UEFA prijala Kosovo za člena, vo vedení aj žena

UEFA
Zdroj: Internet

Srbsko neuznáva Kosovo ako nezávislú krajinu a ostro vystupovalo aj proti jej prijatiu do UEFA.

Európska futbalová únia (UEFA) na utorňajšom kongrese v Budapešti prijala Kosovo za svojho nového člena.

Balkánska krajina sa stak stala v poradí 55. členom európskej futbalovej rodiny. Zástupcovia 54 zväzov a federácií rozhodli o prijatí Kosova v tajnom hlasovaní, ktoré sa skončilo výsledkom 28:24. Dva hlasy boli neplatné.

Srbsko neuznáva Kosovo ako nezávislú krajinu a ostro vystupovalo aj proti jej prijatiu do UEFA. Strešný orgán európskeho futbalu doteraz prijímal do svojej organizácie len krajiny, ktorých nezávislosť uznala Organizácia spojených národov (OSN). Tá autonómnosť Kosova najmä pre protesty veľkých krajín ako Rusko a Čína zatiaľ neratifikovala.

Prevažne Albáncami obývaná bývalá provincia Srbska vyhlásila nezávislosť v roku 2008. Kosovský olympijský výbor bol prijatý do rodiny Medzinárodného olympijského výboru (MOV) v decembri 2014.

Kongres tiež prekvapujúco zvolil do výkonného výboru ako jeho ženskú členku Francúzku Florence Hardouinovú. Tá dostala 33 hlasov oproti 21 pre Nórku Karen Espelundovú. Tá bola favoritkou, napokon ale uspela generálna sekretárka Francúzskej futbalovej federácie (FFF).

"Je to česť pre mňa, celé Francúzsko aj FFF. Pred nami leží mnoho výziev, verím, že prinesiem skúsenosti, ktoré som získala pri organizácii EURO 2016. Verím tiež, že prispejem k posilneniu ženského futbalu," povedala po voľbe 47-ročná Hardouinová.

BUDAPEŠŤ/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Futbal

Dôležité udalosti