V zámorskom derby najskôr obrat USA, potom postup "javorových listov"

Kanada je vo finále
Kanada je vo finále Zdroj: TASR

O víťazstve favorita mohli byť pochybnosti už na prelome prvej a druhej tretiny.

Hokejisti Kanady si zopakujú finále MS z vlaňajšej Prahy, keď v sobotu v moskovskom druhom semifinále vyhrali nad mužstvom USA 4:3. O víťazstve favorita mohli byť pochybnosti už na prelome prvej a druhej tretiny, keď ho súper dostával mimo tempa, ale individuality v presvedčivom systéme javorového listu sa presadili v čase, keď začali strácať kontrolu nad zápasom.

V nedeľu o 19.45 sa hodí úvodné buly zápasu Kanady s Fínskom, pričom tím Suomi v základnej skupine rozdrvil cestu spanilej jazde kolísky hokeja. Recept na Fínov nenašiel v sobotu ani druhý topfavorit turnaja, ruská zborná ani s podporou publika nevedela napriek šanciam prekonať pevné štruktúry súpera a o bronz sa od 15.15 stretne s USA.

I. tretina

Úvod zápasu zachytil v lepšom manieri Američanov, ktorí po dvoch minútach zahrozili úvodnou šancou, ale Schroeder nájazd troch na jedného nezakončil optimálne. Odvtedy už Američania takmer 15 minút dopredu nič svetoborné nevymysleli, hoci do prvého inkasovaného gólu boli aktívnejší.

Zdalo sa, že Kanaďania sú zaskočení iniciatívou súpera, ale v 8. minúte sa prvýkrát dlhšie usadili v útočnom pásme a po takmer dvojminútovom obliehaní využili menej tesné bránenie vyčerpanej formácie súpera. Druhý kus favorit pridal tiež sofistikovane, keď sa nehnali do kombinácií, vytláčal Američanov z pozícií a jedna z kontier sa skončila parádnou šachovou gólovkou na konci s rutinérom Marchandom.

Brad Marchand zvyšuje na 2:0 pre Kanadu


V tom čase Kanaďania pôsobili ako umní a talentom prešpikovaní majitelia zápasu, ale objektívne im kontrolu nad ním pomohol udržať brankár Talbot, ktorý v závere tretiny zlikvidoval dve nečakané veľké šance tímu USA.

II. tretina

Lenže na začiatku druhej časti v presilovke zaúradoval mladučký Matthews, ktorý bol aj hlavný aktér štvrťfinálového prekvapenia proti Česku. Keď nádherným "vešiakom" znížil na 1:2, Kanaďania akoby klesli na duchu a ich korčuľovanie oťaželo.

Gól Matthewsa na 1:2


Stačili tri prívalové vlny a o necelé tri minúty bolo 2:2, keď ďalší nádherný gól dal v úniku po pravej strane prudkým príklepom Warsofsky. Javorový list na chvíľu vzlietol, ale v 37. minúte mal ohromné šťastie pri tutovke Faschinga a o ďalší moment už prišla reálna pohroma, keď kanadskú líniu rozobrala Larkinova línia a outsider išiel do vedenia.

Kanaďanov dostali do hry presilovky, v ktorých do konca tretiny nielen vyrovnali, ale dokázali aj svoje rady zmobilizovať proti skvele vibrujúcemu súperovi.

Američan Motte a jeho gólový obrat na 3:2 pre USA


III. tretina

V treťom dejstve predviedli oba tímy vygradované divadlo hokejových zručností v neskutočnej rýchlosti. Javorový list šiel do vedenia zásluhou excelentnej delovky Ellisa, ale v nasledujúcom úseku desiatich minút jej fanúšikovia zväčša tŕpli.

Vyrovnávajúci gól Dericka Brassarda na 3:3


Američania si v troch striedaniach vytvorili drvivý tlak a postupne päť streleckých pozícií, ktorým sa hovorí stopercentné - dvakrát netrafili poloodkrytú bránku a trikrát zázračne zasiahol brankár Talbot. V závere Američania vyvinuli ďalšie vlny náporu a opäť aj veľké šance, ale minútová hra bez brankára im nevyšla.

semifinále (Moskva):

Kanada - USA 4:3 (2:0, 1:3, 1:0)
Góly:
9. Gallagher (Jenner, Reinhart), 19. Marchand (Ceci), 36. Brassard (O'Reilly, Perry), 42. Ellis (Murray, McDavid) - 22. Matthews (Wideman, Larkin), 24. Warsofsky (Nelson, Fasching), 29. Motte (Larkin, Compher). Rozhodcovia: Wehrli (Švajč.), Gofman - Otmachov (obaja Rus.), Lhotský (ČR), vylúčení: 3:2 na 2 min., navyše Murray (Kan.) 10 min. za napadn. zozadu, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0.
Kanada: Talbot - Tanev, Rielly, Ellis, Murray, Ceci, Matheson, Dumba - Perry, Brassard, Hall - Jenner, Reinhart, Gallagher - Duchene, McDavid, Marchand - Stone, Scheifele, O'Reilly - Domi
USA: Kinkaid - Wideman, Hanifin, Murphy, McCabe, Warsofsky, Skjei, Santini - Foligno, Matthews, Schroeder - Fasching, Nelson, Vatrano - Compher, Larkin, Motte - Hendricks, Maroon, Wood - Hinostroza

BRATISLAVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme MS 2016

Dôležité udalosti