Shiffrinovej nevyšiel vstup do MS, vypadla tesne pred cieľom. Zlato berie Brignoneová

Shiffrinovej nevyšiel vstup do MS, vypadla tesne pred cieľom. Zlato berie Brignoneová
Talianska lyžiarka Federica Brignoneová počas pretekov super-G kombinácie žien na MS v alpskom lyžovaní. Zdroj: TASR/AP -Alessandro Trovati

Prvú zlatú medailu v dejisku zjazdárskych MS získalo Taliansko zásluhou Federicy Brignoneovej v kombinácii. V pondelkovej súťaži alpskej všestrannosti vo francúzskych strediskách Courchevel/Meribel vybojovala striebro Švajčiarka Wendy Holdenerová, ktorá zaostala za víťazkou o 1,62 sekundy, bronz rakúska lyžiarka Ricarda Haaserová (+2,26). Obhajkyňa titulu z Cortiny Američanka Mikaela Shiffrinová útočila na triumf, no vypadla v slalomovej časti tesne pred cieľom. Slovenské lyžovanie zastúpenie nemalo.

Talianka získala druhú medailu z MS

Brignonenová vybojovala pre Taliansko historicky prvé zlato na MS v kombinácii. Pred dvomi rokmi vypadla v slalomovej časti. Tridsaťdvaročná pretekárka pridala do svojej zbierky druhú medailu z MS, pred 12 rokmi na šampionáte v nemeckom Garmisch-Partenkirchene vybojovala striebro v obrovskom slalome.

V dopoludňajšej prvej časti si najlepšiu východiskovú pozíciu vytvorili dve pretekárky. Brignoneová zašla super-G suverénne najlepšie, o 71 stotín pred Nórkou Ragnhild Mowinckelovou a Švajčiarkou Larou Gutovou-Behramiovou. Na štvrtej pozícii pristála ďalšia Talianka Elena Curtoniová (+0,78 s). Shiffrinová stratila na 6. priečke 96 stotín a vzhľadom na svoj slalomový kumšt si v druhej časti mohla tiež chystať útok na titul.

Prečítajte si tiež:

Ani švajčiarske spolufavoritky neboli v nevyspytateľnosti súťaže bez šance a obe si vytvorili medailové vyhliadky. Michelle Gisinová, dvojnásobná olympijská víťazka v tejto disciplíne, zašla pätnásty čas (+1,58) a hneď za ňou dvojnásobná majsterka sveta Holdenerová stratila na Brignoneovú 1,66. Obe sú výrazne lepšie slalomárky, ale Gisinová momentálne mimo formy, čo sa ukázalo v druhej časti.

Mowinckelová napokon na slalom nenastúpila a rovnako sa rozhodli aj Gutová-Behramiová, Slovinka Ilka Štuhecová (+1,28) či Talianka Sofia Goggiová (+1,92), ktoré preteky poňali ako vítaný tréning pred stredajším špeciálnym superobrovským slalomom.

Shiffrinovej nevyšla agresívna jazda

V popoludňajšej slalomovej časti Brignoneová prekvapila svojím výkonom, predviedla rytmickú jazdu a nemuselo ju mrzieť ani zaváhanie pred druhým medzičasom. Špecialistky na rýchlostné disciplíny Curtoniová i Rakúšanka Ramona Siebenhoferová podľa očakávaní zaostali, a tak o všetkom rozhodla jazda Shiffrinovej.

Američanka od úvodu išla agresívne, postupne sťahovala z náskoku Brignoneovej, na treťom medzičase skresala manko na osem stotín. Riskantná jazda sa jej však nakoniec nevyplatila, líderka Svetového pohára tesne pred cieľom urobila chybu a vypadla. Brignoneovú už nemohol nikto iný ohroziť, najlepšou slalomovou jazdou sa na strieborný stupienok vyšvihla Holdenerová.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme Alpské lyžovanie

Dôležité udalosti