Nebezpečenstvo a špina! Aj toto čaká slovenských olympionikov v Riu

Špina na pláži v Rio de Janeiro, kde budú olympijské hry.
Zdroj: Reuters

Niektorí naši olympionici už v dejisku augustových OH boli. Tí, ktorí to tam zažili, majú väčšinou zmiešané pocity.

Nebezpečenstvo, špina aj kriminalita. Olympijské Rio zanechalo na našich športovcoch aj negatívne dojmy. Do začiatku veľkolepých Hier zostáva menej ako sto dní a športovci dúfajú, že situácia sa dovtedy zlepší.

Dať si pozor, nenosiť hodinky, peňaženku, nevyťahovať mobil. To sú obmedzenia, čo si ľudia u nás možno ani neuvedomujú

Aj toto patrí k dnešnému obrazu Ria.Špina vo vode aj znečistený vzduch. Naši športovci, ktorí to tam zažili, majú väčšinou zmiešané pocity.

„Bol som z toho trošku očarený. Aj v tom pozitívnom zmysle aj v negatívnom. Práve aj tá energia toho mesta, ktorá je úžasná, tak na druhej strane odoberá veľa energie ľuďom tým, že zápchy. Kriminalita. Dať si pozor, nenosiť hodinky, nenosiť peňaženku, mobil nevyťahovať. To sú také obmedzenia, čo si ľudia na Slovensku možno ani neuvedomujú," hovorí majster sveta Matej Tóth

Vodní slalomári, rýchlostní kanoisti, plavci aj strelci už v Riu boli a asi všetci sa zhodli v tom, že doprava je tam katastrofálna.

„Nebolo ešte tak ducha olympijského cítiť a zažili sme ťažkú dopravnú situáciu, kedy prechod z hotela na strelnicu bol asi trojhodinový, tak dúfam, že smerom k olympiáde sa to trochu zlepší, minimálne olympijskými kruhmi," myslí si členka MOV Danka Barteková.

„Už teraz, keď sme išli z pláže Copacabana na hotel, kde sme bývali, to bolo kúsok od pláže, štadiónu, tak to trvalo vyše dvoch hodín taxíkom, takže neviem si predstaviť, čo to bude cez olympiádu," povedal nám mladý olympionik Tomáš Klobučník.

Zdroj: © SOV

Krásne pláže z katalógov sú síce realitou, no nie všade. Rio má aj odvrátenú tvár. Časť veľkomesta, obývaná najchudobnejšou vrstvou ľudí, tzv. slum, je typická vysokou kriminalitou, nezamestnanosťou, finančnou biedou a nízkou gramotnosťou.

„Hlavne tie turistické atrakcie, okruh, kde budeme my chodci pretekať, tak tam bolo naozaj krásne. Určite sú oblasti, tie slumy sú také, ktorým sa treba vyhýbať," dodáva Tóth.

Tomáš Klobučník sa z Ria vrátil len minulý týždeň a zatiaľ olympijskú atmosféru necítil. „Zatiaľ som nemal nejaký veľký dojem, že by to tam žilo nejakým olympijským duchom.Vedľa bazéna boli dva nejaké otvorené kanály, z ktorých tam zase razil nejaký olejový zápach," opísal dojmy náš plavec.


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Rio 2016

Dôležité udalosti