tam páčiť. A to sa aj zatiaľ potvrdilo. Futbal aj život tu vyzerá výborne a čoskoro sem za mnou príde aj moja priateľka Júlia, takže tu nebudem sám,“ hovorí Hrnčár.

David Hrnčár (Beveren) v súboji o loptu s Michaelom Mulderom (Beerschot). Zdroj: Profimedia.sk

Veľkým pozitívom pre neho je, že zatiaľ čo v Slovane ho tréner Vladimír Weiss často využíval aj na pozícii pravého beka, v Beverene môže hrať na svojej obľúbenej pozícii.

„Beveren hrá vo formácii 3-5-2, čo mi absolútne najviac vyhovuje, keďže celú pravú stranu mám pre seba. Môžem útočiť aj brániť, kapacitu na to mám. Preto ma vlastne tréner chcel, lebo hľadali takýto typ hráča,“ pochvaľuje si Hrnčár.

Generálny riaditeľ Beverenu Antoine Gobin verí, že po splnení všetkých cieľov sa Hrnčár stane napevno súčasťou tímu a dôjde k trvalému prestupu.

„Samozrejme, závisí to najmä od záujmu klubu. Ja tu budem chcieť určite zostať aj po skončení hosťovania a po prípadnom postupe do 1. ligy. Zahrať si najvyššiu belgickú súťaž by bolo fantastické,“ hovorí Hrnčár, zároveň však dodáva, že by v Beverene rád zostal, aj keby z postupu nakoniec nič nebolo a klub by zostal v druhej lige. 

Cesta do prvého tímu Slovana bola kľukatá

David Hrnčár je odchovancom Akadémie ŠK Slovan a po svojom otcovi Norbertovi a strýkovi Eduardovi je už tretím zástupcom rodiny v najslávnejšom slovenskom klube.

Prvýkrát na seba výraznejšie upozornil v sezóne 2017/2018, keď v drese belasej juniorky strelil 38 gólov a stal sa najlepším strelcom III. ligy Bratislava. Od roku 2019 hosťoval v Pohroní, ktorému pomohol k postupu do najvyššej súťaže.

Svoj ofenzívny potenciál následne naplno rozvinul počas hosťovania v Zlatých Moravciach, ktorým v sezóne 2020/2021 pomohol k najlepšiemu umiestneniu v histórii klubu šiestimi gólmi, pričom zaznamenal aj 11 asistencií.

Prečítajte si tiež:

​​Vďaka skvelým výkonom sa dostal aj do najlepšej jedenástky sezóny a so Slovanom následne podpísal nový kontrakt. 

Hrnčár prispel k zisku majstrovského titulu a bol pri dvoch účastiach v skupinovej fáze Európskej konferenčnej ligy. V úvode prebiehajúcej sezóny bol po piatich kolách najlepším strelcom našej ligy, keď strelil 5 gólov. Jesennú časť napokon uzavrel s bilanciou 7 gólov v 20 zápasoch.

Z Davida Hrnčára sa v Slovane Bratislava stal univerzál, ktorý vie nastupovať na každom poste na pravom kraji ihriska.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Futbal

Dôležité udalosti