Dukátová porazila Kaliskú a ide do Ria, rovnako aj Škantárovci

 Jana Dukátová v kategórii K1 žien po finálovej jazde na ME vo vodnom slalome v Liptovskom Mikuláši.
Zdroj: TASR

Na ME v Liptovskom Mikuláši si vybojovala bronz.

Slovenská reprezentantka vo vodnom slalome Jana Dukátová si na ME v Liptovskom Mikuláši vybojovala olympijskú miestenku v K1. V nedeľňajšom finále tejto disciplíny obsadila 3. priečku a získala bronzovú medailu, jej krajanka Elena Kaliská skončila štvrtá.

Práve Dukátová a Kaliská zvádzali interný slovenský súboj o účasť na OH 2016 v Rio de Janeiro. Ak sa Elena Kaliská chcela kvalifikovať na OH, musela na ME zvíťaziť a dúfať, že Dukátová nezíska medailu. Ani jedno z toho sa nenaplnilo. Kaliská skončila tesne za medailovými pozíciami a Dukátová získala v Liptovskom Mikuláši bronzovú medailu.

"Maximálna spokojnosť. Mojím cieľom bolo vybojovať medailu a som šťastná, že sa to podarilo," povedala šťastná Dukátová krátko po pretekoch.

Za zlatou Pfeiferovou zaostala o 2,27 sekundy, pocity však mala takmer víťazné. Na svoju jazdu nastupovala až po Elene Kaliskej a vedela, že už jej Rio neujde. Výsledok však chcela čo najlepší. "Na šiestej bránke som vedela, že som v zlej pozícii pred sedmičkou. Skok tiež nebol perfektný. Vedela som, že mám nejakú stratu, no stále som si opakovala, že musím zostať v koncentrácii až do poslednej bránky," poznamenala Dukátová.

Skúsená Elena Kaliská skončila na nepopulárnej štvrtej priečke a za Dukátovou zaostala iba o 77 stotín sekundy, ale svoje účinkovanie na ME zhodnotila pozitívne. "Musím povedať, že som spokojná. Ambície síce boli vyššie, ale vraví sa, že nádej umiera posledná. Šanca na olympiádu bola, ja som bojovala, ale nevyšlo to. Ďakujem divákom za atmosféru, ktorú nám vytvorili a za menšiu olympiádu," uviedla Kaliská.

Zdroj: TASR

V podobnom duchu sa vyjadril aj jeho bratranec Ladislav. "Vedeli sme, že "Hochšíkom" ich jazda nevyšla, takže z nás ten prvotný stres opadol. Sústredili sme sa na svoju finálovú jazdu. Chceli sme ukázať, že máme na to, aby sme mohli bojovať o najvyššie priečky. Jazda nebola zlá, ale boli v nej dva ťuky. Splnil sa nám však sen, ideme na olympiádu. Sme radi aj za "Kučovcov," ktorí doteraz nemali medailu, ale veľmi si ju zaslúžili. Jazdili vždy dobre a na domácej vode im to konečne vyšlo stopercentne," doplnil Ladislav Škantár.

V tieni dvoch oslavujúcich slovenských posádok ostali legendy slovenského slalomu. Peter a Pavol Hochschornerovci v Liptovskom Mikuláši ďalšiu medailu do bohatej zbierky nepridali. "Stále sme dúfali, že pôjdeme ideálnu jazdu, ale už na štarte boli nejaké chybičky. Vedeli sme, že do toho musíme dať všetko. Riskovali sme a aj preto prišli nejaké chyby," povedal Pavol Hochschorner. So svojím bratom Petrom na štyri olympijské účasti nenadviažu, do Ria cestujú Škantárovci. "Vedeli sme, že musíme získať medailu, aby sme nestratili šancu na Rio. Už v polovici trate sme vedeli, že to nie je na medailu. Keby postavili trochu inú trať, bola by šanca väčšia. Museli by sme ísť ideálnu jazdu, aby sme mali šancu na víťazstvo. Ťažko sa proti tejto vode bojovalo," poznamenal Pavol Hochschorner.

Výsledky ME vo vodnom slalome, nedeľa:

Finále C2 mužov: 1. TOMÁŠ KUČERA, JÁN BÁTIK (SR) 112,70 s, 2. Luka Božič, Sašo Tajlat (Slov.) +0,46 s, 3. David Schroeder, Nico Bettge (Nem.) +0,53 s, 4. Ondřej Karlovský, Jakub Jane (ČR) +1,88 s, 5. Filip Brzezinski, Andrzej Brzezinski (Poľ.) +2,3 6 s, 6. LADISLAV ŠKANTÁR, PETER ŠKANTÁR (SR) +3,25 s, 7. Jonáš Kašpar, Marek Šindler (ČR) +6,46 s, 8. Mark Proctor, Etienne Stott (V. Brit.) +6,99 s, 9. PETER HOCHSCHORNER, PAVOL HOCHSCHORNER (SR) +10,00 s, 10. Anton Ušakov, Artem Ušakov (Rus.) 10,25 s.

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Rio 2016

Dôležité udalosti