CAS znížil Platiniho trest. Francúz si myslí, že aj tak je nespravodlivý

Prezident UEFA Michel Platini na archívnej snímke.
Zdroj: TASR/AP

Francúzsky funkcionár žiadal úplné zrušenie šesťročného dištancu, no dosiahol len jeho skrátenie.

Športový arbitrážny súd (CAS) skrátil o dva roky trest suspendovanému prezidentovi Európskej futbalovej únie (UEFA) Michelovi Platinimu. Francúzsky funkcionár žiadal úplné zrušenie šesťročného dištancu, no dosiahol len jeho skrátenie na štyri roky. Bezprostredne po pondelňajšom verdikte CAS oznámil, že vo funkcii šéfa UEFA skončí. Inštitúciu viedol od roku 2007.

"Beriem rozhodnutie CAS na vedomie. Myslím si však, že ide o nespravodlivý rozsudok," uviedol v stručnom stanovisku, ktoré priniesla agentúra dpa.

Platini dostal vlani v decembri osemročný trest od etickej komisie Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) za porušenie pravidiel pri netransparentnom finančnom prevode dvoch miliónov švajčiarskych frankov z roku 2011 od bývalého šéfa federácie Josepha Blattera. Ten rovnako neunikol trestu, no tvrdí, že išlo o ústnu dohodu medzi oboma funkcionármi a žiadne pravidlá neboli porušené.

Odvolacia komisia FIFA Francúzovi síce neskôr trest o dva roky zmiernila, Platini s ním však naďalej nesúhlasil a odvolal sa na CAS.

Zastupujúcim prezidentom UEFA je grécky generálny sekretár riadiacej organizácie Theodore Theodoridis. Najväčším favoritom na post prípadného nástupcu Platiniho je Michael van Praag, šéf Holandského futbalového zväzu.

Výkonný výbor Európskej futbalovej únie (UEFA) sa stretne v stredu 18. mája na mimoriadnom zasadnutí, na ktorom bude riešiť situáciu ohľadom Platiniho nástupcu. Člen VV UEFA Wolfgang Niersbach na nedávnom kongrese v Budapešti uviedol, že mimoriadny míting sa uskutoční v Bazileji v deň finálového zápasu Európskej ligy UEFA 2015/2016.

UEFA po verdikte CAS oznámila, že pred EURO 2016 vo Francúzsku (10. júna - 10. júla) nebude voliť dočasného prezidenta. Na zasadnutí v Bazileji by výkonný výbor mal určiť termín nových volieb prvého muža európskeho futbalu.

LAUSANNE/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme Futbal

Súvisiace témy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.